İpragaz, Bütangaz’ı bünyesine kattı

0
674
İpragaz CEO'su Eyüp Aratay ile Total Turkey Pazarlama Genel Müdürü Emre Şanda

57 yıllık köklü geçmişi ile Türkiye’nin her noktasında müşterilerinin enerji ihtiyaçlarını karşılamaya devam eden İpragaz, hali hazırda kurucu ortağı olduğu ve hisselerinin tamamını aldığı Bütangaz’ı bünyesine katarak toplam stoklama sığasını 100 bin metrekübün üzerine çıkardı. İpragaz, artan sığası ile uluslararası ticarette de gücünü bir üst seviyeye taşıyacak. İpragaz’ın Bütangaz satınalması, aynı zamanda SHV Energy’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği yeni bir yatırım olarak da ayrı bir değer taşıyor.

İpragaz, ‘Daha Yüksek’, ‘Daha Güçlü’ ve ‘Daha Hızlı’ mottoları ile girdiği ‘3’üncü Dönem – Büyüme Dönemi’nde başarılı ve istikrarlı büyümesine, yaptığı yatırımlarla devam ediyor. İpragaz, yüzde 50 hissesine sahip olduğu Bütangaz A.Ş.’deki kalan yüzde 50 hissesini de alarak altyapısını daha da pekiştirdi.

İpragaz’ın Bütangaz’ı satın alması ile ilgili süreç, gerekli yasal süreçlerin ardından düzenlenen imza töreni ile tamamlandı. 17 Eylül 2018 tarihinde İpragaz Genel Müdürlük binasında düzenlenen imza töreni, İpragaz A.Ş. CEO’su Eyüp Aratay ve Total Turkey Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Emre Şanda ile birlikte her iki şirket yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleşti.

İpragaz’ın “Büyüme Dönemi”nde daha yüksek hedefler belirlediklerini ifade eden SHV Energy Ülke Yöneticisi ve İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, “Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda yaptığımız yatırımlarla büyümemizi istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz. Yüzde 50 hissesini daha alarak bünyemize kattığımız Bütangaz, büyümeye yönelik yatırım iddiamızı ve inancımızı pekiştiren bir satınalma oldu. Böylelikle kaydetmekte olduğumuz organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme de yakalamış olduk.” dedi.

Stoklama sığası 100 bin metrekübün üzerine taşındı

Bütangaz’ın alınmasıyla İpragaz’ın stoklama sığasını artırdıklarını vurgulayan Eyüp Aratay, “Yeni tesisimizde 5 bin metreküplük LPG küre ve silindirik tanklar yer alıyor. Bütangaz’ın 25 bin 820 metreküplük stoklama kapasitesi ile birlikte İpragaz‘ın toplam stoklama kapasitesini 100 bin metrekübün üzerine çıkardık.” şeklinde konuştu.

Denizyolu erişimi ile ithalattaki gücümüzü de arttırdık

Tesisin bulunduğu konum itibarıyla da İpragaz’a artı bir değer kattığını da belirten Eyüp Aratay, “2002 yılında Tekirdağ’a bağlı Marmara Ereğlisi ilçesinde deniz bağlantısıyla faaliyete geçen Bütangaz tesisinin 53 bin DWT ağırlığındaki gemileri tahliye edebilecek büyüklükte 2 adet şamandıra sistemi bulunuyor. Bütangaz’ın deniz bağlantısı sayesinde ithalattaki potansiyelimizi bir üst seviyeye taşırken, Trakya bölgesinde olması avantajıyla da ikmal gücümüzü artıracağız.” dedi.

İpragaz olarak Türkiye’nin her noktasında müşterilerinin enerji ihtiyacını karşıladıklarını belirten Eyüp Aratay, “Farklı sınıflarda yaklaşık 4 bin bayimiz, 10 tüplü bölge satış müdürlüğümüz, 2 tüplü bölge saha ofisimiz, 8 dökme gaz satış müdürlüğümüz, 9 otomotiv yakıtları bölge satış müdürlüğümüz, 13 LPG dolum tesisimiz, 3 LPG stoklama terminalimiz ve 4 tüp ve bir adet de emtia depomuz bulunuyor. Yaklaşık bin 504 çalışanımız, yarattığımız yaklaşık 16 bin kişilik dolaylı istihdam ve yeni yatırımlarımızla; Türkiye’nin her noktasında müşterilerinin LPG’den LNG’ye akaryakıttan elektriğe kadar temel enerji ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

SHV Energy’nin Türkiye’ye olan inancını sergiliyor

Gerçekleştirilen bu yeni yatırımla da SHV Energy’nin ülke ekonomisine sağladığı desteğe dikkat çeken Eyüp Aratay, “Bu yatırım bir anlamda, yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan inancı ve güvenini de bir kez daha işaret ediyor. Bütangaz, SHV Energy olarak Türkiye’de büyümeye yönelik yatırım iddiamızı ve inancımızı pekiştiren, net bir şekilde ortaya koyan bir satınalma oldu.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here