Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürü ve heyetinden UND’ye ziyaret

0
306
ticaret-bakanligi-uluslararasi-hizmet-ticareti-genel-muduru-ve-heyetinden-und-ye-ziyaret-12
Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Dr. Emre Orhan Öztelli ve beraberindeki heyet, 4 Ağustos 2021 tarihinde UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ev sahipliğinde yapılan toplantıda bir araya geldi.

Ticaret Bakanlığı bünyesinde Temmuz ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle kurulan Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Dr. Emre Orhan Öztelli ve beraberindeki heyet, 4 Ağustos 2021 tarihinde UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ev sahipliğinde yapılan toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda, Türkiye’nin rekabet avantajına sahip olduğu hizmet sektörlerini bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak, bu alanda dış ticaret yaklaşımıyla çalışmalar yapmak üzere, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu’ya bağlı olarak kurulan Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nce, uluslararası yük taşımacılığı ve lojistik sektörünün gelişimi ve sorunlarının çözümü amacıyla gerçekleştirilebilecek çalışmalar ve muhtemel işbirlikleri görüşüldü.

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu toplantıda gerçekleştirdiği sunumda “sadece son 1 yılda ülkemizin hizmet ihracatındaki payını yüzde 42’ye çıkaran ve ülkemize 11 milyar dolar hizmet geliri sağlayan Uluslararası Yük Taşımacılığı ve Lojistik Sektörünün, ülkemiz ve Avrupa ekonomisindeki artan rolü ve önemi” hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşırken; sektörün gerçekleştirdiği hizmet ihracatının gelişimini engelleyen temel sorunlar ve çözüm önerilerini heyet üyelerine aktardı.

ticaret-bakanligi-uluslararasi-hizmet-ticareti-genel-muduru-ve-heyetinden-und-ye-ziyaret-19
Toplantıya UND Yönetim Kurulu adına Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, II. Başkan Şerafettin Aras, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Baykara ve İcra Kurulu katılım sağladı.

Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü’nün ana hedefleri, “Dış pazarlarda uluslararası hizmet ticareti ile ilgili olarak karşılaşılan sorunlar ile diğer ülkelerce hizmet ihracatımıza karşı uygulanan kısıtlayıcı tedbirler ve diğer ticaret engellerinin tespitine yönelik çalışmalar yapmak, bu engellere ilişkin olarak özel sektör ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını bilgilendirmek, söz konusu engellerin ortadan kaldırılmasına veya iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak ve bu amaçla ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak” olarak belirlendi.

Yeni kurulan Genel Müdürlük’ün bu hedefler çerçevesinde; Türkiye’nin transit ülke konumunun güçlendirilmesi, taşımacılık yapan firmaların rekabet gücünün artırılması ve Türkiye dışındaki taşımalardan daha fazla pay almasının sağlanması, sınırlar arası transit taşımalarda kota ve ayrımcı ücret gibi engellere çözüm bulunması yönünde gerçekleştireceği çalışmalara UND olarak her türlü desteğin ve katkının sağlamaya hazır olunduğunun belirtildiği toplantıya UND Yönetim Kurulu adına Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, II. Başkan Şerafettin Aras, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Baykara ve İcra Kurulu katılım sağladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz