Keolis, Avustralya Queensland’deki en büyük elektrikli otobüs filosunu işletecek

0
131
ZDI_3_Translink_copyright_BusTech
Queensland Transport and Main Roads (TransLink Division), yenilenebilir enerji kullanarak eyaletin ilk yüzde 100 elektrikli otobüs deposunu kullanıma sunmak için Keolis Downer ile bir ortaklık duyurdu.

Keolis‘in Avustralya’daki yan kuruluşu Keolis Downer, 24 Ağustos 2021’de TMR’nin Queensland’de toplu taşımadan eyalet çapında sorumlu olan bölümü TransLink aracılığıyla Transport and Main Roads (TMR) ile kuzey Brisbane’deki mevcut sözleşmesinde elektrikli otobüsleri işletmek için bir anlaşma imzaladı.

Keolis, 2023 yılına kadar Queensland’deki en büyük elektrikli araç filosu olan 16 elektrikli aracı işletmeye başlarken, yenilenebilir enerjilerle çalışan ilk tamamen elektrikli depoyu oluşturacak. Bu girişim, Queensland’in araç filosunu 2025’ten itibaren alternatif enerjilerle çalışan otobüslerle değiştirerek yenileme taahhüdüyle uyumlu.

Bu sözleşmeye elektrikli otobüslerin katılması, Avustralya’da Keolis’in dinamik gelişimini devam ettiriyor. Grup, Sidney bölgesinde dörtte biri 2030 yılına kadar e-otobüse dönüştürülecek 400’den fazla otobüs işletmek üzere bir sözleşme imzaladı.

Elektirkli otobüs filosu ve depo

24 Ağustos 2021’de Queensland Transport and Main Roads (TransLink Division), yenilenebilir enerji kullanarak eyaletin ilk yüzde 100 elektrikli otobüs deposunu kullanıma sunmak için Keolis Downer ile bir ortaklık duyurdu.

16 sıfır yayımlı otobüs ile dokuz güzergah etrafında yapılandırılan bu otobüs ağı, Brisbane’in Upper Bayside ve North Lakes banliyölerinin yanı sıra diğer bölgeleri çevreleyen alanı kapsayan yaklaşık 60 bin kişiye hizmet verecek. Şu anda, bu ağda dizel motorlu otobüsler çalışıyor.

Bu sözleşmenin şartlarına göre Keolis, Avustralyalı otobüs üreticisi BusTech‘ten satın alınan 16 elektrikli otobüsten oluşan filoyu kullanıma sunacak ve bu da onu Queensland’deki en büyük elektrikli otobüs filosu haline getirecek.

Bu 16 aracın, mevcut 16 dizel motorlu aracın yerini almasıyla sözleşmenin sonuna kadar yaklaşık 14 bin ton karbon yayımının önlemesi bekleniyor. Bu, hem gürültüyü hem de atmosferik kirliliği azaltarak yerel olarak yaşayan insanların yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olacak.

Bölge için bir ilk olarak, North Lakes otobüs deposu tamamen gelecekteki otobüs filosunun bakımının yapılacağı ve şarj edileceği bir elektrikli şarj tesisine dönüştürülecek.

16 aracın satın alınması ve deponun uyarlanması için gereken çalışmalar dahil olmak üzere proje toplam 9,7 milyon Euro’ya (15,6 milyon Avustralya Doları) mal olacak ve Queensland Eyalet Hükümeti ile Keolis Downer tarafından ortaklaşa finanse edilecek.

Proje, Queensland’in eyalet çapında enerji geçişini teşvik etme taahhüdünü ve 2030 yılına kadar enerjisinin yüzde 50’sini yenilenebilir kaynaklar kullanarak üretme hedefini yansıtıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here