IVECO, bininci Stralis NP 400’ü teslim etti

1
1359

IVECO, samandan üretilen biyogazı yakıt olarak kullanan Almanya’nın karbondioksitsiz ilk filosuna sahip VERBIO Logistik’e beş adet Stralis NP teslim etti. Bu beş adetlik teslimatla birlikte IVECO, önemli bir kilometre taşına ulaşarak bininci doğal gazlı Stralis NP’yi teslim etmiş oldu.

IVECO, VERBIO Vereinigte BioEnergie AG’nin bir alt kuruluşu olan VERBIO Logistik GmbH‘ya samandan elde edilen biyometan ile çalışacak ve ağır yük taşıtlarında karbondioksitsiz taşımacılığa doğru önemli bir adımı oluşturacak beş adet Stralis NP çekici teslim etti. Bu teslimat aynı zamanda teslim edilen bininci Stralis NP’yi de içermesi bakımından IVECO için de önemli bir kilometre taşı.

Beş adet IVECO Stralis NP, yakıt olarak VERBIO’nun Schwedt’teki kendi fabrikasında ürettiği biyometanı kullanacak ve alışılageldik dizel çekicilere göre karbondioksit oranını yüzde 90, parçacık madde ve nitrojenoksit yayımlarını da önemli ölçüde azaltacak. Bu yeni çekiciler ile VERBIO, Almanya’nın ilk karbondioksitsiz ağır taşımacılık filosunun da sahibi oldu.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, çekicilerin teslim töreninde şu açıklamayı yaptı: “VERBIO, yakıtı yenilenebilir bir kaynaktan geldiği için doğal gazlı seçenek tahrik alanında bizim için önemli müşterilerden biri. Biz, biyogazın yeni hidrojen olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz. VERBIO’nun filosu için Stralis NP seçimi açıkça gösteriyor ki, biyogaz ile ağır taşımacılık bugün karbondioksitsiz ve kârlı olabiliyor.

VERBIO, kullanım amacı doğrultusunda beş adet IVECO Stralis NP’yi yalnızca CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) ile çalışan 400 beygirlik sürümle seçti. CNG ya da biyometanla doldurulabilen 920 litrelik iki adet depo bu sürüme 570 km’ye kadar menzil sağlıyor. Yeni Stralis NP çekicilerin yüksek performanslı hidrolikler ile donatılması sayesinde kayar taban teknolojisine sahip mevcut yarı treylerler ile uyum sağlaması olanaklı hale geldi. Hem sürüş hem de PTO modunda, dizel eşdeğerine göre yüzde 50 daha düşük gürültü seviyesine sahip olması Stralis NP’nin yüksek çevre performansının yanı sıra sessiz çalışma avantajı da sağlamasını beraberinde getiriyor.

VERBIO Tedarik ve Lojistik COO’su Bernd Sauter, konuyla ilgili şunları söyledi: “IVECO Stralis CNG çekiciler, filomuzun mantıklı ve güncel bir şekilde genişlemesi anlamına geliyor. Yaklaşık 80 çekiciden oluşan filomuzda 12 adet hem dizel hem de CNG/biyometan ile çalışabilen çift yakıtlı çekici bulunuyordu. Tek yakıtlı CNG/biyometan tahrikli beş adet yeni IVECO çekici bize daha fazla karbondioksit ve maliyet verimliliği sağlayacak. 400 beygirlik Stralis NP modeli ile IVECO, bize, sadece iklim koruması anlamında değil, fizibilite ve kârlılık bağlamında da ağır dökme yük taşımacılığındaki ihtiyaçlarımızı karşılayacak güçlü bir araç sağlıyor.”

Beş adet Stralis NP 400, IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte tarafından VERBIO Tedarik ve Lojistik COO’su Bernd Sauter’e teslim edildi.

Ağır taşmacılıkta yeni Stralis NP, pazardaki en sürdürülebilir performansı sunarak dizel eşdeğerleriyle performans ve Toplam Sahiplik Maliyeti (TCO) anlamında rerabet ediyor. Özellikle uzun yol taşımaları için tasarlanan ilk doğal gazlı çekici olan yeni Stralis NP, doğal gaz ile yüksek güç, konfor, aktarma organları teknolojisi ve azami bin 600 km’ye kadar menzil sunuyor.

VERBIO, kendi geliştirdiği teknolojiyi kullanarak samandan ve atıklardan endüstriyel seviyede biyometan üretiyor. Son ürün olan verbiogaz, Almanya çapında özel, kamu ve ticari sektörlerde CNG’li taşıtlar için biyoyakıt olarak kullanılıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here