Mercedes-Benz Türk, beyaz yaka kadın çalışanı ile sektörde öncü şirketlerden biri olmayı sürdürüyor

0
1288

Otomotiv sektöründe kadın istihdamına önem veren ve bu konuda öncü şirketlerden biri olan Mercedes-Benz Türk, her geçen gün artan kadın çalışan sayısında cinsiyet eşitliğine dayalı kurum kültürü yaratma hedefine doğru çalışmalarını sürdürüyor.

Mercedes-Benz Türk’ün 2018 yılında beyaz yaka kadın çalışan oranı yüzde 34’e ulaştı. Ayrıca şirketin üst yönetim kadrolarında çalışan kadın sayısı son 10 yılda 6 kat artarak, 2018 yılında yüzde 22 seviyesine çıktı.

Mercedes-Benz Türk’te doğum sonrası süt izni, şirket içinde özel olarak oluşturulan emzirme odaları, çocuk bakımı desteği gibi kadın çalışanlara yönelik uygulamalar bulunuyor. Kadın çalışan sayısı, kadın çalışanların sendikalaşma oranı, eşit ücret olanakları ve terfi süreçleri ile çalışma hayatında cinsiyet eşitliğini teşvik etmesiyle Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından her yıl verilen “Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü”nün sahibi oldu.

Yıldız Kızlar” mavi yakada yüzde 10’u oluşturuyor

Kadının iş dünyasındaki yerine verdiği önemi sosyal sorumluluk projeleri ile hayata geçiren Mercedes-Benz Türk,toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınması hedefiyle ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile birlikte “Her Kızımız Bir Yıldız” projesini 14 yıldır sürdürüyor. Bu projesi çerçevesinde hali hazırda 200’ü üniversite öğrencisi olmak üzere bin 200 “Yıldız Kız” burs alarak eğitimine devam ediyor. “Her Kızımız Bir Yıldız” desteği ile eğitimini başarıyla tamamlayan kızlar, Mercedes-Benz Türk bünyesindeki mavi yakalı kadın çalışanlarının yüzde 10’u oluşturuyor.

Küresel bir vizyon olarak cinsiyet eşitliği

Kadın istihdamı konusunda ana şirketi Daimler’in hedefleri ile aynı paralelde ilerleyen Mercedes-Benz Türk, şirket içinde cinsiyet eşitliği sağlanabilmesi için özel kotalar uyguluyor. 2008 yılında başlatılan “Farklılıkların Yönetimi” çerçevesinde kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Her yıl oluşturulan bir yol haritası ile hem ofis hem de üretimde çalışanlara yönelik farkındalık çalışmaları ve etkinlikler gerçekleştiriliyor. Daimler ile Mercedes-Benz Türk, “Küresel İlkeler Sözleşmesi” ve “Sosyal Sorumluluk Prensipleri”ni imzalayarak ve “Davranış Yönetmeliği”ni yayımlayarak cinsiyet eşitliğini üst düzeyde taahhüt etmeyi garanti altına aldı.

Mercedes-Benz Türk’ün 2018 yılında beyaz yaka kadın çalışan oranı yüzde 34’e ulaştı. Ayrıca şirketin üst yönetim kadrolarında çalışan kadın sayısı son 10 yılda 6 kat artarak, 2018 yılında yüzde 22 seviyesine çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz