Kırgızistan ve Türkiye, ilk serbestleşme adımını attı

0
170
und-kirgizistan-ve-turkiye-orta-asya-ve-turk-dunyasinda-ornek-alinacak-ilk-serbestlestirme-adimini-atti
Türkiye Kırgızistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı, 15-16 Eylül 2021 tarihlerinde Bişkek’te gerçekleştirildi.

Türkiye Kırgızistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı, 15-16 Eylül 2021 tarihlerinde Bişkek’te gerçekleştirildi.

Orta Asya’daki kimi ülkelerin transit geçişleri kısıtlayarak zarar verdiği ticaret ve tedarik zincirinin devam edebilmesi için, Türkiye ve Kırgızistan Ulaştırma Bakanlıkları, ülkeler arasındaki ulaştırma alanındaki mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla yapıcı işbirliğinin sürdürülmesi için adımlar atılması gerektiği konusunda mutabakata vardı.

Bu mutabakat doğrultusunda, heyetler, 28 Nisan 1992 tarihinde Bişkek’te imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında Uluslararası Karayolu taşımacılığı anlaşmasını tadil ederek ikili ve transit geçişlerin libere edilmesi kararını aldılar.

Bu karar doğrultusunda, İki ülkenin Ulaştırma Bakanlıkları, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşmasını Tadil Eden Protokol taslağını KUKK esnasında hazırlayarak, resmi süreci başlattı.

Ayrıca toplantı vesilesiyle Türk ve Kırgız taşımacıları bir araya gelerek dostluk ve işbirliği toplantısı düzenlendi. İkili ve transit taşımaların libere edilmesiyle Türk Dünyasının en önemli transit konumlarından birine gelecek Kırgızistan’ın lojistik merkezleri ve diğer ülkelerle olan sınır kapıları, yatırımları hususunda Türk taşımalarına Kırgız makamlarınca sunum gerçekleştirildi.

Türk ve Kırgız dernekleri temsilcileri de ülkeler arasındaki işbirliğinden duyulan memnuniyeti ifade ederek, dernekler arasındaki işbirliğinin sürdürülmesi konusunda mutabakata vardı.

Toplantılarda UND’yi Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Haşim Çavdar ile İcra Kurulu Başkanı Alper Özel temsil etti.

UND, ülkeler ve Orta Asya tedarik zinciri için atılan bu önemli adım dolayısıyla Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü Murat Baştor ve ekibine, Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan’a, Kırgızistan Heyet Başkanı Shukrat Aitiev’e sektör adına şükranlarımızı sundu, atılan bu adımın diğer Türk Dünyası ülkelerine de örnek olmasını diledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here