PETRONAS Team De Rooy IVECO için Dakar Rallisi’nde hedefe ulaşıldı

0
1007
IVECO-DAKAR-2020-505_VAN-KASTEREN
PETRONAS Team De Rooy IVECO takımı, Dakar 2020'yi dört kamyonuyla tamamladı.

7 bin 800 kilometrenin ardından genel sıralamada altıncı olan Janus van Kasteren ile birlikte dört IVECO kamyon, bitişe varmak için en iyi donanımların gerektiği son derece zorlu yarışı tamamladı.

PETRONAS Team De Rooy IVECO takımı; 12 günlük mücadelede, 50 saatten fazla tam gazda gidilen binlerce kilometrenin adından yarışı dört kamyonuyla tamamladı. Sırt rahatsızlığı nedeniyle yarışta yer alamayan Gerard de Dooy, tüm ralli boyunca takıma kılavuzluk yapmak için Suudi Arabistan’da kaldı.

Sonuçtan tatmin olan takım menajeri Gerard de Rooy, şu açıklamayı yaptı: “Takımın performansı iyiydi. Daha önceki yıllardan farklı olan tek şey sürücülerin biraz daha az deneyimli olmasıydı. Buna karşın hepsi zorlukları doğru bir şekilde çözdüler. Hiçbir şeyi değiştirmek istemiyoruz; ancak antreman yapmak ve bazı ayrıntıların cilalanması gerekiyor.

İki defa Dakar Rallisi şampiyonu olan Gerard de Rooy, altıncılıkla PETRONAS Team De Rooy IVECO takımının en iyi derecesini elde eden Janus van Kasteren’in iyi performansına dikkat çekti. Hollandalı sürücü mücadelenin ilk başlarında podyuma çıkmayı başardı ve özel ayakların yarısında ilk 10 içinde yer aldı. Van Kasteren, tutarlı bir şekilde 505 numaralı IVECO Powerstar ile genel sıralamada ilk beşin kıyısına kadar geldi.

IVECO-DAKAR-2020-505_VAN-KASTEREN-(2)
Janus van Kasteren, 505 numaralı IVECO Powerstar ile bu zorlu yarışı altıncı sırada bitirdi.

Van Kasteren ile birlikte Vick Versteijnen’in 522 numaralı IVECO Powerstar’ı ilk sıralar için mücadele etmek ve bir sorun anında takım arkadaşına yardım etmek için seçilmişti. Ancak dördüncü ayakta Versteijnen’in yaşadığı sorunların sonucunda ortaya çıkan mekanik bir arıza onun beşinci ayağa başlamasına engel oldu. Versteijnen, “Dakar Experience” modunda yarışa devam edebildi; ancak yaptığı zamanlar sadece ayaklar için kabul edildi ve genel sıralamaya bir etkisi olmadı. Amacını Van Kasteren’e yardım etmek olarak değiştiren Versteijnen, beşinci ve yedinci ayaklarda ilk 10 içinde yer aldı.

Takım arkadaşlarına doğrudan yardım eden Albert Llovera ve Michiel Becx, Dakar 2020’de PETRONAS Team De Rooy IVECO için yeniydiler. Yıllar önce geçirdiği bir kayak kazası nedeniyle yarışı kendisi için uyarlanmış bir sürücü bölümünde tamamlayan Llovera, 12 ayağın 10’unda en iyi 20 kamyon arasında kalarak iyi bir performans gösterdi. Andorralı sürücü  15’incilikle Dakar kariyerindeki en iyi dereceyi elde etti. PETRONAS Team De Rooy IVECO’nun bir diğer sürücüsü olan Becx ise Llovera’nın hemen ardından Suudi Arabistan’daki yarışı 16’ncı sırada tamamladı.

PETRONAS Team De Rooy IVECO, takımın performans ve sonuç değerlendirmelerini Suudi Arabistan’daki iki haftalık mücadelenin arazi deneyimi ile bir araya getirerek Ortadoğu’da koşulacak Dakar 2021’in hazırlıklarına başladı.

GENEL SIRALAMA

1. Andrey Karginov (Kamaz)              46h33m36s

2. Anton Shibalov (Kamaz)                 + 42m26s

3. Siarhei Viazovich (Maz)                  + 2h04m42s

4. Dmitry Sotnikov (Kamaz)               + 2h55m28s

5. Martin Macik (IVECO)                     + 3h28m08s

—————

6. JANUS VAN KASTEREN (IVECO)       + 4h26m57s

15. ALBERT LLOVERA (IVECO)             + 12h41m06s

16. MICHIEL BECX (IVECO)                    + 14h39m57s

—  VICK VERSTEIJNEN  (IVECO)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here