IVECO’nun LNG’li kamyon stratejisi, Avrupa Komisyonu tarafından destekleniyor

0
1282

Yeni ağır hizmet taşıtları için oldukça zorlayıcı CO2 yayım performansı standartlarını belirleyen Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin yeni Yönetmelik Teklifi, dizele seçenek olarak LNG’yi (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) gösteriyor

Doğal gaz, parçacık madde ve NOx yayımlarını Euro6 sınırlarıyla kıyaslandığında büyük ölçüde azaltyor ve karbondioksit (CO2) yayımlarını azaltabilen ve atıktan enerji üretimine dayalı olan döngüsel ekonomiye bir geçiş sunan tamamen yenilenebilir bir yakıt olan biyometanın kullanılmasına kapı açıyor.

IVECO, hafif ticari taşıtlardan 50 tona kadar toplam yüklü ağırlığa sahip ağır kamyonlara ve kentiçi ve seyahat otobüslerine kadar doğal gazla çalışan modellerden oluşan tam bir yelpaze sunan tek üretici konumunda.

Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’ne sunduğu “Yeni ağır hizmet taşıtları için CO2 yayım performansı standartlarını belirleyen Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Yönetmeliği önerisi”, yol taşımacılığı sektörünün üzerinde anlaştığı sera gazı yayımını azaltma hedeflerine ulaşmaya olan katkısına işaret ediyor.

Komisyon önerisi, önceki yıllarda olağanüstü bir şekilde başarılanın iki katı hızda azalmalarla son derece hırslı hedefler koyuyor. Bu sınırlar kabul edildiği takdirde başarılı olmak için, bugün mevcut olan bazı yenilikler önemli derecede katkı sağlayabilir. Bunlardan biri, son yıllarda IVECO’nun öncülük ettiği sıvılaştırılmış doğal gaz kullanımı. Komisyon, IVECO’nun bu öncülüğünü takdir ediyor.

Öneride LNG şu şekilde tanımlanıyor: “LNG, ağır hizmet taşıtları için dizele mevcut bir seçenek. Mevcut ve gelecekteki yenilikçi LNG’ye dayalı teknolojilerin kullanılması, kısa ve orta vadede CO2 yayımı hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlayacaktır, çünkü LNG teknolojilerinin kullanımı dizel taşıtlara kıyasla daha düşük CO2 yayımlarına neden olur […] Ayrıca, mevcut LNG teknolojileri, NOx ve parçacık madde gibi havayı kirleten yayımların daha düşük düzeyde olmasını garanti ediyor. Ayrıca yeterli olan er düşük düzeydeki dolum altyapısı da kurulmuş durumda ve ulusal politikaların seçenek yakıt altyapıları çerçevesinin bir parçası olarak geliştirilmeye devam ediyor.”

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, konuyla ilgili şunları söyledi: “Avrupa Komisyonu önerisi, IVECO’nun ağır hizmet taşıtlarında LNG’nin kullanımına öncülük ettiği sürdürülebilir taşımacılık alanındaki uzun vadeli stratejimizi destekliyor. Avrupa yollarında kullanımda olan doğal gazla çalışan IVECO araçlarından oluşan geniş filo, bu yakıtın, yüksek bir çevresel performans sunarken ve oldukça zorlu hedeflere ulaşılmasına katkı sağlarken, operasyonel ve kârlılık açısından dizele son derece geçerli ve uygulanabilir bir seçenek sunduğunu açıkça gösteriyor.”

IVECO’nun ağır hizmet doğal gazlı kamyonlarının sağlayabildiği NOx ve CO2 yayımları düşüşü, gerçek çalışma koşullarında kamyon yayımlarını ölçmek için başlatılan Fransız taşımacıları girişimi olan Equilibre Projesi’nde ortaya kondu. Başka araçların arasında 44 tonluk Stralis NP kamyonlarının dahil edildiği test sonuçları, dizele kıyasla yüzde 40 ile yüzde 64 daha düşük NOx ve yüzde 20’ye kadar daha az CO2 yayımı elde edildiğini gösterdi. Organik atıklardan üretilen biyometanın kullanılmasıyla bu düşüş yüzde 80’e; tarımsal atıkların kullanılmasıyla yüzde 95’e ulaşabiliyor. Bu sonuç, biyometanın Avrupa’nın enerji bağımsızlığını ve çiftçilerin gelirini desteklerken atıktan enerji üretilmesine dayanan döngüsel bir ekonominin de kapılarını açtığını gösteriyor.

Sunulan öneri, IVECO’nun sürdürülebilir taşımacılıktaki ileri görüşlülüğünü tanıyan bir dizi olayın sonuncusuydu. Kısa süre önce Fransa, ağır hizmet kamyonları filolarının gaza dönüştürülmesi çağrısıyla Avrupa Komisyonu’nun Sürdürülebilir Büyümeye Finansman Sağlama Üst Düzey Konferansı’na seslendi. Almanya, doğal gaz için vergi indirimini 2026’ya uzatarak sektörü değiştirmek için kararlaştırılan önemli etkinliklerin sinyalini verdi. Ulaşım ve Dijital Altyapı Bakanı (BMVI), hidrojen yakıt hücresi sistemlerinin “Çevre dostu uzun mesafeli taşıma girişiminde” hizmete girinceye kadar dizelin kitle pazarındaki tek seçeneğinin Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) olduğunu belirtti. İtalya’daki Ulusal Enerji Stratejisi ise biyometanla çalışan araçların kullanımını artıracak önlemler uygulayarak sürdürülebilir taşımacılıkta LNG’nin gelişimini temel olarak görüyor.

Taşımacılık sektöründeki enerji geçişi halen devam ediyor ve IVECO en yeni Natural Power (Doğal Gaz) teknolojisiyle sektöre önderlik ediyor. IVECO, özellikle İngiltere’de Yılın Düşük Karbonlu Kamyonu ödülü alan Stralis NP460 modeliyle sürdürülebilir uzun mesafeli taşımacılığa yön veriyor. Kusursuz Güç (460 beygir), yakıt ekonomisi (dizele kıyasla yüzde 15 daha düşük) ve özerklik (1600 km) özelliklerinden oluşan benzersiz birleşimi sayesinde özellikle uzun mesafe taşımaları için geliştirilmiş olan ilk doğal gazlı kamyon olan Stralis NP 460, ayrıca, 71 dBA’dan az olan son derece sessiz çalışmasıyla gürültü kirliliğini büyük ölçüde azaltıyor. Stralis NP 460, taşımacılık operatörlerine gerçekten sürdürülebilir lojistiğin rekabetçi avantajını sunarak, uzun yoldan inşaata kadar en zorlu görevleri gerçekleştirmek için öngörülü sürüş işlevlerine ve en son nesil otomatik vitese sahip doğal gazla çalışan ağır kamyonlardan oluşan tam bir doğal gazlı kamyon serisi sunuyor.

IVECO, doğal gazla çalışan taşıtlardan oluşan tam bir yelpaze sunuyor

IVECO’nun Natural Power (Doğal Gaz) filosu, markanın ürün gelişimi stratejisinin bir sonucu. Bu stratejinin amacı, müşterilerin hem çevre hem de kâr-zarar tabloları açısından daha sürdürülebilir olmalarına olanak tanırken sürücülerine de en iyi çalışma ortamını sunan taşıtlar sağlamak. IVECO’nun taşıtları, müşterilerin, kirliliğin en üst düzeyde olduğu yerlerde bile çalışabilmelerini ve bugün ve birçok Avrupa başkentinin dizeli yasaklayacağı gelecekte, her zaman şehir merkezlerine ulaşabilmelerini garanti ediyor. IVECO, hafif ticari taşıtlardan 50 tona kadar toplam yüklü ağırlığa sahip ağır kamyonlara ve otobüslere kadar doğal gazla çalışan modellerden oluşan tam bir yelpaze sunan tek üretici konumunda. Sürekli olarak yeniliğe ve yeni teknolojilere odaklanması, markayı en büyük pazar payıyla seçenek yakıtlı taşıtlarda Avrupa pazarının öncüsü haline getirdi. Şu anda 25 binden fazla IVECO seçenek tahrikli taşıt kullanımda bulunuyor. Bunların altı bini toplu taşımada kullanılıyor ve altı binden fazlasını da toplam yüklü ağırlığı 18 tonun üzerinde olan ağır hizmet kamyonları oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz