Mutlu Akü, lityum-iyon akülerini sergiledi

0
1864
Renault Trucks

Yeni ürünlerini ve sektöründeki en yeni teknolojileri Automechanika İstanbul Fuarı’nda sergileyen Mutlu Akü, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonunda hibrit araçlar için özel olarak geliştirilen lityum iyon akülerini de ilk kez beğeniye sundu.

Mutlu Akü, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Automechanika İstanbul’da yeni ürünlerini sektör profesyonelleri ve katılımcılarla buluşturdu.

Standında SFB teknolojisinden Start-Stop AGM ve EFB teknolojisine, ağır hizmet akülerinden Marin akülerine kadar geniş bir ürün yelpazesi tanıtan Mutlu Akü, sektörün güncel eğilimlerini ve gelecekle ilgili öngörülerini katılımcılarla paylaştı.

Lityum- iyon akülerle daha fazla enerji

Mutlu Akü standının yıldızı ise Türkiye’de ilk kez beğeniye sunduğu lityum-iyon akü oldu. Mutlu Akü’nün Tuzla’daki üretim tesislerinde bulunan Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen lityum-iyon akü, dünya genelinde her geçen gün daha fazla tercih edilen hibrit araçlar için geliştirildi. Standart akülere oranla enerji yoğunluğu daha fazla olan lityum-iyon aküler, bu sayede daha düşük hacme ve daha az ağırlığa rağmen, standart akülerden daha fazla enerji depolayabiliyor. Lityum-iyon aküler kurşun asit akülere göre daha uzun ömre sahip.

Sadece hibrit otomobillerde değil, ev tipi enerji depolama, yenilenebilir enerji, UPS, Telekom ve forklift gibi alanlarda da kullanılan lityum-iyon aküler, karbon yayımını azaltmayı hedefleyen araçlarda kullanıldığı için de çevre dostu olarak kabul ediliyor.

Gelişen Lityum-İyon akü pazarı

Dünya genelinde çevre dostu olmaları ve daha az fosil yakıt tüketimleri nedeniyle hibrit araç teknolojisine talebin arttığını, bunun da araç üreticilerinin lityum-iyon akülere olan talebini artırdığını ifade eden Mutlu Akü CEO’su Göksel Paker, “Hali hazırda lityum-iyon akülerin, standart kurşun asit akülere göre maliyeti daha yüksek. Ancak dünyada hibrit araç teknolojisine olan talebin artmasıyla, fiyatlarının düşeceğini düşünüyoruz. Performansı ve uzun ömürleri dikkate alındığında, önümüzdeki dönemlerde daha rekabetçi bir fiyat oluşacaktır.” dedi.

Mutlu Akü olarak, araç üreticileri ile birlikte yenilikçi araçlarda bu akülerin kullanılması için çalıştıklarını kaydeden Paker, Mutlu Akü’nün lityum-iyon akülerin geliştirilmesi için yoğun Ar-Ge çalışmaları yürüttüğünü ve konusunda uzman mühendisleri bünyesine kattığını söyledi. Paker, Mutlu Akü’nün 2020 hedef ve vizyonlarına göre, lityum-iyon akülerin, bugünkü Start-Stop sistemleri gibi önümüzdeki yıllar içinde daha yaygın hale geleceğini ve gelişen pazar talebine göre bu payın 2020 sonrasında artacağını öngördüklerini dile getirdi.

Hedef Türkiye’nin Start-Stop akülerin üretim merkezi olması

Mutlu Akü’nün 2020 hedefleriyle ilgili de bilgi veren Mutlu Akü CEO’su Göksel PakerDört kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat yaparak ülkemize ekonomik katkı sağlamaktayız. Daha geniş coğrafyalara hizmet vermeyi hedefliyoruz. Yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam ederken, Start-Stop araçlar için özel üretilmiş Start-Stop akülerin üretim merkezi olacağız.” dedi.

Premium ürünlerle faaliyet gösterdikleri her ülkede daha fazla tercih edilmeyi hedeflediklerini söyleyen Paker, ”Hedeflerimiz büyük ama bunları yapabilecek güçteyiz. 75’inci yılımızda Türkiye pazarında önderliğini sürdüren, iş yapış şekliyle önder, çevre ve topluma saygılı, tercih edilen, yenilikçi bir şirket olmayı hedefliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Mutlu Akü CEO’su Göksel Paker

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz