IVECO, IAA 2018’de dizel araç sergilemeyecek

2
2853

IVECO’nun Shell ile işbirliği yapacağı IAA 2018’deki standı düşük yayımlı bir alan olacak. Hiçbir dizel aracın yer almayacağı standda yolcu taşımacılığından uzun yol taşımacılığına kadar bugün pazarda elde edilebilecek seçenek elektrik, CNG ve LNG tahrikli tam bir yelpaze sergilenecek.

IVECO standında sergilenen araçlar; NO2 yayımını yüzde 90’dan fazla, parçacık madde yayımını yüzde 99 ve biyometan kullanımında CO2 yayımını yüzde 95 oranında düşüren doğal gazın taşımacılıktaki ve özel kentiçi taşımacılık görevlerinde elektrik teknolojisinin kapsamlı çevresel faydalarına dikkat çekecek.

IVECO, IAA 2018’de taşımacılık sektöründe karbonsuzlaşma için farklı yakıt ve teknolojilerin gerektiği konusunda aynı inancı paylaştığı Shell ile işbirliği yapacak. IVECO standında ayrıca büyük müşteriler ve üstyapıcılar da yer alacak.

IVECO, “Sürdürülebilir bir gelecek için enerjide geçiş” konulu bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirecek ve taşımacılık sektöründe seçenek tahrik teknolojilerinin benimsenmesi ve döngüsel bir iktisadi yaklaşım için fırsatlar konularında bir seri çalıştay düzenleyecek.

IVECO, 20 ile 27 Eylül 2018 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirilecek ve ticari taşıt sanayindeki en önemli fuar olan 67’nci IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’na katılacak. IVECO, fuardaki varlığını sürdürülebilir taşımacılığa adayacak.

IVECO, düşük yayımlı bölge olan standında bugün pazarda elde edilebilen ve yolcu taşımacılığından uzun yol taşımacılığına kadar her bir görevin gerekliliklerini karşılayan tüm seçenek tahrikli araç yelpazesini tanıtacak. İleri görüşlü firma, taşımacılık sanayinde enerji geçişini ve bağlı konuları tartışmak üzere sanayi uzmanlarını yuvarlak masa toplantısına ve çalıştaylara davet ediyor.

IVECO‘nun sürdürülebilir taşımacılığa karşı 360 derece yaklaşımı, yakıt istasyonu altyapısını geliştirmeye destek vermeyi de kapsıyor. IAA 2018‘de IVECO standında taşımacılık sektöründe karbonsuzlaşma için farklı yakıt ve teknolojilerin gerektiği konusunda IVECO ile aynı inancı paylaşan Shell de hazır bulunacak.

HEULIEZ BUS GX Electric

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dizel üzerindeki baskı artıyor, kamuoyu görüşü artık bu teknolojiye karşı. AB kurumları ve hükümetler, filoların çevre dostu teknolojilere dönüştürülmesini desteklemek için yeni kurallar ve teşvikler getiriyor. IVECO, IAA’da Düşük Yayımlı Alanı tasvir eden dizelsiz standda, Shell işbirliğiyle elektrikli, CNG’li ve LNG’li yelpazesinin bugün dizele geçerli bir seçenek olduğunu gösterecek. Fuara gelen ziyaretçiler, her tür görev için müşteriler ve üstyapı üreticileriyle birlikte geliştirilen seçenek tahrikli araçları keşfedecekler. Etrafta tek bir dizel motor bile görülmeyecek!”

IVECO‘nun IAA 2018‘deki standı, farklı görevlerin gerekliliklerini karşılayan farklı enerji kaynakları ile sürdürülebilir taşımacılığa olan yaklaşımını gösterecek. IVECO, elektrikli tahriğin başta kent merkezlerindeki düşük hızlı görevler olmak üzere özellikle insan taşımacılığı gibi yüksek değerli görevlerde önemli bir rol oynayacağını düşünüyor. Diğer bir önemli enerji kaynağı ise insan ve yük taşımacılığı için olgun bir çözüm olan doğal gaz. IVECO; NO2 yayımını yüzde 90’dan fazla, parçacık madde yayımını yüzde 99 ve CO2 yayımını yüzde 10, biyometan kullanımında ise yüzde 95 oranında düşüren doğal gazın hiç de azımsanmayacak orandaki çevresel faydalarına dikkat çekecek.

Sergilenecek 18 araç, IVECO’nun kentiçindeki insan hareketliliğinden uzun yol taşımacılığına kadar tüm sürdürülebilir çözümlerini gösterecek.

Kentiçi toplu taşıma için CNH Industrial’ın sürdürülebilir hareketliliği benimsemiş iki otobüs markasının yaklaşımları göz önüne serilecek.

Öncülük ettiği elektrik teknolojisiyle kentiçi taşımacılıkta Fransa önderi ve Kıta Avrupası’nda hibrit otobüslerde bir numara olan HEULIEZ BUS, gelişmiş akü teknolojisi ile dikkat çekiyor. Tek bir şarjla artırılmış menzil sağlayan yüksek enerjili akülerle donatılan GX Serisi’nin 12 metrelik iki kapılı sürümü Bus Rapid Transit sistemi için sergilenecek. Bu serinin yüksek güçlü aküyle ve hızlı şarjla şarj edilebilen 18 metrelik bir sürümü de var. HEULIEZ BUS‘un geniş kapsamlı yaklaşımı, kullanılan araçları ve hizmetleri de kapsayarak müşterilerinin elektrikli çekiş sistemine geçmesini kolaylaştırıyor: ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan çözümü tanımlamaya yardımcı olacak elektrohareketlilik sistemi simülasyonu, akü kiralama çözümleri, modüler ve ölçeklendirilebilir akü seçenekleri, önder Avrupalı tedarikçilerden temin edilen şarj cihazları, uzaktan veri yönetimi ve proaktif bakım hizmetleri.

IVECO BUS Crealis

Araçta bulunan akülerin miktarını en düşük seviyede tutmak için Hareket Halinde Şarj (In-Motion-Charging) teknolojisini benimseyen IVECO BUS, fuarda yeni elektrikli otobüsü IVECO BUS Crealis’i sergileyecek. Bu araç, elektrikli hava hatlarını gövdesinde bulunan küçük aküyle bir araya getiriyor. Bu da bir kısmında elektrikili hava hatları bulunmasa bile yeni bir elektrikli otobüs güzergahının devreye alınabilmesi anlamna geliyor. Böylece karmaşıklık ve masraflar azaltılıyor ve yeniden şarj için zaman kaybedilmiyor. Crealis’in In-Motion-Charging teknolojisi, çığır açan bir yenilikçilik olarak Paris Salon du Transport Public 2018‘de İnovasyon Ödülü‘ne layık görüldü.

IVECO, kentiçi yolcu taşımacılığı için ayrıca Daily Electric Minibus’ü sergileyecek. Bu araç, Daily Electric van ile birlikte kent merkezlerindeki sıkışık trafikte çok başarılı bir yolcu ve yük taşımacılığı çözümü sunuyor. Daily Electric, 2018 Yılının Uluslararası Vanı” seçilen Daily Blue Power serisinin bir parçası.

IVECO BUS Crossway Low Entry Natural Power

Banliyölere yolcu taşımacılığı için doğal gaz çözümünü takip eden IVECO BUS, “2018 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” seçilen Crossway Low Entry Natural Power’ı sergileyecek. Tavan alanına bütünleştirilmiş gaz tankları ile eşsiz bir tasarıma sahip olan otobüs, 600 km’ye kadar menzil ve Cursor 9 Doğal Gaz motoru ile yüksek performans ve düşük yayım sunuyor.

IVECO Daily Blue Power

Kentiçi ve bölgesel taşımacılık için IVECO, sektördeki sekiz oranlı otomatik vitese sahip ilk CNG’li hafif ticari taşıt olan Daily Hi-Matic Natural Power‘ın beş sürümünü ve Daily Electric Minibus’ü sergileyecek. Çok farklı konfigürasyonlarıyla bu araç ailesinin çok farklı görevlere seslenen sürümleri görülebilecek. Bu araç ailesi ayrıca, taşımacılık operatörlerinin işlerini en sıkı yayım ve gürültü kısıtlamalarından etkilenmeden yapabilmelerine olanak sağlıyor.

IVECO, bölgesel ve uzun mesafeli yük taşımacılığı için de aynı zamanda kent merkezlerindeki ve gece yapılan dağıtımlara da seslenen doğal gaz çözümlerini tanıtacak. “Şehrin Sevdiği Kamyon” olarak adlandırılan ve “2016 Yılının Kamyonu” da seçilen iki adet Eurocargo CNG sürümüyle sergilenecek. Heri iki model de, zamanından bir yıl ilerde olarak, Euro 6 Step D yayım ölçütlerini karşılıyor. Orta hizmet serisinin kapsadığı çok farklı görevleri göstermek için araçlardan biri üç yöne dökülebilen damper üstyapısı, diğeri ise Bucher Municipal Group’un kamyon üstü süpürücülerde yetkinlik merkezi olan Johnston tarafından geliştirilen yol süpürme üstyapısı ile donatılacak. Düşük yayım ve gürültü seviyeleriyle Eurocargo NP kamyonlar kent merkezlerindeki kısıtlanmış alanlara girebiliyor. Bu da multi-drop uygulamalar ve kamu hizmetleri için önemli bir avantaj.

IVECO Eurocargo NP

Kent merkezi ve gece dağıtımları ile daha uzun mesafeli uygulamalar için IVECO, soğutucu grubuna güç veren Carrier Supra CNG teknolojisinin ilk kez kullanıldığı soğutuculu üstyapıya sahip 26 tonluk Stralis NP 400 kamyonu sergileyecek. İki adet dizel motor yerine kullanılan gelişmiş stoikometrik doğal gaz motorları ile endüstride bir ilki temsil eden kamyon, son derece düşük NO2 ve parçacık madde yayımları, düşük CO2 yayımı ve Piek sertifikalı sessiz çalışma olanağı sunuyor. Araç üzerindeki yerleşimde 1000 km’lik menzil sağlayan üç adet CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) tankı bulunuyor.

Uzun yol görevlerinde IVECO, pazarda uzun yol taşımacılığı için özel olarak tasarlanan ilk doğal gazlı kamyon olan Stralis NP ile önderlik yapıyor. Sergilenen yedi aracın içinde çekiciler ve kamyonlar ile Cifa elektrikli beton mikseri ile donatılan Stralis X-Way Natural Power da yer alıyor. Sergilenecek araçlar içinde bulunan ve Birleşik Krallık’ta “Yılın Düşük Karbonlu Kamyonu” seçilen Stralis NP 460, tüm görevler için en son nesil otomatikleştirilmiş vites kutusuna sahip tek doğal gazlı ağır kamyon serisi.

Stralis X-Way Natural Power

Sergilenen tüm araçlar, IVECO‘nun müşterilerinin kârlılığını artırmak için Toplam Sahiplik Maliyeti’ni düşürmeye ne kadar bağlı olduğunu gösteriyor. Bu da, Stralis XP 480’in yakıt verimliliği alanında ilk sıradaki oyunculardan biri olduğunu kanıtlayan en son basın testlerinde gösterildiği gibi araçların yüksek yakıt verimliliği ile başlıyor. Stralis NP 460, bunun daha da iyisini yaparak düşük yakıt tüketimiyle sıralamanın en başına geçti.

IVECO şu anda yolcu ve yük taşımacılığında döngüsel iktisadlar oluşturmak için çeşitli projeler üzerinde çalışıyor. Bu bağlılık, kentsel atıklarından elde edilen biyometan ile çalışan IVECO Bus Natural Power otobüslerden oluşan toplu taşıma filosu işleten Fransı’nın Lille kenti ile ortaklık kurulmasını sağladı. IVECO; ayrıca Pot au Pin Energie, Air Liquide ve Carrefour işbirliği ile tüm biyogaz değer zincirini tek bir sahada bir araya getiren metan temelli döngüsel iktisadın ilk gerçek örneğini oluşturuyor: sahada yetiştirilen ekinlerden elde edilen biyometan kendisi de sahada bulunan dolum istasyonuna tedarik ediliyor ve GRDF gaz dağıtım ağına gönderiliyor.

IVECO Stralis NP 460

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz