Keolis, Fransa Haguenau’da toplu taşıma hizmetleri sözleşmesini yeniledi

0
338
Haguenau_bus(2)_Copyright_Sandra-Boivineau
Fransa'daki Haguenau'nun kentsel yerleşim otoritesi, tüm toplu taşıma ağı RITMO'nun işletilmesi ve bakımı için Keolis ile olan sözleşmesini yeniledi.

20 Mayıs 2021’de, kuzey doğu Fransa’daki Haguenau’nun kentsel yerleşim otoritesi, tüm toplu taşıma ağı RITMO‘nun işletilmesi ve bakımı için Keolis ile olan sözleşmesini yeniledi.

1 Ağustos 2021’de başlayacak yeni kamu hizmeti delegasyonu sözleşmesi, yedi yıl sürecek ve yaklaşık 31 milyon Euro’luk kümülatif gelir sağlayacak.

Şu anda 5 belediyeye hizmet veren Keolis Haguenau, 2022 yılına kadar 36 belediyeye hizmet verecek olan ulaşım ağını genişletmekle görevlendirilecek. Bu amaç göz önünde bulundurularak, ağ yeni bir şehir hattı, üç yeni şehirlerarası hat, okul hizmetlerinin dahil edilmesi (önceden Grand Est Bölgesi tarafından yönetiliyordu) ve üç yeni belediyede (Bischwiller, Brumath ve Val-de-Moder) isteğe bağlı ulaşım hizmetinin devreye sokulmasıyla güçlendirilecek.

Hageunau_bus_Copyright_Sandra-Boivineau
Şu anda 5 belediyeye hizmet veren Keolis Haguenau, 2022 yılına kadar 36 belediyeye hizmet verecek olan ulaşım ağını genişletmekle görevlendirilecek.

Gelişmiş bir ulaşım teklifi ve daha bağlantılı bir yolcu deneyimi

Şu anda dört kentsel hattan, bir şehirlerarası hattan, okullara hizmet veren on hattan, isteğe bağlı ulaşım hizmetinden ve mekanik ve elektrik destekli bisikletler için kiralama hizmetinden oluşan RITMO ulaşım ağı, Haguenau ve Schweighouse-sur-Moder’daki (40 bin nüfuslu) tüm ana faaliyet merkezlerinin yanı sıra Brumath kasabasına ve kuzey doğu Fransa’da Strasbourg yakınlarındaki Kriegsheim ve Niederschaeffolsheim belediyelerine hizmet veriyor.

Gelecekteki RITMO ağı, daha geniş bir alanın mobilite ihtiyaçlarına daha fazla hassasiyetle yanıt verebilmek için 2022’den itibaren çeşitli gelişmelerden faydalanacak:

  • Hizmet verilen belediyelerin ve RITMO‘ya erişimi olan sakinlerin sayısında bir artış: ağ 36 belediyeye (mevcut beşe kıyasla) ve 96 bin nüfusa (şu anda 40 bine kıyasla) hizmet verecek. Bu nedenle ağ, beş şehir hattı, dört düzenli şehirlerarası hat, 33 okul hattı ve dört merkezi kapsayan isteğe bağlı bir ulaşım hizmetinden oluşacak.
  • Yeni bir web sitesinin devreye girmesi ve istasyonların içinde ve satış ofisinde operasyonel destek ve yolcu bilgi sistemi (SAEIV) ile donatılmış gerçek zamanlı bilgi terminallerinin kurulmasıyla yolcu bilgileri iyileştirilecek.
  • Yolcuları araçlara binip inerken sayan bir sistem ile birleştirilen ve M-Ticket sunan birlikte çalışabilir bir temassız bilet sistemi devreye girecek.
Hageunau_velo_Copyright_Thierry-Godefroya
Vélo’Ritmo hizmeti, beş ek elektrik destekli bisikletin satın alınmasıyla geliştirilecek.

Alternatif enerjilere odaklanarak filonun yenilenmesi

Sözleşmenin bir parçası olarak Keolis, artık yüzde 100 elektrikli olacak olan 3 numaralı şehir hattının işletimi için iki elektrikli otobüsü devreye sokacak. Ayrıca mild hibrit bir otobüs (hem içten yanmalı motor hem de elektrik motoru kullanan) ağda hizmete girecek.

Filoyu geliştirmek için alternatif bir yakıt da kullanılacak: Daha düşük CO2 yayımlı daha temiz bir yakıt olan GTL (sıvılaştırılmış doğal gaz), dizel yerine ağdaki diğer tüm araçlarda kullanılacak.

Ayrıca, Vélo’Ritmo hizmeti, beş ek elektrik destekli bisikletin satın alınmasıyla geliştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here