Kenworth ve Toyota, ZANZEFF projesi için kamyon operasyonlarını başarılı bir şekilde tamamlayarak yakıt hücreli elektrikli kamyon yeteneklerini kanıtladı

0
1714
kenworth-t680-toyota-fuel-cell-electric-hydrogen1lr
Toyota Motor Kuzey Amerika ve Kenworth Truck Company, dizel motorlu kamyonların potansiyel sıfır yayımlı bir seçeneği olarak, Los Angeles Limanı, Los Angeles havzası ve Inland Empire bölgesindeki Sıfır ve Sıfıra Yakın Yayımlı Yük Tesisleri (ZANZEFF) “Kıyıdan Mağazaya” projesinde operasyonlarını tamamlamalarıyla birlikte ortaklaşa tasarladıkları ağır hizmet, Sınıf 8 yakıt hücreli elektrikli araçların (FCEV'ler) yeteneklerini kanıtladıklarını duyurdu.

Toyota Motor Kuzey Amerika ve Kenworth Truck Company, dizel motorlu kamyonların potansiyel sıfır yayımlı bir seçeneği olarak, Los Angeles Limanı, Los Angeles havzası ve Inland Empire bölgesindeki Sıfır ve Sıfıra Yakın Yayımlı Yük Tesisleri (ZANZEFF) “Kıyıdan Mağazaya” projesinde operasyonlarını tamamlamalarıyla birlikte ortaklaşa tasarladıkları ağır hizmet, Sınıf 8 yakıt hücreli elektrikli araçların (FCEV’ler) yeteneklerini kanıtladıklarını duyurdu.

Toyota ve Kenworth‘ün projeye katılımının birincil hedefi, ağır hizmet taşımacılığında sürdürülebilir bir çözüm sağlamak için yayımları ortadan kaldırırken dizel motorlu yük kamyonlarının performansına neredeyse eşit olmaktı. Kod adı “Ocean” (Okyanus) olan Toyota-Kenworth T680 FCEV kamyon için alınan referans, günde yaklaşık 200 mil çalışan 2017 dizel motordu. T680 FCEV, 37.2 tona kadar tam olarak yüklendiğinde yaklaşık 300+ mil (483+ km) menzile sahip ve şarj için vardiyalar arasında bekleme süresi olmadan ve 15 ila 20 dakikalık kısa dolum süresiyle, FCEV’ler günde birden fazla vardiya çalışabiliyor ve 400 (644 km) ila 500 mil (805 km) yol kat edebiliyor. Toyota, güç aktarma organlarının hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrik güç sistemini tasarlarken Kenworth, Sınıf 8 T680 FCEV‘leri tasarlayıp üretti. Ocean kamyonlar, referans alınan dizel motora oranla sera gazlarını kamyon başına yıllık 74,66 metrik ton CO2 azaltıyor.

10 kamyonun gerçek dünyadaki müşterilere hizmet etmedeki başarısı, Kenworth ve Toyota‘nın da dahil olduğu çeşitli proje üyeleri arasındaki yakın işbirliğinin bir sonucuydu. Los Angeles Limanı‘nın lider olduğu projede Shell hidrojen yakıtı altyapısını sağladı ve Kaliforniya Hava Kaynak Kurulu (CARB) projeyi finanse etti. Program, Kaliforniya ve ötesinde hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli taşımacılık için daha fazla geliştirme ve ticari fırsatların önünü açıyor. Tüm ZANZEFF projesinin bu yıl içinde sonuçlanması beklense de, ZANZEFF kapsamında finanse edilen ve yakın zamanda sonuçlandırılan “Kıyıdan Mağazaya” projesi Toyota, Kenworth ve Shell‘in desteğiyle önerildi ve CARB tarafından verilen 41 milyon dolarlık hibe ile finanse edildi.

kenworth-t680-toyota-fuel-cell-electric-hydrogen6lr
ZANZEFF “Kıyıdan Mağazaya” projesi, yakıt hücreli elektrikli kamyonların ticari kullanıma hazır sıfır yayımlı bir seçenek sağlamak için dizel performansıyla eşleşebileceğini kanıtladı.

Toyota sıfır yayımlı gelişmiş ürün planlaması baş mühendisi Andrew Lund, konuyla ilgili olarak “Gerçek müşteriler için gerçek dünyadaki operasyonlarla Toyota’nın ölçekli yakıt hücreli elektrik güç kaynağının başarılı bir şekilde tanıtılması, hidrojen kullanımı, araçları çalışır durumda tutan daha temiz bir seçenek sunarken, ağır hizmet taşımacılığındaki CO2‘yi ortadan kaldırmaya yardımcı olarak gelecekte daha da geniş ölçekli kullanıma kapı açıyor. Bu tüm taraflar için bir kazanç. Bu teknolojinin daha yüksek yayımlı güç aktarma organlarının yerini alma potansiyeli gerçek ve hem düzenleyici hem de toplum inisiyatiflerini iklim değişikliğiyle mücadele ederken desteklerken kendi karbon nötrlüğü hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı oluyor.” dedi.

Kenworth baş mühendisi Joe Adams, şunları söyledi: “Kıyıdan Mağazaya projesi aracılığıyla, Toyota’nın gelişmiş sıfır yayımlı hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin nasıl ölçeklendirilebileceğini ve Kenworth T680’imizde kullanılabileceğini gösterdik. Hidrojenin, minimum bekleme süresi için hızlı yakıt ikmali ve sorunsuz, sessiz çalışma ile menzil ve güç açısından dizele eşdeğer performansla müşteriler için ticari nakliyeye güç sağlayabilen uygun ve temiz bir yakıt olduğunu açıkça gösterdik.

Bu proje için 10 “Ocean” kamyon, aralarında Toyota Logistics Services, Total Transportation Services, Inc. ve Southern Counties Express‘in de bulunduğu müşteriler tarafından kullanıldı. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte, ticari taşımacılıkta ağır hizmet kamyonlarının kullanımının artması da dahil olmak üzere diğer ağır hizmet uygulamalarında kullanılmak üzere teknolojinin daha yaygın bir şekilde benimsenmesinin kapısı açıldı.

Los Angeles Limanı, Kuzey Amerika’daki en işlek konteyner limanı konumunda. Eyalet genelinde orta ve ağır hizmet tipi kamyonlar – limanda kullanılanlar gibi – Kaliforniya’daki toplam araçların yalnızca yüzde 3’ünü oluşturuyor, ancak eyaletin yoldaki sera gazı yayımlarının kabaca yüzde 23’ünden sorumlular. Los Angeles Limanı, 2035 yılına kadar yük taşıma filolarını sıfır yayımlı aktarma organlarına geçirmeyi umduğunu ve yakın zamanda bu geçişi desteklemek için Temiz Kamyon Fonu’nu duyurdu. Liman ve çevresi, nakliye operasyonlarının bir parçası olarak yakıt hücreli elektrikli ağır hizmet kamyonlarını göstermek için ideal bir yerdi.

kenworth-t680-toyota-fuel-cell-electric-hydrogen2lr
Bu proje için 10 “Ocean” kamyon, aralarında Toyota Logistics Services, Total Transportation Services, Inc. ve Southern Counties Express’in de bulunduğu müşteriler tarafından kullanıldı.

Los Angeles Limanı İcra Direktörü Gene Seroka şu açıklamayı yaptı: *Bu tanıtım projesinde Toyota ve Kenworth gibi orijinal ekipman üreticileriyle işbirliği yapmak, yeni nesil teknolojileri pazara sunma yolunda önemli bir adım. Bu çabayı desteklemek için verdiği cömert hibe için CARB’e minnettarız ve Los Angeles Limanı’nda faaliyet gösteren ek sıfır yayımlı araçları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Shell, Kaliforniya’da ağır hizmet kamyonlarına yakıt sağlayan ilk umumi sağlayıcı olarak, toplam üç hidrojen istasyonu (iki ZANZEFF ve işletme bölgesinde bir ek) inşa ederek projeye katkıda bulundu. Kamyonların taşıma operasyonları için belirlenen güzergâhlarla, kamyonların çalışır durumda kalması için hızlı yakıt ikmali sağlanarak istasyonlar düzenli olarak kullanıldı.

Shell Hidrojen Hareketlilik Kuzey Amerika Ticari Başkanı Wayne Leighty ise şöyle konuştu: “Shell, Kaliforniya’da ticari karayolu taşımacılığında hidrojen için harika bir kullanım durumu öngörüyor ve ZANZEFF projesinin başarısı, ticarileşmeyi sağlamada önemli bir adım oldu. Hem özel hem de kamu sektörleri arasındaki işbirlikleri, sıfır yayımlı ağır hizmet hareketliliğini geliştirmenin anahtarı ve destekleri için CARB, Los Angeles Limanı ve ZANZEFF üyelerine minnettarız.

Toyota, 2023’ten itibaren Toyota Motor Manufacturing Kentucky’de yakıt hücreli güç aktarma organları modülleri üretmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz