Mercedes-Benz kamyonları için iki yeni güvenlik özelliği

0
321
mercedes-safety-02
Haziran 2021’den itibaren çoğu Mercedes-Benz Actros ve Arocs modellerinde dönüş manevraları esnasında korumasız trafik paydaşlarının güvenliğini sağlayan otomatik fren işlevine sahip “Aktif Yan Görüş Asistanı” sunulmaya başlanıyor.

Mercedes-Benz, araç güvenliğini artırma konusunda sektörde sahip olduğu öncü konumunu korumaya devam ediyor. Marka, sürücüleri destek sistemleriyle daha fazla korumak ve trafikteki tüm paydaşların güvenliğini artırmak için yıllardır araştırma ve geliştirme çalışmalarına yüz milyonlarca Euro yatırım gerçekleştirdi. Haziran 2021 itibariyle devreye alınacak olan otomatik fren işlevine sahip Aktif Yan Görüş Asistanı ve otomatik acil fren özelliğine sahip Aktif Sürüş Asistanı 2, Mercedes-Benz’in sunmuş olduğu güvenlik özelliklerine en güncel örnekler.

Kazaları önlemek ve kazaya dâhil olan herkes için olası sonuçları en aza indirmek için önlem almak Mercedes-Benz’in en hassas olduğu konulardan. Sistem tarafından belirlenen kritik durumlarda aktif olarak sürücüyü desteklerken sürücünün sürüşle ilgili sorumluluklarını devam da ettiren yardımcı sistemler, sürüş güvenliğini tesis etme noktasında çok önemli bir rol üstleniyor. Yıllar önce, 1.000’in üzerinde araçla yapılan saha testleri, sürüş destek sistemleriyle donatılan kamyonların benzer referans alınan araçlara kıyasla kaza yapma olasılığının yüzde 34 daha az olduğunu gösterdi.

mercedes-safety-05
Mercedes-Benz, Haziran 2021’den itibaren Yan Görüş Asistanı özelliğine ek olarak, Aktif Yan Görüş Asistanı (ASGA) ile hayat kurtarabilecek başka bir özellik daha sunmaya başlıyor.

Beşinci nesil Aktif Fren Asistanı (ABA 5), yaya ve bisikletli algılama özelliğine sahip Yan Görüş Asistanı, yarı otonom sürüş için Aktif Sürüş Asistanı (Seviye 2) ve geniş açılı aynanın yerini alan MirrorCam gibi sistemlerle Mercedes-Benz kamyonların güvenlik seviyesi artırılmaya ve şirketin sektördeki öncü konumu sürdürülmeye devam ediyor. Bu, güvenlik mimarisi ve destek sistemleri açısından güncel Mercedes-Benz kamyon modelleri içerisinde en yüksek standardı sunan yeni nesil Actros ve çoğu Arocs modeli için de geçerli.

Yeni otomatik fren işlevine sahip Aktif Yan Görüş Asistanı

Dar sokaklar veya kör kavşaklarla dolu şehir trafiğinde ağır ve büyük kamyon kullanmak çoğu profesyonel sürücünün dahi hayatını zorlaştırır. Özellikle de konu dönüş manevrası olduğunda sürücünün bir yandan trafik ışıklarına ve işaretlerine, bir yandan karşıdan ve çaprazdan gelen trafiğe ve bunlara ek olarak yaya ve bisikletlilere göz kulak olması gerekiyor.

Asıl sorun, yaya ve bisikletliler gibi koruması olmayan trafik paydaşlarının bir kamyon sürücüsünün kendisini çoğu durumda zaten hiç görmediği gerçeğinin farkında olmaması. Bir diğer sorun ise; trafikteki diğer paydaşların uzun dingil mesafesine sahip bir kamyonun veya treylerin dönüş manevrasında oluşturacağı açıyı algılamakta zorlanıyor olması. Kamyon sürücüsü, treyler veya yarı treylerin oluşturacağı açıyı da hesaba katarak dönüş yapmadan önce bir süre düz giderek kavşağın içine girmek ve en son noktada dönüşü yapmak durumunda kalıyor. Böyle bir durumda yoldan karşıya geçmekte olan bir yaya veya bir bisikletli kamyonun dönüş manevrasını algılayamıyor ve düz gideceğini düşünüyor.

mercedes-safety-01
Yeni sistem, sadece yan görüş asistanının yaptığı gibi yolcu tarafındaki bisikletliler veya yayalara karşı sürücüyü uyarmakla kalmıyor, aynı zamanda sürücünün uyarılara tepki göstermemesi halinde 20 km/s’ye kadar dönüş hızlarında aracı durdurmak üzere otomatik olarak fren de yapıyor.

Aktif fren müdahalesi, bir başka hayat kurtaran özellik olarak devreye giriyor

Tam bu noktada, 2016 yılından bu yana Actros, Arocs veya Econic serilerindeki birçok modelde standart olarak sunulan ve Mercedes-Benz tarafından geliştirilen Yan Görüş Asistanı, önemli bir güvenlik yardımcısı olarak devreye giriyor. Yan Görüş Asistanı, sağa dönüşlerde sistem tarafından risk bölgesinde bir bisikletli veya bir yaya olması halinde sürücüyü uyarıyor.

Mercedes-Benz, Haziran 2021’den itibaren Yan Görüş Asistanı özelliğine ek olarak, Aktif Yan Görüş Asistanı (ASGA) ile hayat kurtarabilecek başka bir özellik daha sunmaya başlıyor. Yeni sistem, sadece yan görüş asistanının yaptığı gibi yolcu tarafındaki bisikletliler veya yayalara karşı sürücüyü uyarmakla kalmıyor, aynı zamanda sürücünün uyarılara tepki göstermemesi halinde 20 km/s’ye kadar dönüş hızlarında aracı durdurmak üzere otomatik olarak fren de yapıyor. Aktif Yan Görüş Asistanı, fren müdahalesinin gerekliliğini algılamak ve olası bir çarpışmayı önlemek için direksiyon açısını kullanıyor. Bu, Mercedes-Benz’i, aktif fren işlevine sahip böyle bir sistemi sunan ve sağa dönüşlerde oluşan ciddi yaralanmaların ve hatta ölümcül kazaların sayısını azaltmaya yardımcı olan dünyanın ilk kamyon üreticisi yapıyor.

mercedes-safety-10
ktif Yan Görüş Asistanı, fren müdahalesinin gerekliliğini algılamak ve olası bir çarpışmayı önlemek için direksiyon açısını kullanıyor. Bu, Mercedes-Benz’i, aktif fren işlevine sahip böyle bir sistemi sunan ve sağa dönüşlerde oluşan ciddi yaralanmaların ve hatta ölümcül kazaların sayısını azaltmaya yardımcı olan dünyanın ilk kamyon üreticisi yapıyor.

Acil fren özelliğine sahip yeni Aktif Sürüş Asistanı 2

Yeni Aktif Sürüş Asistanı (ADA) sürüş güvenliğini bir adım ileriye taşıyor. Yeni Actros bu özellik sayesinde Seviye 2 otonom sürüşü mümkün kılan dünyanın ilk seri üretim kamyonu olarak öne çıkıyor. Sistem belirli koşullar altında, aracın dikey ve yanal hareketlerinde sürücüyü aktif olarak destekliyor. Yeterli dönüş yarıçapı veya açıkça görülebilen şerit işaretleri gibi gerekli sistem gereksinimlerinin sağlanması koşuluyla, sistem otomatik olarak mesafeyi koruyabiliyor, hızlanabiliyor ve yönlendirebiliyor. Sürücünün öndeki araca çok fazla yaklaşması halinde Aktif Sürüş Asistanı, ayarlanan mesafeyi korumak üzere otomatik olarak fren yapıyor. Öndeki araç ile olan mesafenin açılmasıyla birlikte sistem aracın hızını tekrar belirlenen hıza kadar artırıyor.

mercedes-safety-11
Yine Haziran 2021’den itibaren çoğu Actros modelinde acil bir durumda aracı otomatik olarak durdurmak üzere fren işlevine sahip “Aktif Sürüş Asistanı 2” devreye alınıyor.

Haziran 2021 itibariyle devreye alınacak olan Aktif Sürüş Asistanı 2, çok daha fazlasını yapabiliyor. Sistem, örneğin sağlık sorunları nedeniyle sürücünün artık sürüş sürecine dâhil olmadığını tespit etmesi halinde, acil durum freni yapıyor. Sistem, öncelikle görsel ve işitsel olarak sürücünün ellerini direksiyon simidine koymasını istiyor. Tekrar eden uyarılara karşın 60 saniye içinde sürücünün; direksiyon, hızlanma ve fren veya direksiyon simidi düğmeleri üzerinden bazı sistemleri kullanma olmak üzere hiçbir tepki vermemesi halinde, kamyon fren yaparak sistem sınırları dâhilinde güvenli bir şekilde durma noktasına geliyor ve dörtlü flaşörleri yakarak arkadan gelen araçları uyarıyor. Sürücü, sistem tarafından başlatılan fren manevrasını gaz pedalına basarak sona erdirebiliyor. Kamyonun durmasıyla sistem otomatik olarak yeni elektrikli el frenini etkinleştirebiliyor. Ayrıca sağlık görevlilerinin veya diğer yardımcıların tıbbi bir acil durum nedeniyle sürücüye ulaşabilmeleri için kapıların kilidi açılıyor.

mercedez-safety-06
Sürücünün öndeki araca çok fazla yaklaşması halinde Aktif Sürüş Asistanı, ayarlanan mesafeyi korumak üzere otomatik olarak fren yapıyor. Öndeki araç ile olan mesafenin açılmasıyla birlikte sistem aracın hızını tekrar belirlenen hıza kadar artırıyor.

Aktif Fren Asistanı 5 ile otoyol ve şehirde acil fren asistanı

Aktif Yan Görüş Asistanı’nın otomatik fren müdahalesi veya Aktif Sürüş Asistanı 2’nin otomatik acil durum freni ile Aktif Fren Asistanı 5’in acil fren işlevini karıştırmamak gerekiyor. Beşinci seviye Aktif Fren Asistanı (ABA 5), radar ve kamera sistemlerini bir arada kullanıyor ve ABA 4 ile karşılaştırıldığında sadece hareket halindeki insanlara kısmen tepki vermekle kalmıyor, aynı zamanda 50 km/s’ye kadar hızlarda otomatik acil durum freni yapabiliyor.

Aktif Fren Asistanı (ABA 5), önde bir araç, sabit duran bir engel, yoldan karşıya geçen, karşıdan gelen, şerit üzerinde yürüyen veya birden şerit üzerinde duran bir kişi algıladığında, sürücüyü önce görsel ve işitsel olarak uyarıyor. Sürücünün tepki vermemesi halinde sistem ikinci aşamaya geçerek azami fren gücünün yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan 3 m/sn2’lik frenleme başlatabiliyor. Çarpışma riskinin devam etmesi halinde, ABA 5, sistem sınırları dâhilinde otomatik fren uyguluyor ve araç durduğunda yeni elektronik park frenini etkinleştiriyor.

mercedes-safety-12
Haziran 2021 itibariyle devreye alınacak olan Aktif Sürüş Asistanı 2, çok daha fazlasını yapabiliyor. Sistem, örneğin sağlık sorunları nedeniyle sürücünün artık sürüş sürecine dâhil olmadığını tespit etmesi halinde, acil durum freni yapıyor. Sistem, öncelikle görsel ve işitsel olarak sürücünün ellerini direksiyon simidine koymasını istiyor. Tekrar eden uyarılara karşın 60 saniye içinde sürücünün; direksiyon, hızlanma ve fren veya direksiyon simidi düğmeleri üzerinden bazı sistemleri kullanma olmak üzere hiçbir tepki vermemesi halinde, kamyon fren yaparak sistem sınırları dâhilinde güvenli bir şekilde durma noktasına geliyor ve dörtlü flaşörleri yakarak arkadan gelen araçları uyarıyor.

Mercedes-Benz tarafından kullanıma sunulan tüm yardımcı sistemler her zaman, sürücüyü mümkün olduğu kadar sistem sınırları dâhilinde destekleyecek şekilde tasarlanıyor. Ancak yasaların öngördüğü gibi aracın kontrol ve denetimi ile kamyonun tüm sorumluluğu sürücüye ait.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here