Mercedes-Benz eActros 600’ün İspanya’daki yaz testleri başarıyla tamamlandı

0
1567
Mercedes-Benz Trucks
Mercedes-Benz Trucks, uzun mesafe taşımacılığına yönelik akü elektrikli eActros 600'ün yaz testini başarıyla tamamladı.
Renault Trucks

Mercedes-Benz Trucks, uzun mesafe taşımacılığına yönelik akü elektrikli eActros 600‘ün yaz testini başarıyla tamamladı. Test mühendisleri yaklaşık beş hafta boyunca elektrikli kamyonu İspanya’nın güneyindeki Endülüs’te 44 santigrat dereceye varan yüksek sıcaklıklarda test etti. Testin kapsamı, klima sisteminin yüksek sıcaklıklardaki işlevselliğinden elektrikli aktarma organlarının performansına ve akü termal yönetimine, hızlı şarj istasyonlarında şarj işlemleri sırasında yapılan ölçümlere kadar uzanıyordu. Testlerin tamamlanmasının ardından bir prototip, Granada’dan Valensiya, Barselona, Montpellier ve Lyon üzerinden Wörth am Rhein’deki Mercedes-Benz Trucks geliştirme ve test merkezine kadar 2.000 kilometreden fazla yolu kendi tekerleri üzerinde tamamladı. 10 Ekim’de eActros 600‘ün dünya prömiyeri yapılacak. Aracın 2024 yılında seri üretime hazır olması planlanıyor.

Mercedes-Benz Trucks Küresel Test Başkan Yardımcısı Dr. Konrad Götz, konuyla ilgili olarak “Geçen yıldan beri eActros 600’ü sıkı test prosedürlerine tabi tutuyoruz. Finlandiya’da eksi 25 santigrat dereceye kadar dondurucu soğuklarda yapılan kış testlerinden ve kamuya açık yollarda yapılan ilk testlerden sonra, elektrikli kamyon şimdi İspanya’da 40 santigrat derecenin üzerinde kendini kanıtlamak zorunda kaldı. eActros 600 zorlu testlerin üstesinden kolaylıkla geldi. Bir sonraki adımda, müşterilerimizle gerçek hayattaki kullanımı test etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Mercedes-Benz eActros 600
Test mühendisleri yaklaşık beş hafta boyunca elektrikli kamyonu İspanya’nın güneyindeki Endülüs’te 44 santigrat dereceye varan yüksek sıcaklıklarda test etti.

eActros 600

eActros 600‘ün sürücü kabini için yeni bir tasarım dili, Actros model serisinin tanıdık görünümünden uzaklaşıyor, IAA’da sunulan kavram prototipinden tasarım öğelerini alıyor ve bunları net çizgiler ve aerodinamik tasarımla sürdürüyor. İç mekan da yenileniyor.

Üç akü paketi, eActros 600‘e seri üretimde 600 kWh’nin üzerinde kurulu toplam kapasite sağlıyor ve yeni e-aksın bir parçası olan iki elektrik motoru, 400 kW’lık sürekli bir çıkışın yanı sıra 600 kW’ın üzerinde bir tepe çıkışı üretiyor. Mercedes-Benz Trucks, çekiciye ek olarak eActros 600‘ün kamyon sürümlerini de pazar sunumunda üretecek. Bu, müşterilere tamamen elektrikli taşımacılıkta çok sayıda başka olası kullanım tarzı sunacak. Mercedes-Benz Trucks’taki geliştirme mühendisleri, eActros 600‘ü, araç ve bileşenlerinin, benzer geleneksel ağır uzun yol Actros‘la aynı dayanıklılık gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlıyor. Bu, on yıllık bir sürede 1,2 milyon kilometre yol kat etmek anlamına geliyor.

eActros 600‘de kullanılan aküler, lityum-demir fosfat hücre teknolojisine (LFP) sahip. Bunlar her şeyden önce uzun hizmet ömrü ve daha fazla kullanılabilir enerji ile tanımlanıyor. Mercedes-Benz Trucks‘ın geliştiricileri, seri üretim eActros 600’ün akülerinin, yaklaşık bir megavatlık çıkışa sahip bir şarj istasyonunda 30 dakikadan kısa sürede yüzde 20’den yüzde 80’e kadar şarj edilebilmesini hedefliyor.

Akü-elektrikli uzun mesafe taşımacılığına yönelik Mercedes-Benz Trucks kavramının özü, müşterilere araç teknolojisi, danışmanlık, şarj altyapısı ve hizmetlerden oluşan bütünsel bir çözüm sunmak. eActros 600‘ün karlılık, sürdürülebilirlik ve güvenilirlik açısından müşteriler için doğru seçim olması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz