E-ticaretin yaşadığı büyümeyle posta ve lojistik sektörü üzerindeki baskı gittikçe artıyor

0
902
Renault Trucks

Avrupa’nın Posta ve Lojistik sektörüne yardımcı olması için hazırlanan değerlendirme raporu, dayanıklı mobil cihaz üreticisi Panasonic Toughbook ve kurumların çeviklik, görünürlük ve izlenebilirlik kazanmasını sağlayan inovatif teknoloji şirketi Zetes tarafından yayımlandı. Rapor, teknolojinin kullanımıyla gerçekleştirilen dağıtımların güçlüklerine değiniyor.

E-ticaretin yaşadığı büyümeyle posta ve lojistik sektörü ve işgücünün üzerindeki baskı gittikçe artıyor. Avrupa’da gerçekleşen çevrimiçi satışların 2021’e kadar yüzde 14’lük yıllık bileşik büyüme oranıyla 450.2 milyar € seviyelerine ulaşması bekleniyor. Kurum ve tüketicilerin satın alma alışkanlıklarındaki bu değişiklik, posta ve teslimat sektöründe büyük etkilere sebep oluyor. Öyle ki, 2021’e kadar Avrupa’da teslim edilen paket sayısının yüzde 69 artması bekleniyor.

Artan iş yükü, teknoloji altyapısının ve sektörlerdeki işgücünün bu yükün altından kalkmasını zorlaştırıyor. Bu da yeni, daha verimli ve etkili çalışma yöntemlerinin bulunması ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bağımsız değerlendirmeye göre teslimat, depolama ve lojistik sektöründe çalışanların yüzde 60’ı, barkod tarayıcı cihazlarının ya makul seviyede etkili olduğunu veya hiç etkili olmadığını düşünüyor. Bu cihazlar halihazırda günde ortalama 197 barkod tarıyor ve çalışanlar, bu rakamın bir önceki yıla göre yüzde 24 artmasını bekliyor.


İş yükündeki belirgin artış, günün şartlarına uymayan teknolojiyle birleştiği zaman işgücünün hayatına bile etki ediyor. İşgücünün yüzde 60’ı, geçmiş 12 ay içerisinde bilek veya kollarında ağrı ve acı hissettiklerini bildirdi. Bu kişilerin yüzde 69’u ise ortalama 2.75 gün izin almak zorunda kaldı. Aynı ağır hareketi tekrar yapmaktan dolayı oluşan ağrı ve yaralanmalar da işgücünün yüzde 52’sini etkiledi. Etkilenenlerin yüzde 78’i, geçmiş 12 ay içerisinde ortalama 3 gün hastalık izni aldı.

Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlama Genel Müdürü Jan Kaempfer, konuyla ilgili “Posta ve lojistik şirketlerinin Avrupa genelinde artan talebe cevap vermek ve başarılı bir şekilde büyümek için mobil bilişim çözümlerini kullanması gerekiyor. Yeni donanımlar, uzmanlaşmış yazılım çözümleriyle birleştiğinde kurumların teslimat devriminde en ön sırada yer almasını sağlayabiliyor. Bu rapor, teknolojinin sektöre neler sunabileceğini ve ileriyi düşünen Avrupalı kurumların verimli olduklarından emin olmak ve işgüçlerini sağlıklı tutmak için bu çözümleri nasıl başarıyla benimsediğini göstermeyi amaçlıyor.” dedi.

Dayanıklı mobil bilişime sahip Avrupalı posta ve lojistik sektörünün güçlüklerine değinen ‘Built to Deliver’ın bir kopyası, https://business.panasonic.co.uk/computer-product/sites/default/nfsfiles/technical_downloads/Panasonic%20Zetes%20postal%20whitepaper-EN_0.pdf adresinden indirilebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz