MAN, ilk Kamyon Yenilikçilik Ödülü’nü kazandı

2
938

MAN Truck & Bus, ilk kez 2019 yılı itibariyle verilmeye başlanan Kamyon Yenilikçilik Ödülü’nü aFAS Seviye 4 özerk sürücüsüz güvenlik kamyonu ile kazandı. Büyük ilgi gören bu ödül, Avrupa ve Güney Afrika’dan önde gelen ticari taşıt dergilerini temsil eden ticari taşıt gazetecilerinden oluşan Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) jürisi tarafından verildi.

Yeni ödül, ticari taşıtlar alanında yaşanan büyük teknolojik değişimi ortaya koyuyor. Kamyon Yenilikçilik Ödülü, MAN Truck & Bus CEO’su Joachim Drees’e Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nın basın gününde takdim edildi.

Federal otoyollarda bakım işleri için özerk sürücüsüz güvenlik taşıtı”nın kısaltması olan aFAS, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın desteği ve teknik kuruluşların ve birçok önemli parça tedarikçisi-ortağın katılımıyla dört yıllık bir süreçte MAN tarafından geliştirilen son derece yenilikçi bir güvenlik çözümü.

2019 yılı IToY Kamyon Yenilikçilik Ödülü, MAN Truck & Bus CEO’su Joachim Drees’e Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nın basın gününde IToY Başkanı Gianenrico Griffini tarafından takdim edildi.

Ödülü 93 oyla kazanan MAN aFAS; Mercedes-Benz eActros, Volvo Trucks’ın FL/FE elektrikli kamyonları, Renault Trucks’ın ikinci nesil elektrikli kamyonları, DAF Ecochamps ve ZF’nin Yenilikçi Kamyonu ile mücadele etti.

Kamyon Yenilikçilik Ödülü adayı, toplam yüklü ağırlığı 3.5 tonun üzerinde olan ileri teknolojili bir taşıt olmak zorunda. Aday, ya seçenek bir tahrik sistemine – hibrit, hibrit menzil-uzatma, yüzde 100 elektrikli – ya da LNG/CNG/hidrojen/yakıt hücreleri gibi seçenek yakıt sistemine sahip olmalı. Diğer bir seçenek ise bağlantılılık alanında yarı ya da tam özerk sürüş sistemleri, müfreze halinde sürüş yeteneği veya uzaktan teşhis şeklinde gelişmiş destek hizmetleri gibi özel yüksek teknolojili çözümler sunması.

Kısa bir süre önce Avusturya’nın Linz kentinde gerçekleştirilen özel bir basın etkinliğinde IToY jüri üyelerine aFAS projesiyle ilgili geniş kapsamlı bilgi verildi. Ayrıca jüri, Seviye 4 insansız koruma kamyonunu deneyimleme olanağı buldu. Son derece yenilikçi bir araç olan MAN TGM 18.340, otoyollarda bakım görevini yerine getiren başka bir kamyonu otomatik olarak takip etti.

MAN Truck & Bus CEO’su Joachim Drees (solda) ilk kez 2019 yılında verilmeye başlanan IToY Kamyon Yenilikçilik Ödülü’nü Jüri Başkanı Gianenrico Griffini’den aldı. TRATON CEO’su Andreas Renschler (sağda).

IToY gazetecileri, aFAS’ın hiçbir kazaya karışmadan halka açık yollarda 4 bin km’den fazla test edilmesinden etkilendiler. Jüri üyeleri, ayrıca, ciddi arkadan çarpmaların yaşandığı otoyollardaki bakım ve onarım alanlarında çalışan personelin yüksek risk taşımasından dolayı aFAS’ın hayat kurtarabilecek olmasını takdir ettiler. Bunların haricinde işletim kolaylığına, yüksek güvenlik seviyesine ve çok sayıda seri parçanın kullanılmasına tam not verdiler. Tüm bunlara ek olarak, aFAS’ın Avrupa’da halka açık yollardaki ilk Seviye 4 sürücüsüz taşıt olduğunun altını çizdiler.

Uluslararası Yılın Kamyonu Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini jürinin oy gerekçelerini şu yorumuyla özetledi: “aFAS projesi ile MAN sadece yollardaki bakım ve onarım alanlarını koruyacak etkin bir çözüm sunmuyor, aynı zamanda tam özerk sürüşlü taşıtların gelecekteki teknik gelişimi için önemli bir anlayışa sahip oluyor.

MAN TGM aFAS, IAA 2018 Fuarı sırasında TRATON Group çatısı altında MAN standında sergilendi.

Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Ödülü Hakkında

Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Ödülü, ilk kez 1977 yılında TRUCK dergisinin efsanevi editörü Britanyalı gazeteci Pat Kennett tarafından yaşama geçirildi. Ödül, bugün Avrupa’nın 23 ülkesinin önde gelen ticari taşıt dergilerinin oluşturduğu bir jüri tarafından temsil ediliyor. Son yıllarda IToY, hızla büyüyen kamyon pazarları olan Çin, Hindistan, Güney Afrika, Avustralya, Brezilya, Japonya ve İran’dan ‘muhabir üyeler’ atayarak ufkunu ve de etki alanını genişletti. IToY’un 23 asli üyesi ile yedi muhabir üyesinin dergilerinin toplam okuyucu kitlesi kapsamındaki kamyon işletmecisi sayısı 950 bini aşıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here