Madrid Belediyesi, elektrikli Jest’i test etti

0
1633

Karsan, ülkemizde geliştirip ürettiği tamamen elektrikle çalışan Jest minibüsünü İspanya’nın başkenti Madrid sokaklarında görücüye çıkardı. Madrid Belediye Taşımacılığı Şirketi’nin (EMT) tüm toplu taşıma filosunu çevreci araçlara dönüştürme projesi kapsamında teste alınan elektrikli Karsan Jest, kentin dar sokaklarına uygun yüksek manevra kabiliyeti ve yolcu sığasıyla beğeni aldı. Kısa süre sonra hizmet süresi sona erecek araçları çevreye zarar vermeyen ‘sıfır yayımlı’ araçlarla değiştirecek olan Madrid Belediyesi, test sonuçlarına göre 18 adetlik satın alma ihalesi açacak.

Karsan, Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli minibüs modeli Jest’i İspanya’nın başkenti Madrid’te kapsamlı bir teste soktu. Madrid Belediye Taşımacılığı Şirketi (EMT), tüm toplu taşıma filosunu çevreci araçlara dönüştürme projesi kapsamında Carabanchel’deki tesislerinde iki hafta boyunca kapsamlı testler gerçekleştirdi. Alçak platformlu, 19 yolcu sığasına sahip ve 180 km menzile ulaşabilen elektrikli Karsan Jest, Madrid’in tarihi yapıya sahip dar sokaklarına uygun 5.8 metrelik uzunluğuyla testi başarıyla tamamladı. Kısa süre sonra hizmet süresi sona erecek araçları çevreye zarar vermeyen ‘sıfır yayımlı’ araçlarla değiştirecek olan Madrid Belediyesi, test sonuçlarına göre 18 adetlik satın alma ihalesi açacak.

Karsan CEO’su Okan Baş

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karsan CEO’su Okan Baş, Türkiye’de geliştirip ürettikleri çevreci toplu taşıma sistemlerini Avrupa’nın beğenisine sunduklarını dile getirdi. Avrupa’nın ‘sıfır yayımlı’ toplu taşıma araçları için hızlı bir dönüşüm başlattığını kaydeden Okan Baş, “Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli minibüsü Jest’i ilk kez IAA Hannover Fuarı’nda dünyanın beğenisine sunmuştuk. Fuarda çok beğenilen elektrikli Jest şimdi de Avrupa’nın en gözde kentlerinden biri olan Madrid’de teste girdi. Modelimiz kentin dar sokaklarına uygun yüksek manevra kabiliyeti ve yolcu sığasıyla oldukça olumlu yorumlar aldı. 2020 yılına kadar filosuna 78 adet elektrikli araçla donatacak olan Madrid Belediye Taşımacılığı Şirketi’ne biz de yerli ve elektirkli Jest minibüsümüzle dahil olmayı arzu ediyoruz.” dedi.

Elektrikli Karsan Jest

Türkiye’de geliştirilen ilk elektrikli minibüs modeli olan Karsan Jest, Bursa’da yer alan Karsan tesislerinde bağımsız bir platform üzerine üretildi. Alçak zeminli mimarisiyle iç mekana rahat bir erişim sunan elektrikli Karsan Jest, tekerlekli sandalye platformuyla da engelli erişimine uygun bir şekilde hizmet verebiliyor. 19 kişilik yolcu sığası ve 5.8 metre uzunluğuyla dar sokaklar için yüksek bir manevra kabiliyetine sahip olan elektrikli Karsan Jest, 170 beygir (125 kW) gücünde bir elektromotorla hareket ediyor. Elektrikli Karsan Jest, 80 km/s azami hıza ulaşıyor ve sürüş koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte 180 km menzile olanak tanıyabiliyor.

Madrid Belediyesi elektrikli araçlara geçiyor

Kent Konseyi ve EMT, son derece iddialı bir sürdürülebilirlik projesi yürütmeye karar vererek, belediye hizmetlerine ait filoların yenilenmesi konusunu bir sonraki Hava Kalitesi ve İklim Değişikliği Planı taslağına dahil etti. EMT tarafından elektrikli araçla gerçekleştirilen test sürdürülebilirlik ve çevre konusundaki keskin taahhüdü ortaya koyuyor. Bu test, bu yıl ve önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek 30 otobüs ve 18 elektrikli minibüs satın alınma ihale çağrısı için de bir referans oluşturacak. 2019-2020 yılları arasında satın alınması planlanan 40 adet elektrikli otobüsün de eklenmesiyle 2020 yılının sonuna kadar EMT filosu 78 adet elektrikli taşıta ulaşacak.

2008 yılında M1 ve M2 adındaki şehiriçi hatlarını elektrikli minibüslerle donatan EMT elektrikli araçların yolcu taşımacılığına dahil edilmesinde öncülük etti. Son on yılda belediye şirketi sadece elektrikli otobüs filosuna sahip ilk İspanyol şehiriçi ulaşım şirketi olmakla kalmadı; aynı zamanda şehiriçi otobüslerinde elektrikli güç ve aktarma teknolojileri kullanma eğilimi gösteren tüm ulusal ve uluslararası projelerde de yer almayı başardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz