UND, Orta Asya Sürdürülebilir Taşımacılık Toplantısı’na katıldı

0
216
orta-asya-da-surdurulebilir-tasimacilik-toplantisi
17 Ağustos 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve UND organizasyonunda Ulaştırma ve Altyapı, Ticaret, Dışişleri ve Sağlık bakanlıklarının genel müdür düzeyindeki temsilcilerinin bir araya geldiği bir toplantı gerçekleştirildi.

17 Ağustos 2021 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve UND organizasyonunda Ulaştırma ve Altyapı, Ticaret, Dışişleri ve Sağlık bakanlıklarının genel müdür düzeyindeki temsilcilerinin bir araya geldiği bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, pandemi süreci ile birlikte Orta Asya Ülkeleri ile yaşanan taşımacılık problemleri ve pandemi koşulları ele alındı.

Kazakistan’ın Türk araçlarının transit geçişlerine yönelik güzergah dayatması ve transit engelleri konusundaki uzlaşmaz tavrının gündeme geldiği toplantıda, katılımcı bakanlık temsilcileri, pandemi ile birlikte yüzde 25 – yüzde 35 arasında ticaret artışı sağlanan bu bölgede alternatif bütün güzergahların en kısa zamanda hayata geçirilmesi hususunda ortak hareket edilmesi gerekliliğini ifade etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Daire Başkanı Hasan Boz, toplantıda bölge ülkeleri ile gerçekleştirilen toplantılar ve güncel durum hakkında bilgi verirken, Türkmenistan sınır kapılarının açılması yönünde yapılan çalışmalar ve Kırgızistan ile Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanan resmi görüşmeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkmenistan ile ilgili olarak, Covid-19 aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınması amaçlı çalışmaların Sağlık Bakanlığı ile koordineli şekilde yürütüldüğü ve anlaşmanın Türkmen yetkililere iletilerek imza aşamasına geldiği bilgisini paylaşırken; Türk Konseyi’ne bağlı kurulan Sağlık Bilim Kurulu Başkanlığı’na Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay’ın seçildiği ve Bilim Kurulu üzerinden bölge ülkeleri ile yapılması planlanan aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması anlaşmalarının imzalanması sürecinin hızlandırılmasının hedeflendiği aktarıldı.

Toplantıya Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı adına genel müdür ve büyükelçi düzeyinde temsilciler ile ilgili ülkelerin ticaret müşavirleri katılım sağladı.

Toplantıya UND’yi temsilen Genel Koordinatör Nejla Albayrak katılım sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here