Türkiye, Rus otomotiv pazarında önder ülkelerden biri olmak istiyor

0
971

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye’nin Rusya’ya 328 milyon Dolar olan otomotiv ihracatını artırmak ve yeniden büyüme eğilimine giren pazarda önder ülkelerden biri olmak amacıyla Tataristan Özerk Cumhuriyeti’ne Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti gezisi düzenledi.

OİB öncülüğünde 10 Türk firmasından 19 iş insanının katıldığı heyet gezisinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Yatırım Geliştirme Ajansı ile görüşmelerin yanında, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Ford Sollers fabrikası ile Rus kamyon devi Kamaz’ın fabrikası da gezildi. Ayrıca firmalar, ihracatı artırma yolunda ikili görüşme yapma olanağı buldu.  

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türkiye otomotiv sektörünün küresel arenadaki rekabetçi yapısını güçlendirmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Otomotiv endüstrisinin çatı kuruluşu OİB, ağırlıklı binek otomobillerden oluşan motorlu araçlar pazarının 2020 yılında 2.3 milyon adede ulaşması beklenen Rusya’daki potansiyeli mercek altına aldı. OİB, bu kapsamda sektörün geçen yıl yüzde 38 artışla 328 milyon Dolar ihracat gerçekleştirdiği Rusya’ya ana sanayi başta olmak üzere tüm mal gruplarında satışları daha da artırmak ve pazarın önder ülkeleri arasına girmek amacıyla ülkeye ticaret heyeti gezisi düzenledi.

OİB’in Rusya’nın özerk bölgelerinden Tataristan Cumhuriyeti’ne 18-22 Şubat tarihleri arasında düzenlediği Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti gezisine, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Şerife Eren ile 19 firma temsilcisi katıldı.

Ford Sollers ve Rus kamyon devi Kamaz fabrikaları gezildi

Rusya’nın ağırlıklı binek otomobillerden oluşan canlı motorlu araçlar pazarı 2014 yılında yüzde 15 daralma ile 2.5 milyon adede gerilerken, 2016 yılında daha da düşerek 1.4 milyon adet oldu. Aynı şekilde Rusya’nın 2014 yılında 31 milyar Dolar olan otomotiv ithalatı ise son yıllarda 15 milyar Dolar seviyesine kadar düştü. Bununla birlikte geçen yıl tekrar büyüme eğilimine girerek 1.6 milyon adede ulaşan Rusya motorlu araç pazarının 2020 yılında ise 2.3 milyon adede ulaşması bekleniyor. Rusya hafif taşıtlar pazarının geçen yıl Ocak-Ağustos döneminde yüzde 10 büyümesi bunun bir göstergesi olarak görülüyor.

OİB de barındırdığı büyüme potansiyeli ile tüm ülkelerin hedef pazarına dönüşen Rusya’da payını artırarak pazar önderleri arasına girmek için çalışmalarına hız verdi. OİB’in bu kapsamda düzenlediği ve üç gün süren Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti gezisinde öncelikle Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tataristan Yatırım Geliştirme Ajansı, Naberezhnye Chelny ve Nizhnekamks belediyeleri yönetimleri ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Heyet, ardından Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde yer alan Ford Sollers fabrikası ile Rus kamyon devi Kamaz’ın fabrikasını gezme şansı elde etti. Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti, faaliyet gösterdiği 1976 yılından bu yana Rusya’daki kamyon ve dizel motorların en büyük üreticisi olan, otobüs, traktör, biçerdöver, elektrikli cihazlar, mini termik santraller ve yedek parçaların yanında ağır kamyonda dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alan Kamaz fabrikasında ikili temaslarda bulunma ayrıcalığı yakaladı.

OİB’in Rusya’nın özerk bölgelerinden Tataristan Cumhuriyeti’ne 18-22 Şubat tarihleri arasında düzenlediği Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti gezisine, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Şerife Eren ile 19 firma temsilcisi katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz