Keolis, Danimarka’da sıfır yayımlı otobüsleri işletmeye başladı

0
206
Launch3-Zealand-Falster-KDK
Keolis Danmark, Büyük Kopenhag bölgesinin otobüs ağını işletmeye ve idame ettirmeye başladı.

27 Haziran 2021’de Keolis‘in Danimarka’daki yan kuruluşu Keolis Danmark, Büyük Kopenhag bölgesinin otobüs ağını işletmeye ve idame ettirmeye başladı. İki yıllık olası bir uzatma ile on yıllık bu sözleşmenin toplam 100 milyon Euro’dan fazla gelir getirmesi bekleniyor.

Sözleşme, Doğu Danimarka Toplu Taşıma Kurumu Movia ile Şubat 2020’de imzalandı. Ağın 59 otobüslük filosunda, yılda 4 bin 500 tondan fazla CO2 yayımı tasarrufu sağlayacak 42 elektrikli otobüs bulunuyor.

Bu başlangıç, Mayıs 2021’de Odense ağında çalışmaya başlayan 20 tam elektrikli otobüsün kısa süre önce devreye alınmasından sonra geldi. Bu sıfır yayımlı otobüsler, yılda yaklaşık 1.020 ton CO2 yayımı tasarrufu sağlayacak. Danimarka taşımacılık otoritesi FynBus ile olan sözleşme, Nisan 2020’de Ağustos 2023’ten Ağustos 2027’ye kadar dört yıl daha uzatıldı. Yaklaşık 75 milyon Euro toplam gelir elde edilmesi bekleniyor.

Launch4-Zealand-Falster-KDK
Ağın 59 otobüslük filosunda, yılda 4 bin 500 tondan fazla CO2 yayımı tasarrufu sağlayacak 42 elektrikli otobüs bulunuyor.

Keolis, Büyük Kopenhag bölgesinde alternatif enerjili otobüslerle bir otobüs ağı başlattı

Nisan 2020’de Toplu Taşıma Otoritesi Movia, Büyük Kopenhag bölgesi otobüs ağını işletmek ve idame ettirmek için Keolis ile on yıllık bir sözleşme (iki yıllık uzatma seçeneğiyle) imzaladı. Ağ, 27 Haziran 2021’de başlatıldı ve 24 güzergah içeriyor. Ağ, 2,5 milyon nüfuslu Danimarka adalarının en büyüğü ve en kalabalık olan Zealand’ın yanı sıra Falster adasında beş kasabaya hizmet veriyor.

Filo, 42’si tamamen elektrikli olmak üzere 59 otobüsten oluşuyor. Kısmen elektrikli filonun yılda kat etmesi beklenen 5,9 milyon kilometre, yılda yaklaşık 4,500 ton CO2 tasarrufu anlamına geliyor. Ağın devreye girmesi için, adanın güneyinde (Korsør’da) yeni bir depo inşa edildi ve diğer üç depo, elektrikli otobüsleri aynı anda şarj etmek için gereken altyapıyla donatıldı. Gece şarjı altı saat sürüyor ve araçlara çalışma koşullarına bağlı olarak yaklaşık 350 km menzil sağlıyor.

Buna ek olarak, 160 sürücü ve bakım personelinin tümü, bu yeni otobüsleri çalıştırabilmeleri ve bakımlarını yapabilmeleri için güvenlik, eko-sürüş ve şarjın yanı sıra önleyici ve düzeltici bakıma odaklanan özel eğitim aldı.

Launch5-Zealand-Falster-KDK
Gece şarjı altı saat sürüyor ve araçlara çalışma koşullarına bağlı olarak yaklaşık 350 km menzil sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here