IVECO Türkiye, yeni Stralis X-WAY’i ilk kez Beton İzmir’de tanıttı

4
1235

2018 yılına girerken ağır vasıta satış birimini deneyimli ve güçlü isimlerle yeniden yapılandıran IVECO Türkiye, Beton İzmir 2018 Fuarında inşaat ürün yelpazesinin üç üyesini tanıttı. IVECO standındaki en büyük sürpriz IVECOnun yeni hafif inşaat sınıfı kamyonu Stralis X-WAY idi. IVECO Türkiye, 2018 yılı içinde Avrupa pazarı ile eşzamanlı olarak Türkiyede de satışa sunulacak Stralis X-WAY ile artık inşaat sınıfındaki tüm uygulamalara seslenecek.

IVECO Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta, Pazarlama ve Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, Off-Road İş Geliştirme Müdürü Korhan Yeşil, Orta ve Ağır Araç Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm ve Sürüş Eğitmeni Mehmet Er, IVECO standında ziyaretçilere ev sahipliği yaptılar.

IVECO Türkiye, 25 – 28 Nisan tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleştirilen Beton İzmir 2018 10. Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’ndaki 300 metrekarelik standında yeni hafif inşaat sınıfı kamyonu Stralis X-WAY’in 4×2 çekici sürümünün yanı sıra damper üstyapılı ASTRA ağır hizmet inşaat kamyonunu ve 12 metreküplük beton mikseri üstyapılı Trakker inşaat kamyonunu sergiledi.

IVECO standı açılış günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından da ziyaret edildi.

Fuarın 25 Nisan tarihindeki açılış gününde düzenlenen basın toplantısına IVECO Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta, Pazarlama ve Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz ve Orta ve Ağır Araç Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm katıldı.

Fuarın 25 Nisan tarihindeki açılış gününde düzenlenen basın toplantısına IVECO Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta, Pazarlama ve Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz ve Orta ve Ağır Araç Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm katıldı.

IVECO Türkiye Pazarlama ve Üründen Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, kendileri için önemli olan bu fuara katılan üç otomotiv markasından biri olduklarını vurgulayarak, off-road ürün ailelerini tanıttıkları bu fuardaki sürprizin bu yıl Avrupa ile eşzamanlı olarak Türkiye pazarına sunacakları yeni Stralis X-WAY olduğunu dile getirdi.

Petrol, gaz, madencilik, ağır inşaat ve ağır nakliye sektörleri için özel olarak tasarlanan ASTRA, beton mikseri üstyapılı Trakker ve fuarın sürprizi Stralis X-WAY olmak üzere tüm off-road araçlarıyla bu fuarda yer aldıklarını kaydeden IVECO Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta, üretim hattından yeni çıkan ve doğrudan İzmir Limanı’na getirilerek fuara yetiştirdikleri Stralis X-WAY’i Avrupa ile aynı anda pazara sunduklarını ifade etti.

IVECO Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta, Beton İzmir 2018 Fuarı nedeniyle yaptığı açıklamada “X-WAY’in ürün yelpazemize eklenmesi ile IVECO off-road ağır vasıta sınıfında hafif ‘off-road’dan ağır ‘off-road’a kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip hale geldi. X-WAY’i Avrupa ile aynı anda pazara sunuyoruz. IVECO her zaman müşteri ihtiyaçlarını dikkate alarak ürünlerini geliştirmiştir. X-WAY de bu yaklaşımın bir ürünü. Amacımız müşterinin toplam sahip olma maliyetini (TCO) düşürmektir. Özellikle hafriyatda müşteri ‘on road’ çekici tercih ediyordu; ancak bu araçlar yükleme ve boşaltma sahalarına girdiğinde sorunlar yaşanıyordu. Şimdi X-WAY çekici hem çelik tamponu ve kalın şasisi ile bir ‘off-road’ kadar sağlam hem de uzun yolda bir yol çekicisi konforuna sahip.” dedi.

IVECO olarak off-road ürün ailelerini daha da geliştirdiklerini dile getiren Roberto Camatta, Trakker’ın en önemli ürünleri olduğunu, daha sonra ASTRA’yı da aileye dahil ettiklerini, şimdi de Stralis X-WAY’i sunduklarını belirterek, IVECO Türkiye içinde de organizasyonel bir yapılanma gerçekleştirdiklerini söyledi.

IVECO’nun 3.5 tondan ağır kamyonlara kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu ve her sınıfta bir ürünü bulunduğunu kaydeden Roberto Camatta, müşterilerin ihtiyacına göre araç üretmenin IVECO’nun DNA’sında yer aldığını vurgulayarak, Stralis X-WAY’in de bir ihtiyacın sonucunuda ortaya çıkan bir ürün olduğunun altını çizdi.

IVECO Türkiye Orta ve Ağır Araç Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm

IVECO Türkiye Orta ve Ağır Araç Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm, toplantıda yeni Stralis X-WAY ürün ailesiyle ilgili bilgi verdi. IVECO’da şu ana kadar yol ve yol dışı ürünlerinin bulunduğunu, yol araçlarının aile isminin Stralis, yol dışı araçlarının aile isminin ise Trakker olduğunu, daha da zorlu yol dışı görevler için ASTRA markalarının bulunduğunu kaydeden Tarkan Özyönüm, X harfinin yol dışı ve yol uygulamalarının kesişimini ifade ettiğini ve Stralis X-WAY’in hem yola hem de yol dışına seslenen bir ürün ailesi olduğunu vurguladı.

Stralis X-WAY ailesinin görev tanımının yüzde 90 – 95 yol ve yüzde 5 – 10 yol dışı olduğunu dile getiren Tarkan Özyönüm, şu açıklamayı yaptı: “Stralis X-WAY aslında işini yol üstünde, yüklemeyi ve boşaltmayı ise yol dışı bir alanda yapan müşterilerimiz için tasarlandı. Bu müşterilerimize bir yol aracı verdiğimizde yükleme ve boşaltma alanında zorluklar söz konusu oluyordu. Ya da tersi durumda yol dışı bir aracı yol görevine verdiğinizde yüksek ağırlık nedeniyle yakıt tüketimi sorun oluyordu. Şimdi mükemmel karışım dediğimiz araçla müşterinin karşısında olacağız. 4×2 çekicinin yanında ağır nakliye yapan müşterilerimiz için 6×4, belediye hizmetleri için 6×2 kamyonlar, beton mikseri pazarı için 8×4 ve 6×4 kamyonlar var. Stralis X-WAY 8×4 mikser şasi kamyonumuz düşük boş ağırlığı ile Avrupa’da şu an hafiflik anlamında rekor kırmış durumda. Tabii bir aracın altyapısı ne kadar hafif olursa yasal sınırlar içinde o kadar çok beton taşıyabiliyor.

Bu fuara sadece Stralis X-WAY’i tanıtmak için değil, yol dışı pazarında da varız demek için katıldıklarını kaydeden Tarkan Özyönüm, hafif vasıta sınıfında Daily ile çok güçlü olduklarını, orta sınıfta ise Avrupa’da pazar önderi olan Eurocargo’nun Türkiye’de de kendini kanıtladığını belirterek, ağır sınıftaki varlıklarını güçlendirecek Stralis X-WAY‘i önümüzdeki günlerde resmi olarak Türkiye pazarına tanıtacaklarını sözlerine ekledi.

IVECO Stralis X-WAY 420 4×2 çekici

Yeni Stralis X-WAY

Yeni Stralis X-WAY’in 8×4 şasiye sahip Super Loader sürümü özellikle beton mikserleri düşünülerek tasarlandı. 8 bin 845 kilogram boş ağırlığı ile dikkat çeken Stralis X-WAY’in Super Loader sürümü alanındaki en yüksek yükleme sığasına sahip. UTAC (United Test and Assembly Center) tarafından yapılan bağımsız testlerde 9 litrelik, 400 beygir güce sahip motoru ve 8×4’lük şasisiyle yeni Stralis X-WAY’in boş ağırlığı 8 bin 845 kilogram olarak ölçüldü. Stralis X-WAY, 8 bin 845 kilogramlık boş ağırlığı ile özellikle beton mikseri gibi müşteri kârının yükleme sığasına bağlı olduğu alanlarda büyük avantaj sağlıyor. 

Stralis XP’de kullanılan ve yakıt tüketimini yüzde 11.2 oranında azalttığı TÜVSÜD tarafından da onaylanan teknolojiler, yeni Stralis X-WAY’de de bulunuyor. Hi-Tronix otomatik şanzıman ve HI-MUX elektrik – elektronik mimari yakıt tasarrufu sağlıyor. Hi-Cruise GPS öngörülü sürüş sistemi gibi sürüşe yardımcı özellikler de araçta yer alıyor. Öte yandan “Akıllı Yardımcılar” da yakıt tüketimini düşürüyor. Hi-SCR motor teknolojisi, yayımları ve bakım masraflarını düşürürken yakıt verimliliğini artırıyor. Bu teknoloji, özellikle kentsel bölgelerde gerçekleştirilen inşaat lojistiği görevlerinde EGR sistemlerinin kurum üretimi anlamındaki olumsuzluğunu ortadan kaldırıyor. EGR sisteminin olmaması, ölü ağırlığı düşürerek aracın yükleme sığasına da olumlu katkı yapıyor. Etkin rejenerasyona ihtiyaç duyulmaması bakım masraflarını düşürürken aracın yolda olduğu süreyi artırıyor.

Yeni Stralis X-WAY, modüler yaklaşımı en uç noktaya taşıyarak hafif damperliden beton mikserine her göreve uygun seçenekler sunuyor. Her müşterinin ihtiyacına göre üç farklı seçenek bulunuyor: On-road (yol) set up özellikleri Stralis’in tüm yol özelliklerini barındırıyor. En iyi görüşü ve kabin erişilebilirliğini sağlıyor. Ek olarak çoklu dingil sürümleri de mevcut. Off-road (yol dışı) set up seçeneğinde yüksek hareket yeteneği yol dışı homologasyonlarıyla tam uyumlu. On+’da ise yol ve yol dışı özelliklerin birleşimi müşteriye sunuluyor.

IVECO Trakker

Trakker

Trakker serisinde 4×2, 4×4, 6×4 ve 6×6 çekiş düzeninde kamyonlar ve yine bu düzendeki çekiciler ile 8×4 ve 8×8 çekiş düzeninde kamyonlar bulunuyor. 10 milimetreye kadar çıkan şasi kalınlıkları ile Türkiye şartlarının gerektirdiği yüksek dayanıklılık değerlerini karşılayan Trakker serisi; inşaat, hazır beton ve agrega sektörlerine sesleniyor. Ana parçalarının sağlamlığıyla bilinen Trakker; hazır beton mikseri, beton pompası, vinç ya da damper gibi çeşitli görevler için Türkiye’deki şartlara ve taleplere uygun olarak “göreve özel sürümler” halinde konfigüre ediliyor.

Araçlar isteğe bağlı olarak yataklı veya yataksız, alçak veya yüksek kabin seçenekleriyle sunuluyor. Parabolik, yığma ya da havalı süspansiyon seçenekleri göreve uygun olarak seçilebiliyor.

Araçlarda Eurotronic şanzıman standart olarak sunuluyor. Yüke ve yola göre en uygun vites seçeneğini otomatik olarak seçerek hem yakıt hem de baskı balata masraflarını düşüren Eurotronic şanzıman, sürücüye yüksek konfor sunduğu gibi, aynı zamanda sürücü hatalarından kaynaklanan motor, şanzıman ve diğer aktarma organı hasarlarının da önüne geçiyor. Yokuş-kalkış desteği (Hill Holder), damper sürümlerinde retarder gibi işlevsel özellikler de yine standart donanımda yer alıyor.

410 ve 500 beygirlik Cursor 13 motoru ile donatılan Trakker’da motor freni 2400 devir/dk’de 464 kW frenleme gücü sağlarken retarder istek üzerine sunuluyor. Şantiye şartları için tam çelik tampon ve far koruma standart olarak yer alıyor. Ayrıca ön güneşlik de standart olarak sunuluyor. Yeni Trakker araçlarda üstyapı uygulamaları için daha çok işleve ve esnekliğe sahip ara modül (expansion modul) kullanılıyor.

IVECO ASTRA

ASTRA

Petrol, gaz, madencilik, ağır inşaat ve ağır nakliye sektörleri için özel olarak tasarlanan IVECO ASTRA, ağır ve çok ağır işler için hafif damperden kaya damperlere ve belden kırmalı damperlere kadar pazardaki en geniş ürün yelpazesine sahip. IVECO ASTRA’da yüksek performanslı güç aktarma organından yalın elektronik tasarıma varıncaya kadar her ayrıntı en zorlu yerlerdeki en zor işlere göre tasarlandı.

Ürün yelpazesinde kamyon şase (HD 9 serisi), rijit kaya (RD Serisi), belden kırmalı kaya (ADT Serisi) ve ağır nakliye çekicileri bulunan ASTRA’nın HD 9 kamyon şasi ürün yelpazesinde Euro 6 ölçütünde 6×4, 8×4 ve 8×6 çekiş düzeninde sürümler bulunuyor. Kendi sınıfında rakipsiz şasi yapısına (202.00 NM Şasi Burulma Direnci), yüksek motor gücüne (Iveco tarafından da kullanılan Cursor motorlar ve 500 ve 560 bg seçenekleri) ve müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilen çok geniş yelpazedeki ağır hizmet tipi sürüm seçeneklerine sahip olan IVECO ASTRA, yalın üretim ilkesi ve rakiplerine göre daha yüksek teknik taşıma sığısı sunması ile öne çıkıyor. Yıllardır Türkiye pazarında yer alan IVECO ile büyük oranda parça uyumluluğu bulunun ASTRA, Euro 6 ölçütünde, EGR’siz sadece SCR sistemi ile çalışan ve etkin rejenerasyona ihtiyaç duymayan motorlar ile donatılıyor. ASTRA’nın Türkiye’deki satış ve satış sonrası hizmetleri 2016 yılından itibaren IVECO Araç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından veriliyor.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here