Iveco, yeni Stralis ve yeni Daily’yi Türkiye pazarına sundu

3
10126

Iveco Türkiye, 4 Mayıs tarihinde Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirdiği bir basın toplantısıyla Türkiye pazarına sunduğu yeni Daily ve yeni Stralis’i aynı anda tanıttı. Yeni Daily ve yeni Stralis’in tanıtım toplantısına Iveco Araç Genel Müdürü Roberto Camatta, Pazarlama ve Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, Orta ve Ağır Araç Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm, Hafif Ticari Araç Ürün Müdürü Suha Yılmaz, Filo Satış Müdürü Erkan Erşin, Pazarlama Uzmanı Tülay Gürler ve Ağır Vasıta Sürüş Eğitmeni Mehmet Er katıldı.

Hafif ve orta ticari taşıt sektörüne seslenen yeni Daily, bağlantı uygulaması Business Up ile sürücülerin ve filoların gelişen iş ihtiyaçlarını karşılayan bir çözüm sunarken, motor ve sürüş teknolojilerinin yanı sıra verimli sürüş için sürücüye gerçek zamanlı olarak verilen önerilerle bir önceki nesle oranla yüzde 15’e varan bir yakıt tasarrufu sağlıyor.

Standart, XP ve NP olmak üzere üç sürümle Türkiye pazarına sunulan yeni Stralis, özellikle XP ve uzun yol taşımacılığına seslenen ilk seçenek yakıtlı çekici olan doğal gazlı NP sürümleriyle Toplam Sahip Olma Maliyeti’ni (TCO) ve CO2 yayımını daha da düşürmeyi hedefliyor. Yeni Stralis’in bir önceki nesle göre yüzde 11.2 daha az yakıt tükettiği TÜV SÜD tarafından belgelendi.

Yeni Iveco Daily

Yeni Daily, 2015 yılında Yılın Vanı seçilen Daily’ye göre siyah veya krom kaplamalı yeni ön panjur, yeni çift renk kumanda paneli, yeni bardak tutucu ve kartvizitlik, yeni göstergeler, yeni kablosuz şarj ve USB bağlantısı, gürültü seviyesi 4 desibel azaltılan yeni konforlu kabin ve Daily Ticaret Asistanı olarak adlandırılan yeni akıllı bağlantı ile farklılaşıyor.

Daily Ticaret Asistanı için bir tablet tutucuya, bir cep telefonuna ya da tablete ve DAB radyoya gereksinim duyuluyor. Cep telefonuna ya da tablete DAILY BUSINESS UP uygulaması indirildikten sonra Bluetooth ile DAB radyoya bağlanılıyor ve sürücü cep telefonu ya da tableti araçla bağlantı kurmak için kullanmaya başlıyor. Sürücü Asistanı ile Sürüş Tarzı Değerlendirme (DSE) sistemi sayesinde direksiyon başında sürüş tarzı önerileri alınabiliyor, Sygic GPS navigasyon sistemi ile en iyi rota bulunabiliyor, genişletilmiş gösterge paneliyle ek araç işlevleri izlenebiliyor, araçla ilgili herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda İnteraktif Kullanım Kılavuzu kontrol edilebiliyor, metin iletileri dinlenebiliyor ve okuma dahil cep telefonu işlevleri çoğaltılabiliyor, cihazdaki ya da USB bellekteki multimedya içeriği yönetilebiliyor ve 7/24 yol yardımı hizmetiyle iletişime geçilebiliyor. İş Asistanı ile filoların konuşlanması iyileştiriliyor, işler planlanıyor ve bunlar aracın Sygic GPS navigasyon sistemiyle tamamen bütünleşmiş Sygic FleetWork ile gerçek zamanlı olarak sürücülere dağıtılabiliyor, bakım planı uyarılarıyla planlanmış hizmetler takip edilebiliyor, DSE ile sürücünün performansı ve görev başındaki eğitimi izlenebiliyor, Iveco ile iletişim kurulabiliyor ve en son Daily haberleriyle son gelişmeler takip edilebiliyor, en yakın Iveco bayisi ve servis noktası bulunabiliyor ve ekrana tek dokunuşla aracın tüm bilgilerine erişilebiliyor.

Yeni Daily’de boş araç ağırlığı 2840 kg’den düşük olan sürümlerde 2.3 litrelik motorun 126 (320 Nm) ve 146 beygirlik (350 Nm) ve 3.0 litrelik motorun 146 (350 Nm) ve 170 beygirlik (400 Nm) Euro 5+ ölçütündeki sürümleri, 2840 kg’den yüksek olan sürümlerde ise 3.0 litrelik motorun 150 (350 Nm) ve 180 beygirlik (430 Nm) Euro 6 C ölçütündeki sürümleri kullanılıyor.

Yeni Daily’de 3.5 tondan 7 tona kadar, elektrikli ve doğal gazlı sürümler de dahil, tüm ürün yelpazesinde ZF’nin tork konvertörlü 8 ileri oranlı otomatik şanzımanı Hi-Matic alınabiliyor.

Yeni Daily’nin zengin donanım seçenekleri arasında ESP, ABS, ASR, Yokuş Kalkış Desteği ve MSR sistemleri, EcoSwitch özelliği, hız sabitleme sistemi, sürücü hava yastığı, sis farları ve katlanır masa yer alıyor.

Yeni Iveco Stralis

2013 yılında Yılın Kamyonu seçilen bir önceki nesle göre mühendislik açısından yüzde 56’sı yeni olan yeni Stralis’teki başlıca yenilikler, tasarımı ve malzemesi yenilenen yeni kabin arkası platform, Euro 6 C ölçütünü karşılamak için AdBlue kalite duyargası ve geliştirilmiş yayım takip sistemi, bilgiyi iki kat daha hızlı ileten yeni Hi-Mux elektrik ve elektronik mimari, yakıt tüketimini düşürmeye yönelik 2:47 diferansiyel oranına sahip yeni arka dingil seçeneği, istek üzerine elde edilebilen led arka lambalar, araç ağırlığını 45 kg azaltan yeni arka süspansiyon, ZF ile birlikte geliştirilen yeni nesil 12 oranlı Hi-Tronix otomatikleştirilmiş şanzıman, daha düşük sürtünmeye ve araç park ettikten belirli bir süre sonra motoru durduran anti-rölanti işlevine sahip motor ve akıllı yardımcı birimler olarak dikkat çekiyor.

Bölgesel, kentiçi ve hafif inşaat operasyonlarından uzun yol taşımacılığına kadar tüm görevlerde Toplam Sahip Olma Maliyeti’ni (TCO) ve karbondioksit (CO2) yayımını daha da düşüren yeni Stralis’in standart, XP ve doğal gazlı NP olmak üzere üç sürümü bulunuyor.

Bir önceki nesil Stralis’e göre yüzde 5.6’ya kadar daha düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO) ve yüzde 11’e kadar daha düşük CO2 yayımı sunan Stralis XP’de standart sürüme ek olarak yakıt tüketimini yüzde 0.7 düşüren akıllı alternatör, yüzde 1.3 düşüren akıllı hava kompresörü ve yüzde 0.6 düşüren akıllı direksiyon pompasını içeren akıllı yardımcı birimler, son teknoloji harita teknolojisini temel alan, yol topografyasıyla coğrafi konumu karşılaştıran, buna göre hızlanma, yavaşlama ve vites değiştirmede öngörülü stratejiler oluşturan ve Türkiye’deki gibi rampaların çok olduğu güzergahlarda yüzde 4.6’ya kadar yakıt tasarrufu sağlayan Hi-Cruise GPS öngörülü sürüş sistemi, Michelin’in yuvarlanma direncini düşürerek ilk ömürde yüzde 1.5’e kadar yakıt tüketimini azaltan yeni nesil üç “A” etiketli X LINE Energy lastikleri, led arka lambalar ve sürücüye sürüş tarzını geliştirmesi ve iyileştirmesi konusunda gerçek zamanlı tavsiyeler veren Sürüş Tarzı Değenlendirme sistemi  standart olarak bulunuyor. XP sürümü ayrıca dış tasarımı ile de standart sürümden ayrılıyor. Iveco Türkiye, Türkiye’de satacağı XP sürümlerini standart olarak 510 beygirlik Cursor 13 motoruyla donatıyor.

Yeni Stralis’te Cursor motor ailesinin 8.7 litrelik Cursor 9, 11.1 litrelik Cursor 11 ve 12.9 litrelik Cursor 13 olmak üzere üç sürümü 310’dan 570 beygire kadar dokuz farklı güç seviyesi sunuyor. Euro 6 C ölçütünü karşılayan motorlar, etkin rejenerasyon gerektirmeden azotoksit miktarını yüzde 97 düşüren sadece SCR sistemiyle donatılıyor.

Rocking modunu etkinleştiren bir düğmeye de sahip olan yeni nesil 12 oranlı Hi-Tronix otomatikleştirilmiş şanzıman, vites değişim süresini yüzde 10 kısaltıyor, 1.6 milyon km’ye kadar dayanıklılık sunuyor ve gürültü seviyesini 6 db azaltıyor.

400 beygirlik motoruyla sınıfındaki en iyi ağırlık güç oranına sahip Stralis NP, otomatik şanzımanlı (12 oranlı Eurotronic) ilk doğal gazlı kamyon olarak 2.5 metre genişliğindeki Hi-Way kabini ile çift LNG tankı seçeneğinde bin 500 km’ye kadar menzil sunuyor.

3.5 ton üzeri kamyon pazarında ilk üç ayında yüzde 6.3 pazar payı elde ettikleri 2015 yılını yüzde 6.6 pazar payıyla tamamladıklarını, adetsel anlamda pazarın gerilediği bir yıl olan 2016’da ilk üç ayda yüzde 7.0, yılın tamamında ise yüzde 6.8 pazar payı elde ettiklerini açıklayan Iveco Araç Genel Müdürü Roberto Camatta, pazardaki daralmanın devam ettiği 2017’nin ilk üç ayında yüzde 7.6’lık pazar payına ulaştıklarını belirterek, Iveco olarak daralan pazarda pazar paylarını geniş ürün yelpazeleri, güçlü bayi yapıları ve çalışanlarının tecrübesiyle artırmayı başardıklarını ifade etti. 2017 yılındaki hedeflerinin ilk üç aydaki pazar paylarını korumak olduğunu kaydeden Roberto Camatta, Stralis’in 2013 yılında Yılın Kamyonu, Daily’nin de 2015 yılında Yılın Vanı seçildiğini vurgulayarak, Iveco’nun hafif ticari taşıttan arazi kamyonlarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip bulunduğunu dile getirdi.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz