Marius Berliet Otomobil Vakfı

1
2874

Marius Berliet Otomobil Vakfı, 1982 yılı ocak ayında Lyonlu üretici Marius Berliet’nin aile üyeleri ve Renault Ticari Taşıtlar (RVI – Renault Véhicules Industriels) tarafından kuruldu. Vakfın kuruluşundan itibaren iki hedefi vardı. İlk hedef geniş Lyon bölgesindeki otomotiv mirasını korumak ve sergilemek. İkinci hedef ise tüm Fransız kamyon, kentiçi ve seyahat otobüsü markalarını korumak ve sergilemek.

Bölgesel bir çağrı

Yaklaşık 150 otomobil ve kamyon markasının doğduğu Rhône-Alpes bölgesi, Paris bölgesiyle birlikte, Fransız ve dünya otomobil sanayinin köklerini oluşturdu. 1914 yılında Lyon Otomobil Okulu iyi biliniyordu ve bölgedeki üreticiler Dauphiné ve Alp dağlarının yolları için tasarlanmış araçların gücü ve dayanıklılığı ile dünya çapında üne sahipti.

Ulusal bir çağrı

Fransa, 150’den fazla üreticiyle ticari taşıtların doğum yeriydi ve ilk karayolu taşımacılık firmaları Fransız topraklarında kuruldu. Berliet Vakfı, tüm bu markaların ve üreticilerin tarihini korumayı kendine görev edindi.

Yılın Uluslararası Kamyonu Jürisi üyeleri, Berliet Vakfı’nı Renault Trucks Tasarım Direktörü Hervé Bertrand ile birlikte gezme olanağı buldular. Berliet Vakfı, Marius Berliet’nin 1895’teki ilk aracından güncel Renault Trucks T serisine kadar yüzlerce araca ev sahipliği yapıyor.

Bugünü geçmişe bakarak anlamak

Berliet Vakfı, donanımları (aletler-ürünler) ve tüm belgeleri içeren mirası bir bütün olarak gören anlayışıyla günümüzü daha iyi kontrol etmemizi ve geleceği daha iyi hayal etmemizi sağlayacak teknik ve sanayi kültürünü korumada önemli bir rol oynuyor.

1957 model Berliet T 100. 1957 ve 1959 yılları arasında dört adet örneği üretildi. Çizim bürosu, teknisyenler ve işçiler ilk örneği dokuz ayda ürettiler.
Önce 24, sonra 28 litrelik Cummins VT12 B1 motor, Clark R1400 FS vites kutusu, altı tekerde disk frenler, 2.2 metre çapında, 1 metre genişliğinde ve bir ton ağırlığında Michelin 37.5×33 XR lastikler ve iki adet 950 litrelik yakıt deposu ile donatılan kamyon birinci viteste 6.2 km/s, dördüncü viteste ise 45 km/s hıza ulaşıyordu. Üretilen birinci ve ikinci örnekler Cezayir’de petrol arama çalışmalarında kullanıldı. İlk örnek Cezayir’de kalırken ikinci örnek Berliet Vakfı tarafından saklanıyor. Üçüncü örnek 1960 ve 1965 yılları arasında maden ve otoyol yapımında kullanıldıktan sonra Valbonne deneme alanına gönderildi ve 1978’de hurdaya ayrıldı. Burunsuz kabine sahip dördüncü örnek çeşitli fuarlara gönderildikten sonra Valbonne deneme alanına getirildi ve çeşitli denemelerden sonra hurdaya ayrıldı.

Zengin ve kapsamlı miras

30 yıldan uzun bir sürede dikkatli bir şekilde oluşturulan miras, ürünleri (özel otomobiller, kamyonlar, kentiçi ve seyahat otobüsleri) ve birçok motor ve parçanın yanı sıra üretime, kullanıma ve her dönemin ekonomik ve profesyonel içeriğine ilişkin çok geniş bir yelpazede belgeyi içeriyor.

Bugün, Marius Berliet Vakfı, 30 markayı ve 1886’dan günümüze değinki dönemi kapsayan 250 adet restore edilmiş araç ve yaklaşık 60 adet restorasyon bekleyen araç ya da motora sahip.

Ayrıca sayısal merkezde yaklaşık 400 markayla ilgili 34 bin adet arşiv ve belge bulunuyor. Berliet Vakfı’nın yaklaşımı, ürünü içinde yaşadığı teknik, ekonomik ve insani tarihe geri koymak. Bugün bile Renault Trucks tarafından üretilen tüm ürünlerin bilgileri gelecek nesiller tarafından kullanılması için vakfa veriliyor.

1970 model Berliet GXO çölde kullanılan dev kamyonların sonuncularındandı.

Berliet Vakfı ile otomotiv sanayinin kültürel boyutu

Bu metal hatıralar ve arşiv koleksiyonu öğrenciler, araştırmacılar ve tarihçiler için önemli bir bilgi kaynağı oluşturuyor. Bu kaynak; sanayi tarihi, girişimcilik iktisadı, etnoloji, sanat tarihi, coğrafya ve kent planlama gibi birçok farklı alanda akademik araştırma için temel teşkil ediyor. Diğer yandan tarihi sergilerin, maket yapımcılarının, araç restoratörlerinin ve otomobil meraklılarının ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılarak medeniyetimizde sanayi kültürünün rolünün incelenmesine katkıda bulunan Berliet Vakfı, Birinci Dünya Savaşı’nın yıldönümü nedeniyle düzenlenen resmi anma törenlerinde yer alıyor.

1988 yılında 1910 model Berliet Type M kamyon, 1992’de 1899 model Latil Avant-Train ve 1994 yılında 1886 model PatayColibri” buharlı lokomotif Fransız Kültür Bakanlığı tarafından “Tarihi Eser” olarak tanımlandı. Fransız Kültür ve İletişim Bakanlığı, Marius Berliet’nin (1866-1949) 150’nci doğum yıldönümünü 2016 yılındaki resmi ulusal anma etkinliklerine dahil etti.

Sahra çölünde petrol arama çalışmalarında kullanılan Berliet GBO 15 P 6×6 ağır çekici

Restore edilmiş araçlar eski parlak günlerine dönüyor

Berliet Vakfı, kaynaklarının önemli bir bölümünü antik araçların restorasyonuna ayırıyor. Büyük çoğunluğu çok kötü şartlarda gelen araçların son derece zorlu ve karmaşık restorasyonu bu konuda bilgi birikimine sahip son derece uzman profesyoneller gerektiriyor.

Bir araç Berliet Vakfı’na geldiğinde mekanik anlamda en son somun ve civatasına kadar tamamen sökülüyor ve kırılmış ya da kaybolmuş parçalar zamanının kullanım özelliklerine ve toleranslarına göre özel olarak üretiliyor.

Gövde ve kaporta işi her zaman en zor kısmı oluşturuyor, parçalar şekil vermek için çekiçleniyor ve ahşap parçalar orijinal ruhlarına uygun olarak yeniden yapılıyor. 1930’ların başlarına kadar kamyonları donatan dolma lastiklerin üretimi için özel bir makina kullanılıyor. Araçlar belge koleksiyonundaki bilgilere dayanılarak en küçük ayrıntısına kadar restore ediliyor. Berliet Vakfı’nda bir aracın restore edilmiş olarak kabul edilmesi için orijinal karakterine, performansına ve orijinal donanımlarına sahip olması gerekiyor. Berliet Vakfı’nda restore edilen ve korunan tüm araçlar çalışıyor ve zaman zaman kullanılıyor.

1978 model Berliet TR 350 “Centaure” çekici, 356 beygir gücündeki 14.8 litrelik V8 Berliet motoru, 16 oranlı Berliet B18 vites kutusu, Berliet arka dingili ve 1990 yılına kadar üretilen zamanına göre son derece geniş hacimli kabini ile öncü bir araçtı. 1990 yılında üretilen 1 numaralı RVI AE 380 19 T Magnum 4×2 çekici ve yeni Renault Trucks T serisi çekici de Berliet Vakfı tarafından saklanıyor.

Adanmış bir takım

Berliet Vakfı’nda işler yedi kişiden oluşan bir takım tarafından yürütülüyor. Onlara birçoğu kamyonlarda, otomobilerde, gövde ve karoserlerde ve diğer parçaların üretiminde çalışmış çok sayıda gönüllü yardım ediyor. Herkes işini tam bir kesinlik ve tutkuyla yapıyor.

1910 model Berliet M kamyon Renault Magnum’un atası olarak gözümüze çarptı.

Berliet Vakfı bir müze değil

Berliet Vakfı’nın Lyon’a 30 km mesafede Ain bölgesindeki Montellier’de yer alan 7 bin 200 metrekarelik koruma ve saklama merkezinde 80’i restore edilmiş benzinli ve dizel motorlar olmak üzere 300 adet parça bulunuyor. Ortaçağ kenti Pérouges yakınlarında kırsal bir bölgede Berliet ailesine ait olan bir arazide bulunan bu merkeze dışarıdan bakıldığında sadece büyük depo binaları görünüyor. Halka açık olmayan ve bu amaçla yapılmayan binalar bir sergi alanının ihtiyaçlarını da karşılamıyor. Oysa ki binaların içinde herkesin göremeyeceği gerçek hazineler yatıyor. Ancak bu hazine vakıf tarafından daha çok eğitsel amaçlar için bir araya getirilmiş bir hazine. En az 15 kişiden oluşan gruplar için gönüllü rehberler eşliğinde temmuz ve ağustos ayları dışında mart ve ekim ayları arasında turlar düzenleniyor.

Berliet Vakfı, her yıl Fransa’da ya da ülke dışında düzenlenen motor şovlarına, eski araba sergilerine, yıldönümü ve anma etkinliklerine ya da profesyonel, ekonomik, eğitsel, kültürel ya da tarihi nedenlerle bir araya gelen insanların organizasyonlarına katılıyor.

Berliet Vakfı’nın merkezi Marius Berliet’nin 1912 yılında oturmaya başladığı evinde bulunuyor. Ofisler, çalışma odaları ve belgelerin ve arşivlerin saklandığı klimalı odalar burada bulunuyor. Restore edilecek araçlar ise Vénissieux’de saklanıyor.

1968 ve 1995 yılları arasında karadan karaya stratejik balistik füzelerin silolara ve silolardan taşınmasında kullanılan 75 tonluk Berliet 8×4 çekici
1956 model Berliet GLR 8 R ve 1961 model Berliet GBC 8 KT (solda) askeri kamyonlar
1965 model Berliet Stradair RS 612, 1956 model GLR 8 R ve 1950 model Berliet TLM 15 Berliet tarihindeki en önemli kamyonlar arasında yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından ABD, Avrupa’ya getirdiği kamyonları geri götürmek yerine Avrupa’da bırakınca, savaşın yaralarını sarmaya çalışan Avrupalılar yollarda bedava buldukları bu kamyonları kullanmaya başladılar. Bu kamyonların kullanılması savaş sonrasında yeniden ayağa kalkmaya çalışan ve aralarında Berliet’nin de bulunduğu kamyon üreticilerini çok zor duruma soktu. Berliet gibi üreticiler koca bir yılda ancak birkaç kamyon satabiliyorlardı. Neredeyse batma noktasına gelen Berliet’yi GLR model burunlu kamyonu kurtardı. Kapalı bir kabine, ilk defa süspansiyonlu bir sürücü koltuğuna, ilk defa direksiyon etrafına bir arada yerleştirilmiş göstergelere ve çok kolay bakım olanağı sağlayan bir burun tasarımına sahip kamyon kullanıcıların büyük beğenisini kazandı ve Berliet adeta yeniden doğdu. 35 ton toplam yüklü katar ağırlığına sahip 1955 model Berliet TLM 15, 200 beygirlik 14.7 litrelik altı silindirli motoru ile o zamanlar Berliet ürün yelpazesinin Sahra çölünde kullanılan en büyük ve en güçlü çekicisi idi.1955 ile 1968 yıları arasında 1955 adet TLM 15 model kamyon üretildi.
120 beygirlik 5.8 litrelik dört silindirli motor, beş oranlı vites kutusu, önde yaprak yaylar ve iki adet hava körüğü arkada ise yaprak yaylar ve dört adet hava körüğü ile donatılan 1965 model Berliet Stradair RS 612, zamanının çok ilerisinde bir tasarıma sahipti. Havalı süspansiyonun konforunu ve sağlamlığını göstermek amacıyla tanıtım sırasında kamyon bir rampadan havalandırıldı. Çok başarılı geçen tanıtımın ardından ilk aylarda bin 500 adet sipariş alındı.
1966 model Berliet Stradair RS 612 şasisi
1966 model Berliet Stradair RS 612 arka havalı süspansiyon sistemi
1978 model Berliet GRH 280 cekici
1983 model Renault VI G260 19 T çekici
İpek Yolu’nu aşan Renault Trucks Kerax 420 4×4 kamyon ve Renault Trucks Sherpa 4×4 arazi aracı
Berliet 620 KB kamyon
1960’lı yıllardan burunsuz Berliet TBK 6S, burunlu Berliet GLR ve TLM model kamyonlar
Renault VI TRM 700 – 100 6×6 tank çekici
1962 model Berliet T 12 8×8 tank çekici
1973 model Berliet GBD 6×6 ve 1959 model Saviem R 2182 4×4 askeri kamyonlar
Berliet ve Renault marka askeri kamyonlar
1944 model GMC askeri kamyon
1940 model Renault AHN 2
1971 model 12 kişilik Berliet VXB 170 4×4 zırhlı personel taşıyıcı
Berliet, LAFFLY ve Panhard marka itfaiye kamyonları
1921 model Rochet-Schneider itfaiye kamyonu
1936 model Saurer 1 CRD kamyon
1932 yılında Sahra Çölü’nü geçen Berliet kamyon ve çift kabinli Renault kamyon
Altı silindirli dizel motora sahip 1941 model Berliet GDM 4×2 kamyon ve odun gazıyla çalışan 1938 model Berliet VDANG kamyon
1924 model LATIL TL ve 1949 model LATIL H2 FTR karla mücadele kamyonları
Odun gazıyla çalışan 1934 model Berliet V.I.L.P.G turizm aracı şasisi
1932 model Berliet GDHM7 kamyon
11 beygirlik 2.4 litrelik benzinli motora ve dört ileri oranlı vites kutusuna sahip 1938 model Berliet ve arka planda 1967 model T45 kaya kamyonu
Cartier firması tarafından kullanılan 1923 model Unic L1 van
1929 model Berliet Autorail
İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan LAFFLY askeri araçlar
1920’li ve 1930’lu yıllardan Berliet kamyonlar
Demiryolunda da gidebilen 1937 model LAFFLY S 35 TL kamyon şasisi
Berliet 6×4 kamyon şasisi
1939 model Berliet GPE 4 kamyon şasisi
Yüksek arazi yeteneğine sahip 4×4 kamyonlar
Yol süpürme aparatlı 1921 model LAFFLY D2 kamyon
Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan Renault, Berliet, LATIL, Mack ve Saurer marka kamyonlar
Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan tank ve kamyonlar
Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan Renault, LATIL ve Mack kamyonlar
Birinci Dünya Savaşı’ndaki en büyük muharebe olan Verdun’da kullanılan 1913 model Saurer kamyon
Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan 1915 model Renault EP kamyonlar
Birinci Dünya Savaşı’ndaki en büyük muharebe olan Verdun’da kullanılan Renault kamyon
1914 model Dewald damperli kamyon
1921 model Berliet 1 CB yolcu taşıma aracı
35 kişilik 1918 model Berliet CBI otobüs ve 1913 model Berliet CAT otobüs
1958 model Berliet PLR 8 otobüs şasisi (sağda)
1958 model Berliet PLR 8 otobüs şasisi
Havalı süspansiyona ve elektrikli retardere sahip 1969 model Berliet kentiçi otobüs şasisi
1971 model Berliet PR100 kendini taşıyan karosere sahip kentiçi otobüsü
Çeşitli marka ve tipte motorlar
1952 model 450 beygirlik V12 benzinli Berliet motoru
Dolma lastik ve 1990’lı yıllardan Renault motorları
Çeşitli silindir sayısına ve silindir dizilimine sahip Berliet motorlar
1930’lu, 1940’lı ve 1950’li yıllardan Berliet motorları ve 1959 model altı silindirli benzinli Citroen P 38 motoru
1930’lu yıllardan Berliet otomobiller
12 beygirlik 1911 model Berliet AK 4 otomobil
Berliet lisansı ile NewYork’ta American Locomotive Automobile Co. tarafından üretilen 1912 model ALCO 60 cv, altı silindirli 9.5 litrelik bir motora sahipti ve 130 km/s hıza çıkabiliyordu.
1911 model Berliet AI 10 Torpedo gövdesi ile

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz