MAN, 2016’da her alanda büyüdü

2
1137
NEOPLAN Yeni Tourliner
Renault Trucks


2016 yılında seyahat otobüsü pazarında yüzde 17 pazar payına ulaşan, önemli oranda daralan kamu pazarında yüzde 100 büyüyen, yine önemli oranda daralan kamyon pazarında payını en çok yükselten marka olan, TopUsed markasıyla ikinci el pazarındaki satışlarını artıran ve satış sonrası hizmetlerde müşteri memnuniyetini yükselten MAN, 2017 yılında her alanda büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. yönetimi, geleneksel basın buluşmasında 2016 yılını değerlendirirken 2017 yılı öngörülerini paylaştı. 8 Aralık tarihinde İstanbul The Marmara Otel’de gerçekleşen basın toplantısına MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu katıldı.

Otobüs için güzel bir yıl olan 2015’te bin 350 adet seyahat otobüsünün satıldığını ve MAN olarak yüzde 16 pazar payı aldıklarını dile getiren MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, biraz daha karamsar oldukları 2016 yılında yine de beklentilerinin üzerinde gerçekleşen pazarda bin 150 adet seyahat otobüsünün satıldığını belirterek, yaklaşık 200 adet seyahat otobüsüyle yüzde 17 pazar payı alarak hedeflerine ulaştıklarını açıkladı.

Satışların neredeyse tamamı 2+1 VIP otobüsler

Bu pazar payına ulaşırken en büyük silahlarının 2015 yılında tanıtımını yaptıkları EfficientLine serisi olduğunu ve satışlarının çok büyük bir bölümünü MAN Lion’s Coach modelinin oluşturduğunu kaydeden Can Cansu, yılın son dokuz ayında satışlarının neredeyse tamamının 2+1 VIP otobüslerden oluştuğunu belirterek, şunları söyledi: “Pazarda 2+1 otobüslerin bu kadar çok satılmasının bir nedeni de turizm firmalarının bu seneyi yatırımsız geçirmeleri. Seyahat otobüsü pazarında ise ufak firmaların payını alan büyük kurumsal firmalar yatırım yapmaya devam ettiler. Bu firmalar da 2+1 otobüsleri tercih ettiler. Rakiplerimiz 2+1 otobüslerde ısrarla yurtdışında çok daha az pazar bulan iki dingilli 13 metrelik otobüsleri tercih ederlerken, biz 38 koltuklu yerleşim düzeniyle 12 metrelik iki dingilli otobüslerle devam ediyoruz. Sektördeki üç büyük firmadan ikisi doğu hatlarında da 2+1 planlaması yapıyor. Eğer üçüncü firma da 2+1 otobüslere dönerse sektörde 2+2 otobüsler turizm dışında satılamayacak. Biz 12 metrelik iki dingilli otobüslerimizin 38 kişilik 2+1 ya da 50 – 54 kişilik 2+2  sürümlerini sunmaya devam edeceğiz.”

Otobüste 2017 yılı hedefi

2017 yılında bin 50 adetlik bir seyahat otobüsü pazarı öngördüklerini; ancak daha olumlu bir pazar beklediklerini kaydeden Can Cansu, 2017 yılında, mart ayında tanıtımı yapılacak yeni Neoplan Tourliner ile yüzde 20’nin üzerinde bir pazar payı almayı hedeflediklerini açıkladı.

Yeni Neoplan Tourliner

MAN ve Neoplan marka tüm seyahat otobüslerini Ankara’da ürettiklerini ve yeni Neoplan Tourliner’ın da Ankara fabrikasındaki Ar-Ge ve mühendislik bölümleriyle tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildiğini ve üretildiğini dile getiren Can Cansu, bu yılın eylül ayında Avrupa’da tanıtılan yeni Neoplan Tourliner’ın çok büyük bir ilgi ve talep gördüğünü belirterek, aynı ilgi ve talebi Türkiye’de de göreceklerinden emin olduklarını ifade etti.
Son derece çekici bir dış ve iç tasarıma sahip bulunan, bir önceki modele göre rüzgar direnci yüzde 20’den fazla düşürülen, şerit takip yardımcısı, acil fren yardımcısı ve uyarlanabilir hız sabitleme (ACC) gibi sürüş destek sistemlerinin yanı sıra üç boyutlu harita bilgisini ve aracın o andaki güncel GPS konumunu temel alarak yolun topografisini hesaplayarak yokuş iniş ve çıkışlarda aracın hızını düzenleyen, vites değişim stratejisini belirleyen uydu kontrollü bir yardımcı sistem olan EfficientCruise ve GPS öngörüsüne göre yokuş aşağı inişlerde aracın ataletini mümkün olduğunca çok kullanmak için vitesi boşa alan EfficientRoll özellikleriyle donatılan yeni Neoplan’ın yakıt tüketimini yüzde 10’a kadar azaltacağını vurgulayan Can Cansu, MAN Lion’s Coach’un yanında yeni Neoplan Tourliner ile birlikte 2017 yılından son derece umutlu olduklarını söyledi.

MAN, 2020’den önce elektrikli otobüslerin seri üretimine başlayacak

MAN’ın eylül ayında Almanya’da düzenlenen IAA Fuarı’nda hibrit ve biyogazlı otobüslerinin yanı sıra elektrikli körüklü kentiçi otobüs kavramını da tanıttığını ifade eden Can Cansu, MAN’ın 2018 yılında bu otobüsü yol testlerine çıkarmayı ve 2020’den önce seri üretimine başlamayı hedeflediğini açıkladı. Elektrikli otobüslerde duraklarda kısa süreli hızlı şarj ve uzun menzil sağlayan uzun şarj olmak üzere iki seçenek bulunduğunu kaydeden Can Cansu, MAN’ın her iki seçenek üzerinde de çalıştığını dile getirdi.

Kamu satışları yüzde 100 arttı

Karayolları Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve İzmir itfaiyesi gibi kamu kuruluşlarının MAN kamyonları tercih etmeleriyle ciddi oranda daralan kamyon pazarına karşın kamu satışlarında yüzde 100 büyüyerek 346 adet kamyon sattıklarını kaydeden Can Cansu, bu olumlu havanın 2017 yılında da devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

MAN, daralan kamyon pazarında payını yükseltti

Kasım ayı itibariyle yüzde 30 – 35 oranında daralan 2016 yılı 12 ton ve üzeri kamyon pazarının, 35 bin adedin üzerinde kapanan 2015 yılı pazarına göre yüzde 35’in üzerinde bir daralmayla, 21 bin adetle kapanmasını beklediklerini dile getiren MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, MAN’ın 2016 yılında pazar payını en çok yükselten marka olarak bir önceki yıl yüzde 7.2 olan pazar payını yüzde 10 – 11’lere çıkardığını açıkladı.
Euro 6 ölçütünün başlangıç yılı olan 2016’ya diğer markalar gibi Euro 5 araçları stoklayarak girdiklerini ve yıl boyunca ağırlıklı olarak Euro 5 araçlar sattıklarını kaydeden Serkan Sara, çok ciddi bir daralma yaşanan çekici grubunda yıl sonuna kadar Euro 5 araçların satılacağını belirterek, beklentileri düzeyinde gerçekleşen inşaat pazarında ise çok daha hızlı bir şekilde Euro 5 araçları bitirdiklerini ve mart ayında Euro 6 inşaat grubu araçları satmaya başladıklarını söyledi.
Müşterilerine Euro 6 araçlarının yaşam boyu maliyetlerde ve yakıt tüketiminde ne kadar avantajlı olduğunu gösterme fırsatı bulduklarını dile getiren Serkan Sara, özellikle Türkiye’deki büyük inşaat projelerinde MAN araçların güvenilirlikleri ve düşük yakıt tüketimleriyle büyük beğeni kazandığını belirterek, diğer yandan uluslararası nakliyede de Mars Lojistik, Enco ve Borusan Lojistik gibi büyük firmaların MAN’ı tercih etmeye başladıklarına dikkat çekti.

MAN’dan yeni iş çözümleri

2017 yılı ile birlikte MAN’ın yıllardır sunduğu “MAN Telematics” sisteminin çekicilerde standart hale geleceğini, “MAN Telematics”in avantajlarını müşterilerine anlatacaklarını, “MAN Telematics” ile birlikte ekonomik sürüş eğitimlerini daha da hızlandıracaklarını ve müşterilerinin daha büyük bölümüne bu avantajlı eğitimleri vermeye başlayacaklarını söyleyen Serkan Sara, bu sene kendilerine bir hedef koyarak kendilerinden beş adet ve üzeri araç alan müşterilerine bu eğitimleri ücretsiz vermeye başladıklarını belirterek, 2017 yılında bayilerin de devreye girmesiyle müşterilerinin büyük bir kesimine “MAN Telematics” ile birlikte ekonomik sürüş eğitimleri verileceğini ifade etti.

Kamyonda 2017 yılı hedefi

Pazardaki ciddi belirsizlikler nedeniyle 12 ton ve üzeri kamyon pazarında 2017 yılında 20 bin ile 27 bin arasında bir pazar beklediklerini kaydeden Serkan Sara, mart sonuna kadar Euro 6 araçlarını satmaya devam edeceklerini belirterek, 1 Nisan tarihi itibariyle Euro 6 C ölçütüne geçilecek 2017’de beygir güçleri 20 beygir, azami torkları ise 200 Nm artacak araçlarıyla şu andaki Euro 6 araçlarına göre yüzde 6.35 oranında yakıt tasarrufu sağlayacaklarını dile getirdi. MAN’ın hafif ticari taşıt sınıfına seslenen yeni modeli TGE’nin 2017 yarısının ikinci yarısında Avrupa’da, 2018’in başı itibariyle de Türkiye’de satılmaya başlanacağını açıklayan Serkan Sara, yeni Euro 6 C ölçütündeki kamyonlarının yanı sıra ikinci el ve satış sonrası hizmetlerdeki ilave yatırımları ve yeni bayi organizasyonları ile kısa vadede Türkiye’de yüzde 15’lik bir pazar payını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

MAN, ikinci elde TopUsed ile büyüyor

2015 yılından 2016 yılına geçerken yaşanan önemli orandaki daralmaya karşın 80 binli adetlerde gerçekleşen ikinci el pazarında ikinci el satış adetlerini artırarak yılı 550 adet kamyon ve 125 adet otobüs satışıyla kapatacaklarını kaydeden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, TopUsed’un dünya çapında bir organizasyon olması nedeniyle 550 adet aracın 80 adedini üç kıtadaki 10 ülkeye ihraç ettiklerini dile getirdi.
Şu anda Türkiye’de Ankara ve İstanbul Anadolu yakasında iki merkez yerleşkenin yanında İstanbul İkitelli, Ankara Kayaş, İzmir ve Konya’daki satış noktalarıyla birlikte toplam altı merkezde müşterilerine hizmet verdiklerini söyleyen Aydın Yumrukçal, TopUsed merkezlerinin sayısını zamanla bayileri de bu işin içine bütünleştirerek 2017 yılında sekize, daha sonraki yıllarda ise 10’a çıkaracaklarını ifade etti.

İkinci elde bağımsız ekspertiz

MAN ve diğer markalardan her türlü üstyapılı ya da üstyapısız aracı aldıklarını ve bu araçların ekspertizlerini yetkili servislerinde yaptıklarını kaydeden Aydın Yumrukçal, ikinci el satışlarında müşterilerinde daha fazla güven oluşturmak ve muhtemel yanlış anlamaların ya da belirsizliklerin önüne geçmek için bağımsız bir kuruluş olan TÜV Süd’e ikinci bir ekspertiz yaptırdıklarını dile getirdi. VDF çatısı altında sekiz yıla kadar ikinci el araçlara kredi olanağı sağladıklarını ifade eden Aydın Yumrukçal, ikinci elde iki yıllık uzatılmış garanti sunduklarını, araçlarına güvendikleri için şimdi bu hizmeti biraz daha ileriye götürüp tampondan tampona bakım paketi ve geri alım taahhüdü vermeye başlayacaklarını söyledi.

İkinci elde 2017 yılı hedefi

2017 yılında, 2016 yılındaki 550 adetlik ikinci el kamyon satışını 650 adede çıkarmayı hedeflediklerini açıklayan Aydın Yumrukçal, 2017’de Euro 6’ya geçişle birlikte özellikle yüksek modelli ikinci el araçlarda pozitif bir ivme beklediklerinin altını çizdi.

Yetkili servislerin müşteri memnuniyeti yüzde 86

Bağımsız İPSOS şirketi tarafından yapılan müşteri memnuniyet ölçümlerinde yetkili servislerinin müşteri memnuniyetinin 100 üzerinden 86 puan almasının çok önemli bir başarı olduğunu ve bu başarıyla övündüklerini kaydeden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu, kısa bir süre önce Ankara’da açtıkları Antoto, Şensan Ostim ve Şensan Kayaş’ın yanı sıra kasım ayında Eskişehir ve Balıkesir’de açtıkları Koçaslan yetkili servisleriyle Türkiye genelinde toplam 33 yetkili servise ulaştıklarını açıkladı.

Bakım paketleri ve uzatılmış garanti

Tüm araç için verdikleri bir yıl km sınırsız ve yürür aksamlar için verdikleri iki yıl km sınırsız garantinin araçlarının kalitesine ve dayanıklılığına duydukları güvenin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Şinasi Ekincioğlu, uzatılmış garanti paketleriyle müşterilerinin bakım ve arıza giderlerini önceden planlayabilmelerini sağladıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Periyodik araç bakımlarını içeren; araç tipine ve kullanımına göre müşterilerin talep ettiği ödeme aralıklarında satışı gerçekleşebilen ‘Comfort’ bakım paketimiz, standart bakım parçalarımızı içeriyor. Bunun yanında aşınan parçaları da kapsayan ‘Comfort Plus’ bakım paketimiz de mevcut. İş ortaklarımıza, uzatılmış garanti ve bakım paketlerini birleştirerek ortak bir paket kullanma olanağını sunuyoruz. Akü ve lastik haricinde her şeyin dahil olduğu ‘Comfort Repair’ paketimiz, periyodik bakımların yanında belirlenen aşınan parçalar ile birlikte uzatılmış garantiyi de kapsıyor. Birçok müşterimiz bu bakım paketlerimizden yararlanarak, masraflarını azaltarak planlayabilmekte ve rekabet dünyasında öngörülebilir maliyetlerle ‘evdeki hesabın çarşıya uyacağı’ gerçekçi bir bütçe ile çalışabilmektedir.

Hedef arızasız kullanım

Servislerinin teknik seviyesini ve eğitim düzeyini artırmak için önemli çalışmalar yaptıklarını ve eğitimlerine 365 gün devam ettiklerini söyleyen Şinasi Ekincioğlu, müşterilerin sahada yaşadığı arızaları yok etmek için çalıştıklarını belirterek, müşterilerin araçlarında yaşanan arızaları çok metodik bir şekilde analiz ederek müşterilerle bu arızaların tekrar çıkmaması için ne yapılması gerektiği konusunda işbirliği yaptıklarını, önleyici ve iyileştirici önlemler aldıklarını ifade etti. Müşterilerin kendilerine arıza için değil bakım için gelmesi anlayışını tüm yetkili servislerine köklü bir şekilde yerleştirmek için çalıştıklarını kaydeden Şinasi Ekincioğlu, şunları söyledi: “Müşterilerimiz bakımın ne kadar önemli olduğunu fark ettiler ve arızalanmadan önce parça değiştirmeyi kabul ettiler. Araçlar işten kalmadıkları için verimlilikleri arttı ve daha çok kazandıkları için servisle ilgili alışverişlerinde daha anlayışlı oldular ve daha fazla bütçe ayırdılar. Sıkıntıların azaldığını gördük. MAN’ın müşteri gözünde arıza yapmayan bir araç olarak yerleşmesi için tüm emeğimizi verdik.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz