IVECO Stralis NP, “Yılın En Düşük Karbon Yayımlı Taşıtı” seçildi

0
1242
IVECO presents its vision for sustainable transport, the key role of LNG and the path towards achieving zero-emissions logistics.

Stralis NP, İngiltere’de Ticari Filo Ödülleri’nde sürdürülebilirlik ödülünü kazanarak IVECO’nun doğal gazlı araçlardaki pazar ve teknoloji önderliğini pekiştirdi.

IVECO’nun Stralis NP serisi, 2017 Ticari Filo Ödülleri’nde rakiplerini geçerek “Yılın Düşük Karbonlu Taşıtı seçildi. Bu ödül, IVECO’nun sürdürülebilirliği ilerletme konusunda teknolojik gelişmelere bağlılığını ve doğal gazla çalışan ağır araçlarının gücünü ortaya koyuyor.

Ticari Filo Ödülleri jürisi kazananı açıklarken şunları söyledi: “IVECO, hem karbondioksit hem de azotoksit yayımlarını aynı anda, belirgin bir şekilde düşüren bir araç üretme konusunda farklı yollar denedi ve başarılı oldu. CNG ve LNG yüksek güç ile, uzun yol çalışan ağır vasıtalarda endüstri dahilinde seçenek yakıtları operasyonel olarak kabul edilebilir kılmak için önemli bir gelişme.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte ise yaptığı açıklamada “IVECO’nun doğal gazdaki pazar ve teknoloji önderliğinin tanınması muazzam bir şey. Bu son zafer, doğal gazın geleceğin sürdürülebilir ulaşım şekli olduğunu kanıtlıyor ve filolar şu anda bu onaylanmış teknolojiye uyum sağlayabiliyorlar. Stralis NP, yeni 460 beygirlik Cursor 13 motoruyla en zor uzun yol görevleri için bir çözüm sunuyor.” dedi.

Uluslararası pazara Ekim 2017’de sunulan yeni Stralis NP 460 beygir, 2000 Nm’ye çıkabilen azami torku ve 12 oranlı Hi-Tronix otomatik vites kutusu ile yüksek bir sürüş konforu ve performans sağlıyor. Araç, mevcut Stralis NP 400 beygir modeline katıldı. Her iki model de CNG, CNG + LNG veya LNG ile çalışabiliyor. Çift LNG tankları ise aracın menzilini 1600 kilometreye kadar çıkarıyor.

Her iki Stralis NP modeli IVECO’nun yakıt tasarrufu teknolojileriyle donatılmış durumda ve eşdeğer bir dizel araca göre %15’e kadar yakıt tasarrufu, Toplam Sahiplik Maliyeti’nde (TCO) ise yüzde 9’a kadar tasarruf sağlıyor.

IVECO’nun doğal gazlı motor teknolojisi sayesinde uzun mesafe görevlerde parçacık madde seviyesi göz ardı edilebilir düzeyde ve azotoksit seviyesi Euro 6 sınırlarının yüzde 60 altında. Tüm bunlara ek olarak Stralis NP dizel eşdeğerinden çok daha sessiz ve yüzde 50 daha az gürültü ile şehiriçinde teslimatlar konusunda avantajlar sağlıyor.

IVECO, 1991’de doğal gazın potansiyelini gören ilk ticari taşıt üreticisiydi. Bu avantaj, şirketin, kamyon, van ve otobüsten oluşan doğal gazlı tam bir ürün yelpazesi üretmesine yardımcı oldu. Bugüne kadar 23 binden fazla doğal gazlı IVECO araç satışı gerçekleşti. Taşımacılık şirketleri Eurocargo NP ve Daily NP serilerine de yoğun ilgi gösteriyorlar.

Stralis NP’nin zaferi, IVECO’nun kasım ayında Birleşik Krallık’taki GreenFleet Ödülleri’nde “Yılın Büyük Yük Taşıtı Üreticisi, Ulusal Hava Kalitesi Ödülleri’nde ise “Düşük Yayımlı Araç Kategorisinde Önder olarak seçilmesinin ardından geldi. Bu unvanlar, tüm kategorilerde sürdürülebilir ticari taşıtlara sahip olan IVECO’nun pazardaki başarılı konumunu pekiştiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz