Keolis, Güney Avustralya’da yeni bir otonom elektrikli mekiği deniyor

0
357
keolis-Murray-(7)
Keolis, 9 Şubat 2021'den bu yana Güney Avustralya'daki Adelaide'den 200 km uzaklıkta 10 bin nüfuslu bir kent olan Renmark'ta yeni bir otonom elektrikli mekiği test ediyor.
Renault Trucks

Keolis’in Avustralya’daki kuruluşu Keolis Downer, 9 Şubat 2021’den bu yana Güney Avustralya Altyapı ve Ulaşım Departmanı, EasyMile, Renmark Paringa Konseyi ve Flinders Üniversitesi ile ortaklaşa Güney Avustralya’daki Renmark’ta bir otonom elektrikli aracı test ediyor.

Haziran 2021’e kadar sürecek olan deneme, otonom mekik hizmetinin, kent sakinlerinin mobilite ihtiyaçlarını karşılarken karmaşık bir kentsel ortamda açık yollarda çalışabilme kabiliyetini geliştirmek için tasarlandı.

Tam otonomiye giden yolu açmaya kararlı olan Keolis, 2016’daki ilk testinden bu yana dünya çapında 30’dan fazla otonom mekik denemesine katıldı. Keolis, her yıl otonom mekiklerde 140 binden fazla yolcu taşıyor.

Avustralya’da kilit ortaklarla işbirliği içinde yeni bir otonom elektrikli araç denemesi

Keolis, 9 Şubat 2021’den bu yana Güney Avustralya’daki Adelaide’den 200 km uzaklıkta 10 bin nüfuslu bir kent olan Renmark’ta yeni bir otonom elektrikli mekiği test ediyor. Ziyaretçiler ve kent sakinleri, özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı kişilere uyarlanmış olan bu hizmeti kullanmaya davet ediliyor.

Açık yollarda çalışan ve EasyMile tarafından üretilen EZ10 otonom mekik, Renmark nehri kıyısına ve belediye yüzme havuzu, süpermarket ve diğer yiyecek dükkanları dahil olmak üzere bir dizi popüler yere hizmet veriyor. Kent merkezinde 2,4 km’lik bir döngü boyunca altı durakla, otonom mekik, salı, çarşamba ve cumartesi günleri her 30 dakikada bir ücretsiz indi bindi hizmeti sunuyor.

Deneme sürecinde, acil bir durumda (acil frenleme ihtiyacı gibi) ve ayrıca yolculuk sırasında yolculara rehberlik etmek ve proje hakkında farkındalık yaratmak için her zaman bir yerleşik güvenlik operatörü hazır bulunuyor.

Dört aylık deneme süresi boyunca projede beş Keolis Downer personeli görevlendirildi.

GPS, odometri için bir dizi kamera ve duyarga ve kapsamlı güvenlik özellikleri ile bütünleşik bilgi, EZ10 otonom elektrikli mekik ile çevre ve kent altyapısı (trafik ışıkları gibi) arasında sürekli olarak paylaşılıyor. Sonuç olarak, mekik hızını buna göre analiz edebiliyor ve uyarlayabiliyor.

Eşsiz yolcu deneyimi

Denemenin amacı, otonom araçların bir kentsel alana entegre olma ve uyum sağlama yeteneğini göstermek ve akıllı şehir çözümlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak. Otonom mekikler ayrıca toplu taşıma araçlarına erişimlerini artırarak yerel topluluklara ilk ve son kilometre çözümü sağlıyor. Mekikler hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara uyarlanmış kapsayıcı bir ulaşım şekli sunuyorlar. Ayrıca güncel beş kişilik yolcu sığası ile sosyal mesafe gereksinimlerini karşılıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz