Mercedes-Benz, yeni Actros’un dünya tanıtımını Berlin’de gerçekleştirdi

28
40569
18C0490_019
Yeni Mercedes-Benz Actros

Yeni Actros ile Mercedes-Benz Kamyonları, yarı özerk (otonom) sürüşü seri üretime sokuyor. Yeni Actros’ta bulunan Etkin Sürüş Yardımcısı (Active Drive Assist), hangi hızda olursa olsun aracı yavaşlatabiliyor, hızlandırabiliyor ve yönlendirebiliyor. Yeni Actros görsel olarak da öncülünden ayrılıyor. Yan ana ve geniş açılı aynalar yeni Actros’ta standart olarak MirrorCam kamera sistemiyle değiştiriliyor. Bunlar ve diğer yeniliklerle birlikte, bir önceki modele göre, yüzde 5’e varan yakıt tasarrufu elde ediliyor. Yeni Etkin Fren Yardımcısı 5 (Active Brake Assist 5), eğer gerekliyse otomatik acil frenlemeyi de devreye sokarak gerçekleşmek üzere olan bir arkadan çarpma ya da çarpışma durumunda yardım sağlıyor. Tamamen yenilenen multimedya sürücü bölümü, sürücüye araç kontrolleri ve sürüş bilgisinin ekrandan iletilmesi anlamında yepyeni ölçütler sunuyor. Avrupa pazarına 2019 yılı baharında sunulacak yeni Mercedes-Benz Actros, 20 – 27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek IAA 2018 Fuarı’nda sergilenecek.

Ayna kameralarının (MirrorCam) dinamik tarzı ve LED teknolojisine sahip karakteristik ön farlar yeni Mercedes-Benz Actros’un yeni dış görünümünü belirliyor.
Mercedes-Benz Kamyonları, markanın yeni amiral gemisi olan yeni Mercedes-Benz Actros’un dünya tanıtımını 5-6 Eylül tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Kamyonları, markanın yeni amiral gemisi olan yeni Mercedes-Benz Actros’un dünya tanıtımını 5 – 6 Eylül tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirdi. Yeni Actros; yolları kullanan herkes için güvenliği, işletmeciler için verimliliği ve sürücüler için konforu üst seviyelere taşıyor.

Daimler Trucks Yönetim Kurulu Üyesi ve Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner ve Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Thomas Bareiß, yeni Actros’un Berlin’deki dünya tanıtımında bir araya geldiler.

Yeni Actros’taki en önemli ve dikkat çekici yenilik Etkin Sürüş Yardımcısı (Active Drive Assist). Mercedes-Benz Kamyonları, Etkin Sürüş Yardımcısı ile kısmi özerk (otonom) sürüşü seri üretime koymuş oldu. Yeni Etkin Sürüş Yardımcısı, bağımsız olarak aracı yavaşlatabiliyor, hızlandırabiliyor ve yönlendirebiliyor. Belli hızlarda çalışan sistemlerin aksine, Etkin Sürüş Yardımcısı, ilk kez bir seri üretim kamyonda tüm hızlarda sürücüye kısmi özerk sürüş olanağı sunuyor. Kısmi özerk sürüş, radar ve kameralardan elde edilen bilginin bir araya getirilmesiyle tüm hızlarda etkin enlemsel, boylamsal ve yanal kontrol ile sağlanıyor.

Daimler Trucks Yönetim Kurulu Üyesi ve Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner

Etkin Sürüş Yardımcısı, Mercedes-Benz’in denenmiş ve test edilmiş dur-ve-kalk (stop-and-go) işlevli uyarlanabilir hız sabitleme (ACC) ve şerit takip yardımcısı (lane-keeping assistant) üzerine kuruluyor. Trafik durumunu takip etme sorumluluğu sürücüye bırakılırken, sistem gözle görülür bir destek sağlıyor ve yol güvenliğinin artırılmasına önemli bir katkıda bulunuyor.

Etkin Fren Yardımcısı 5, öndeki araca arkadan çarpma ya da karşıya geçen, araca doğru yürüyen veya kamyonun şeridinde yürüyen bir yayaya çarpma tehlikesi ortaya çıktığında, gerekirse tam güçle otomatik fren yaparak, sürücüyü destekliyor. Etkin Fren Yardımcısı 5’in yeniliği radar ve kamera sisteminin birleşimiyle çalışması. Bu sayede sistem aracın önündeki alanı daha iyi takip edebiliyor ve yoldaki yayalara çok daha iyi tepki gösterebiliyor.

Özerk (otonom) araçlar için pazar önderi etkinliklerimizi genişletiyoruz

Yeni Mercedes-Benz Actros’un dünya tanıtımında bir konuşma yapan Daimler Trucks Yönetim Kurulu Üyesi ve Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner, “60’tan fazla yenilikle yeni Actros ağır hizmet kamyonlarının geleceğini bugünden yola çıkarıyor. Özerk modda sürülen Mercedes-Benz Geleceğin Kamyonu 2025’in tanıtımından sadece dört yıl sonra yeni Actros’u seri üretim bir kamyondaki dünyanın ilk kısmi özerk destek sistemi ile birlikte pazara sunuyoruz. Daimler Trucks olarak özerk sürüş için önder rolümüzü daha da artırıyoruz. Etkin Sürüş Yardımcısı ile donatıldığında yeni Actros, lojistik işini yolları kullanan herkes için daha güvenli ve müşterilerimiz için daha verimli hale getiriyor.

Etkin Fren Yardımcısı 5, olası bir çarpışma riski algıladığında sürücüyü uyarıyor ve sürücünün tepki göstermemesi halinde otomatik olarak 3 m/sn’lik bir fren müdahalesinde bulunuyor. Sürücünün manuel olarak tepki vermemesi halinde sistem gerektiğinde aracı tamamen durduruyor ve eşzamanlı olarak elektrikli park frenini devreye sokuyor.

Etkin Fren Yardımcısı 5 (Active Brake Assist 5): acil fren yardımcısının yeni nesli

Mercedes-Benz Kamyonları, Etkin Fren Yardımcısı’nın (ABA) beşinci nesliyle ağır hizmet kamyonlarının güvenliği için öncü rolünün altını bir kez daha çiziyor. 2006 yılında Etkin Fren Yardımcısı 1’in (ABA 1) sunulmasından bu yana Mercedes-Benz, yaklaşık 230 bin adet Etkin Fren Yardımcısı’na sahip kamyon satışı gerçekleştirdi.

Etkin Fren Yardımcısı 5, öndeki araca arkadan çarpma ya da karşıya geçen, araca doğru yürüyen veya kamyonun şeridinde yürüyen bir yayaya çarpma tehlikesi ortaya çıktığında, gerekirse tam güçle otomatik fren yaparak, sürücüyü destekliyor. Etkin Fren Yardımcısı 5’in yeniliği radar ve kamera sisteminin birleşimiyle çalışması. Bu sayede sistem aracın önündeki alanı daha iyi takip edebiliyor ve yoldaki yayalara çok daha iyi tepki gösterebiliyor.

Etkin Fren Yardımcısı 5, olası bir çarpışma riski algıladığında sürücüyü uyarıyor ve sürücünün tepki göstermemesi halinde otomatik olarak 3 m/sn’lik bir fren müdahalesinde bulunuyor. Sürücünün manuel olarak tepki vermemesi halinde sistem gerektiğinde aracı tamamen durduruyor ve eşzamanlı olarak elektrikli park frenini devreye sokuyor.

Etkin Fren Yardımcısı 5 (ABA 5), yeni Actros’ta istek üzerine elde edilebiliyor.

Daha önce yan aynaların yerine kullanılan kameralar sadece kavram araçlarda görülüyordu. Yeni Actros dünyada ayna kameralarının kullanıldığı ilk seri üretim kamyon olma özelliğine sahip.
Yan aynaların yerine geçen yeni MirrorCam, aerodinamik şekli ve küçük boyutlarıyla rüzgar direncini farkedilir bir şekilde düşürüyor. Kameralar, tavan çerçevesinin sağ ve sol yanına takılıyor.
Kaplamalı mercekler toza karşı koruma sağlıyor.
Kamera kolları sürüş ya da sürüş yönünün tersine katlanıyor. Bu tasarım bir çarpışma anında kabine zarar gelmesini önlüyor ve onarım masraflarını düşürüyor.
Elde edilen görüntüler 720 x 1920 piksel yüksek çözünürlüklü 15 inçlik ekranlara iletiliyor. Bu ekranlar kabin içinde A sütunlarının üzerine yerleştiriliyor. Bu da aynalar fiziki olarak sürücünün görüş alanını kapatmadığı için çapraz görüşün daha iyi olduğu anlamına geliyor.
MirrorCam’in sürücüye yardım eden birçok işlevi var. İleri giderken, klasik aynalarda olduğu gibi alışılageldik görüntü ekrana getiriliyor. Çekici ile köşeleri dönerken, iç tarafta kalan görüntü dışa doğru dönüyor ve tüm yarı treyler görülebiliyor. Bu klasik aynalarda mümkün değil.

Ekrandaki mesafe çizgileri arkadaki araçların uzaklıkları hakkında bilgi veriyor ve sollamaların daha güvenli gerçekleşmesini sağlıyor. Yarı treylerin bittiği yeri gösteren çizgi özellikle hassas manevralarda çok yardımcı oluyor. Alacakaranlıkta sistem gece görüş moduna geçiyor.

MirrorCam, eğer Yan Görüş Uyarı Yardımcısı (Sideguard Assist) varsa kritik durumlarda uyarıları gösteriyor.
Geri giderken ise ekranın üst tarafı araca yakın olan bölgeyi gösteriyor. Alt tarafı ise iki görüntünün çakıştığı belli bir dereceye kadar araçtan uzak bölgeyi gösteriyor.
Alışılageldik yan ana ve geniş açılı aynaların değiştirilmesiyle sistem, tamamen dijital kameralar ve ekranlarla çalışıyor. MirrorCam’in performansı yasal gerekliliklerin oldukça üstüne çıkıyor.
MirrorCam’in bazı işlevleri kişiselleştirilebiliyor. Örneğin ekranların parlaklığı manuel olarak ayarlanabiliyor. Alışılageldik aynalarda olduğu gibi kapıdaki kontrol düğmeleriyle görüş açısı değiştirilebiliyor. Sürücü, tek bir düğmeye dokunarak tercih ettiği temel ayara geri dönebiliyor. Sürücü yine tek bir düğmeye dokunarak kameraları buzlanmaya karşı ısıtabiliyor. Ekranda görülen içinde yön okları bulunan kırmızı yuvarlak kamera açılarının güvenli bir sürüş için uygun olmadığını gösteriyor. Bu yuvarlağın rengi yeşil olduğunda ise sürücü kameranın güvenli bir sürüş için gerekli görüş açısına sahip olduğunu anlıyor.

Güvenliği ve verimliliği artırmak için yan aynalar yerine ayna kameralarına (MirrorCam) sahip ilk seri üretim kamyon

Yeni Actros görsel olarak da öncülünden farklılaşıyor. Yan ana ve geniş açılı aynalar standart donanım olarak ayna kameralarıyla değiştiriliyor. Ayna kamerası rüzgar direnci, güvenlik ve araç sürülebilirliği bakımlarından büyük bir gelişme. Sistem, her açıdan iyileştirilmiş bir çevre görünürlüğü sağlıyor ve aracın dış tarafına yerleştirilen iki adet kamerayı ve kabinin içinde A sütununa yerleştirilen iki adet 15 inçlik ekranı içeriyor. Geniş açılı kameralar ve 720 x 1920 piksel yüksek çözünürlüklü ekranlar, aynalara kıyasla çok daha geniş bir görüş alanı sunuyor ve fiziki olarak sürücünün görüş alanını kapatmıyor. Gece görüş özelliği veya özel manevra modu diğer avantajlar olarak öne çıkıyor. Görüntü aydınlığını ayarlama olanağı sunan kamera sistemi tek bir düğme dokunuşu ile ısıtılabiliyor. Sistem sadece sürüş esnasında değil, olası hırsızlık girişimlerini gözetlemek üzere örneğin dinlenme anında da etkinleştirilebiliyor.

Dokunma işlevi, ekranlar için geniş ekran formatı, yüzey ayrıntıları, trim elemanları ve geriye kalan birkaç analog düğme, Mercedes-Benz Kamyonları’nın yeni amiral gemisinin yüksek kaliteli kabin içini tanımlıyor.

Multimedya sürücü bölümü ile bağlantılılık ve sezgisel operasyon

Mercedes-Benz, sürücü bölümündeki tüm yenilikleri sürücünün bakış açısını göz önünde tutarak gerçekleştirmiş. Bunun nedeni sürücülerin direksiyon arkasında çok uzun saatler oturmaları, hatta sürüşten sonra ya da sürüş saatleri arasındaki molalarını da araç için geçirmeleri. İnsan-makine arayüzü (HMI) tasarımının sürücü performansı üzerinde büyük bir etkisi bulunmasından dolayı tasarım mühendisleri bütüncül bir çalışma ortamı tasarlamışlar. Yeni Actros tamamen yenilenen insan-makine arayüzü ile sürücüye yüksek bir çalışma ve görüntü konforu sunuyor. Standart donanım olan iki etkileşimli ekran, sürücünün geleceğin dijital çalışma ortamında merkezi bilgi kaynağı olarak hizmet veriyor. Sürücüyle ilgili tüm temel bilgiye ek olarak destek sistemleri de buradan görüntülenebiliyor. Akıllı telefonlar Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla bütünleştirilebiliyor.

Yeni Actros, yeni Multimedya Sürücü Bölümü’yle dijital çağa geçiyor.

Kamyon Veri Merkezi, sürekli olarak kamyonu Bulut ile birbirine bağlıyor ve sürücünün taşımacılık görevini yerine getirmesine yardımcı uygulamalar gibi tüm bağlantılılık çözümlerinin temelini oluşturuyor. Bu da bağlantılılığın yeni Actros’ta gerçeğe dönüştüğü anlamına geliyor. Fleetboard tarafından sağlanan bağlantılı hizmetlerle kamyonun gerçek zamanlı kontrolü ve önleyici servis ürünü Mercedes-Benz Uptime kamyon işletmecilerine daha fazla katma değer sunuyor. Önleyici bakım ve kısa bekleme süreleri bu değerler arasında yer alıyor.

Sürücü ile araç arasında tamamen yeni geliştirilen arayüzün kalbinde iki adet 10 inçlik renkli ekran bulunuyor. Bu iki ekran yeni Actros’un standart donanımında yer alıyor. Hız göstergesinin, devir saatinin ve yakıt göstergesinin bulunduğu alışılageldik gösterge paneli yerine Multimedya Sürücü Bölümü, direksiyonun arkasında yüksek çözünürlüklü düz ekran teknolojisine sahip renkli bir ekran ile donatılıyor. Bu ekran sürücüye sürüşle ilgili tüm temel bilginin yanı sıra Etkin Sürüş Yardımcısı gibi sistemlerle ilgili bilgi de sunuyor. Ekranın merkezi kısmı kişisel gereksinimlere göre konfigüre edilebiliyor.

Baştan aşağı yeniden tasarlanan sürücü bölümünde alışılagelmiş düğmeli kumanda paneli bulunmuyor. Bunun yerine ikinci bir ekrana yer veriliyor. Söz konusu dokunmatik ekran üzerinden kamyona ait tüm işlevlere erişim sağlanabiliyor. Aydınlatma, kalorifer, klima veya telefon gibi önemli işlevlere kısa yol tuşları üzerinden daha kolay erişilebiliyor. Sürücü, ayrıca lastik basıncı veya dingil yükü gibi bilgilere de yine buradan her an ulaşabiliyor.

Yeni Actros’ta alışılageldik kumanda paneli bulunmuyor. Onun yerine dokunmatik işlevli ikinci bir düz ekranlı monitöre yer veriliyor. Ana işlevler alışılageldik bir şekilde bu ekrandan kontrol edilebiliyor. Aydınlatma, ısıtma, iklimlendirme ve telefon gibi önemli işlevler doğrudan kısa yol tuşlarıyla seçilebiliyor. Bunların dışında sürücü lastik basınçları ve dingil yükleri gibi aracın durumuyla ilgili verileri her zaman görüntüleyebiliyor.
Multimedya Sürücü Bölümü’ndeki 10 inçlik standart birincil renkli ekran (ortada), kumanda paneli yerine geçen dokunmatik işlevli ikincil ekran (sağda) ve Etkileşimli Multimedya Sürücü Bölümü’nde sunulan 12 inçlik birincil renkli ekran (solda).
Birincil renkli ve ikincil dokunmatik ekran yeni çok işlevli direksiyon simidi üzerindeki kontrol touchpad’leri ile tek bir parmak hareketiyle kontrol edilebiliyor. Direksiyonun sol tarafındaki touchpad birincil renkli ekrana, sağ tarafındaki touchpad ise ikincil dokunmatik ekrana kumanda ediyor.

Sadece modern ve çekici bir görünüm sunmakla kalmayan yeni multimedya sürücü bölümü, bünyesinde barındırdığı çözümlerle sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Araç donanımlarının büyük bölümü, geliştirilmiş yeni direksiyon üzerinde sağ ve sol tarafta bulunan touchpad’ler vasıtasıyla ve dokunmatik ekranlar üzerinden yönetilebiliyor. Araçta, bunun dışında harici cihazları bağlamak için birden fazla bağlantı soketi bulunuyor. İki adet USB soketi dışında iki adet akıllı telefonu araç sistemine aynı anda bağlama olanağı tanıyan Dual-Bluetooth bağlantı arayüzü de araçta sunulan özellikler arasında yer alıyor.

Mercedes-Benz, istenirse yeni Actros için daha çok işleve sahip daha da bağlantılı Etkileşimli Multimedya Sürücü Bölümü sunuyor. 12 inçlik birincil renkli ekran, Multimedya Sürücü Bölümü’ndeki 10 inçlik standart birincil renkli ekrana göre fark edilir şekilde daha geniş. Sürücü, ekranda solda hız göstergesi, sağda devir saati ve ortada bilgi ekranı görünümlü iki tüplü ekran görüntüsünü ya da hız göstergesinin sürüş bilgisi ile büyük bir yuvarlak gösterge olarak merkezi olarak gösterildiği tek tüplü ekran görüntüsü arasında seçim yapabiliyor. Tek tüplü görüntüde solda fren basıncı, motor sıcaklığı, yakıt seviyeleri vb. gösterilirken sağda sürüş ve mola zamanları, telefon rehberi ve ses sistemi ayarları gibi sürücüyle bağlantılı içerik görüntüleniyor. Etkin Sürüş Yardımcısı ya da Mesafe Kontrol Yardımcısı devreye sokulduğunda ekrandaki görüntü, sürücünün yol ve trafik şartlarını takip edebilmesine destek veren özerk (otonom) sürüşe uyarlanmış sürücü yardımcı grafiğine dönüşüyor. Etkileşimli Multimedya Sürücü Bölümü’ne sahip araçlar, MB Kamyon Uygulama portalına bağlanarak hayatı kolaylaştıran ve verimliliği artıran uygulamalara ulaşabiliyorlar.
Etkileşimli Multimedya Sürücü Bölümü, Trafik İşareti Yardımcısı ve araç işlevlerini bir akıllı telefon kullanarak yöneten ve kontrol eden Remote Online özelliklerine sahip bir navigasyon sistemi ile birlikte geliyor. Yeni sürücü bölümü kablosuz akıllı telefon dolum olanağı da sağlıyor.

Etkin Sürüş Yardımcısı’nın, MirrorCam’in ve Etkin Fren Yardımcısı 5’in dışında yeni Actros’u daha da güvenli hale getiren başka yenilikçi sistemler de var. Bunlardan biri olan Trafik İşareti Yardımcısı (Trafic Sign Assist) sürücünün trafik düzenlemelerine uymasına yardımcı oluyor. Bu özellikle trafik işaretlerinin sürekli değiştiği uzun ve monoton yollarda, yol yapımının olduğu bölgelerde ve ilk defa gidilen yerleşkelerde fayda sağlıyor. Özellikle kamyonlar için tasarlanan sistem; hız sınırlamalarını, sollama yasaklarını ve uyarı işaretlerini tanımlıyor ve en önemli iki yol işaretini gösterge panelinde gösteriyor.

Aracı 50 metreye kadar uzaklıktan açma veya kilitleme olanağı sunan Akıllı Anahtar Sistemi de sürücüye kullanım kolaylığı ve ek konfor sağlıyor. Sürücünün aracı çalıştırması için anahtarın kabin içerisinde olması yeterli oluyor.

Aracı 50 metreye kadar uzaklıktan açma veya kilitleme olanağı sunan Akıllı Anahtar Sistemi de sürücüye kullanım kolaylığı ve ek konfor sağlıyor.

Yüzde 5’e kadar daha düşük yakıt tüketimi

Yeni Actros’un yakıt tüketimi otoyollarda yüzde 3’e kadar ve bölgesel yollarda yüzde 5’e kadar tasarruf ile öncülüne göre daha düşük. Kamera aynaları ve kabinin arkasındaki kavisli yan rüzgar saptırıcılar ile rüzgar direnci düşürülürken hız sabitleme ve vites değiştirme için akıllı Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü (PPC – Predictive Powertrain Control) daha da verimli çalışıyor ve genişletilen harita verisiyle artık bölgesel ve kırsal yollarda da kullanılıyor. Tüm bunlara ek olarak yakıt tasarrufu sağlayan yeni arka dingil tahvil oranı sunuluyor.

Yeni Actros’un yakıt tüketimi otoyollarda yüzde 3’e kadar ve bölgesel yollarda yüzde 5’e kadar tasarruf ile öncülüne göre daha düşük.
Bölgesel ve kırsal yollarda yakıt tüketiminin yüzde 5’e kadar düşürülmesinde akıllı hız sabitleme sistemi Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü’nün (PPC) geliştirilmiş işlevi de önemli rol oynuyor. Uydu temelli yerleşke sistemine ek olarak yeni Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü, hassas dijital haritaları ve topoğrafya, virajlar, kavşakların ve döner kavşakların geometrik özellikleri ve trafik işaretleri bilgisini kullanıyor. Buradaki ana amaç gereksiz frenlemeden, hızlanmadan ya da vites değişiminden kaçınmak ve kamyonu mümkün olduğunca yakıt etkin şekilde hareket ettirmek.

LED gündüz sürüş farları ve Elektronik Park Freni (Electronic Parking Brake)

Yeni Actros’a özel ön farlar, standart olarak sunulan LED gündüz farları ile birlikte sadece Actros’a benzersiz ve şık bir görünüm kazandırmakla kalmıyor; en zorlu yol koşullarında bile yüksek aydınlatma performansı sunarak sürüş güvenliğine katkı sağlıyor.

Araçtaki HOLD işlevine sahip yeni Elektronik Park Freni (Electronic Parking Brake) ise kullanım kolaylığı ve yüksek güvenlik seviyesini bir arada sunuyor. Motor kapatıldığında otomatik olarak etkinleşen park freni, ayrıca direksiyon simidinde bulunan kol veya park freni üzerinde bulunan ‘P’ düğmesine basılarak manuel olarak etkinleştirilebiliyor. Sürücünün gaza basmasıyla otomatik olarak devreden çıkan sistem, yine ‘P’ düğmesine basılarak manuel olarak da devreden çıkartılabiliyor. HOLD işlevi, fren pedalına sert basıldığında devreye girerek aracı yokuşlarda sabit tutuyor. Sürücünün gaza basmasıyla devreden çıkan HOLD işlevi, yokuşta kalkış yaparken Yokuş Kalkış Desteği görevi görüyor ve aracın geri kaymasını önlüyor.

Basın mensupları ADAC Sürüş Güvenliği Merkezi’nde düzenlenen Merecedes-Benz Actros Ürün Deneyimi etkinliğinde yeni Actros’un yeniliklerini yakından gördüler ve deneyimlediler.
Devir Saati Yazıişleri Müdürü T. Selçuk Oğuz, yeni Actros’u ve beraberinde getirdiği yenilikleri deneyimleme olanağı buldu.

T. Selçuk Oğuz, kısa bir sürüş deneyiminin ardından yeni MirrorCam sistemine kolayca alışıldığını belirterek, görüntü niteliğini oldukça beğendiği kamera sisteminin sahip olduğu özellikler ile manevralarda, dönüşlerde ve sollamalarda büyük kolaylık sağladığını dile getirdi.

Yeni Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü (Predictive Powertrain Control)

Yeni Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü (PPC – Predictive Powertrain Control), yolun topoğrafyasına uygun olarak aracın hızını ayarlamakla kalmıyor; aynı zamanda gereksiz fren, hızlanma ve hatta vites değişiminin de önüne geçiyor. Sistem, yeni Actros’ta bir ilke imza atıyor ve var olan Standard/Eco/Power sürüş modlarına ek olarak PowerShift3 otomatik şanzımanla birlikte çalışan Economy+ modunu kullanıma sunuyor. Söz konusu sürüş modu çok daha fazla yakıt ekonomisi sağlamak üzere programlanmış durumda.

Yeni Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü, ayrıca 120 tona kadar katar ağırlığına sahip araçlarda, tüm tekerlerden çekişli araçlarda ve Hydraulic Auxiliary Drive (HAD) veya Turbo-Retarder-Kavrama’ya sahip araçlarda da sunuluyor.

İstek üzerine sunulan gelişmiş sürüş destek sistemleri sayesinde sürüş güvenliği artırılırken, sürücünün iş yükü azaltılıyor

Yeni Mercedes-Benz Actros’ta en önemli yeniliklerden biri olarak şerit takip özelliğine sahip yeni Etkin Sürüş Yardımcısı (Active Drive Assist) dikkat çekiyor. Belirli bir hızdan sonra devreye giren diğer sistemlerin aksine yeni Etkin Sürüş Yardımcısı bir ilke imza atarak tüm hızlarda yarı özerk sürüş özellikleriyle sürücüyü destekliyor.

Etkin Sürüş Yardımcısı, altyapı olarak dur-kalk özelliğine sahip Mesafe Kontrol Yardımcısı (Proximity Control Assist) ile Şerit Takip Yardımcısı’nı (Lane Keeping Assist) kullanıyor. Etkin Sürüş Yardımcısı, seyir halindeyken öndeki araca fazla yaklaşılması halinde aracı yavaşlatıyor ve öndeki araç yeniden uzaklaşmaya başladığında belirlenen hıza kadar yeniden hızlandırıyor. Sistem aracın istem dışı şerit dışına çıkması halinde öncelikle sürücüyü uyarıyor; ardından bağımsız şekilde direksiyona müdahale ederek aracı şeridinde tutuyor. Öndeki araçla aradaki mesafe ve aracın şerit içindeki konumu sürüş yardımı menüsü kullanılarak farklı seviyelerde ayarlanabiliyor.

Radar ve kamera bilgisini harmanlayarak bir arada kullanan Etkin Sürüş Yardımcısı, altyapı olarak dur-kalk özelliğine sahip Mesafe Kontrol Yardımcısı (Proximity Control Assist) ile Şerit Takip Yardımcısı’nı (Lane Keeping Assist) kullanıyor. Etkin Sürüş Yardımcısı, seyir halindeyken öndeki araca yaklaşılması halinde aracı yavaşlatıyor ve öndeki araç yeniden uzaklaşmaya başladığında belirlenen hıza kadar yeniden hızlandırıyor. Sistem ayrıca aracın istem dışı şerit dışına çıkması halinde öncelikle sürücüyü uyarıyor; ardından bağımsız şekilde direksiyona müdahale ederek aracı şeridinde tutuyor.

Etkin Sürüş Yardımcısı, öndeki trafiği takip etmek için yeni Etkin Fren Yardımcısı 5 ile aynı gelişmiş radar ve kamera teknolojisini kullanıyor.
Yeni Etkin Sürüş Yardımcısı, etkin şerit takip yardımını her zaman sunuyor. Şerit kılavuzu için sistem, bir kameranın yardımıyla yolun her iki yanındaki yol çizgilerini yönlendirme için kullanıyor. Eğer istem dışı bir şerit çizgisnin dışına çıkılırsa Etkin Sürüş Yardımcısı görsel ve sesli uyarılar veriyor ve etkin olarak aracı şeridine geri sokuyor. Buradaki önemli bir güvenlik etkeni, etkin şerit yönlendirmesinin sürücü Etkin Sürüş Yardımcısı’nı devreden çıkarsa bile çalışması.

Etkin Sürüş Yardımcısı, aracı bağımsız şekilde şeritte tutarken Servotwin adlı yeni elektrohidrolik direksiyon sisteminden faydalanıyor. Şerit takibi için kamera ile analiz edilen yol çizgilerinin verileri temel alınıyor ve farklı bir işaret algılandığında görsel ve sesli uyarı ile araç önceki şeridine yönlendiriliyor. Etkin Sürüş Yardımcısı’nın sürücü tarafından kapatılmış olması durumunda dahi sistemin riskli gördüğü durumlarda uyarı vermesi önemli bir güvenlik etkenini temsil ediyor. Etkin Sürüş Yardımcısı sayesinde sürücünün işi; hafif virajlı yollar, sıkışık dur-kalk trafik, yoğun akıcı yollar ve otoyollar gibi pek çok farklı sürüş koşulunda kolaylaşıyor.

Yan Görüş Uyarı Yardımcısı (Sideguard Assist) ile kör noktadaki hareketli ve hareketsiz yayalar ile nesneler güven altında

Mercedes-Benz tarafından 2016 yılında kullanıma sunulan Yan Görüş Uyarı Yardımcısı da Etkin Fren Yardımcısı 5’e benzer şekilde dönüş manevrası esnasında hareketsiz veya hareket halindeki yayaları ve nesneleri algılayabiliyor. Sistem, radar duyargaları ile kamyon veya 18.75 metre uzunluğa kadar çekici/treylerlerin sağ tarafındaki 3.75 metrelik bölgeyi tarıyor. Yan Görüş Uyarı Yardımcısı, yolcu tarafını denetliyor ve sürücüyü sağa dönüşlerde aracın sağ tarafında bulunan yaya, bisikletli veya trafik işareti ile sokak lambası gibi sabit nesneler konusunda uyararak, sürücüye fren yapmak için zaman kazandırıyor. 36 km/s hıza kadar etkin olan sistem, özellikle şehiriçi sürüşlerinde sürücüyü destekliyor. Yan Görüş Uyarı Yardımcısı, otomatik fren özelliğine sahip olmayıp, sadece sürücüyü uyarma işlevini yerine getiriyor. Sürücü, önce yolcu tarafındaki MirrorCam ekranında ışıldayan bir uyarı üçgeni ile görsel olarak uyarılıyor. Çarpışma riski söz konusu olduğunda ise uyarı üçgeni önce kırmızı yanıp sönüyor, ardındansa tamamen kırmızı yanıyor. Eşzamanlı olarak bir ikaz sinyali ile sürücü işitsel olarak da uyarılıyor. Sistem ayrıca 90 km/s hıza kadar şerit değiştirirken de olası tehlikelere karşı sürücüyü uyarıyor.

Doğal gazlı Actros

Yeni Actros’un doğal gazlı tahrik sistemine sahip sürümü de bulunuyor. Yeni Actros NGT, gaz motoru ve tork konvertörlü otomatik şanzıman ile alınabiliyor. Sıralı altı silindirli M 936 G motoru, 302 beygir güç üretiyor. Actros NGT’nin iki veya üç dingilli kamyon sürümleri, günlük 250 km’ye kadar güzergahlarda ağır dağıtım için çekici bir seçenek oluşturuyor. Standart olarak dört adet 145 litrelik CNG tankına yer veriliyor. Dört adet ek 100 litrelik CNG tankı istek üzerine elde edilebiliyor.

Actros’un başarı hikayesi: 1996 yılından bu yana 1.2 milyon adet araç

Yeni Actros, IAA 2018 Ticari Taşıtlar Fuarı ile birlikte sipariş edilmeye başlanacak ve ilk araçlar 2019 yılı baharında müşterilere teslim edilecek. Yeni Actros’un konfigürasyon olasılıkları o kadar fazla ki her müşteri kendi gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayabilecek bir Actros’u sipariş edebilecek. Bu politika ile Mercedes-Benz Kamyonları uzun yıllardır müşterileri için doğru şeyi yapıyor. İlk Actros neslinin 1996 yılında tanıtılmasından bu yana tüm kıtalardaki müşterilere yaklaşık 1.2 milyon adet ağır hizmet kamyonu teslim edildi. Bunların beşte birini 2011 yılında üretilmeye başlanan ikinci Actros nesli oluşturuyor.

Yeni Actros’taki çok sayıdaki ürün yeniliği Arocs’ta da yer alıyor. Örneğin gelişmiş Öngörülü Aktarma Organları Kontrolü her Arocs kamyonda standart olarak sunuluyor. Ayrıca MirrorCam, Etkin Fren Yardımcısı 5 ve Multimedya Sürücü Bölümü de Arocs serisinde elde edilebiliyor.

28 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here