IVECO, Ağır Hizmet Akü Elektrikli Aracı’nı ve Ağır Hizmet Yakıt Hücreli Elektrikli Aracı’nı kendi markası altında üretip pazarlayacak

0
2397
IVECO HD FCEV
IVECO HD FCEV, 800 km'ye kadar bir menzile sahip. 20 dakikanın altındaki hızlı yakıt ikmali süresiyle, ağır ticari taşımacılıkta uzun yol görevleri için mükemmel bir çözüm.
Renault Trucks

IVECO, Ağır Hizmet Akü Elektrikli Araçları’nı ve Ağır Hizmet Yakıt Hücreli Elektrikli Araçları’nı IVECO markası altında üretip pazarlayacağını duyurdu. Bu, geçen Haziran ayında Iveco Group‘un eski ortak girişim Nikola Iveco Europe’dan kaynaklanan Alman şirketinin tam ve tek mülkiyetinin satın alınmasına ilişkin iletişimini takip ediyor.

IVECO HD BEV ve FCEV, IVECO’nun aktarma organları konusunda uzmanlaşmış Iveco Group bünyesindeki kardeş markası FPT Industrial tarafından ortaklaşa tasarlanan ve üretilen bir elektrikli aksa sahip. Aküler Proterra tarafından ve yakıt hücresi teknolojisi ve ana bileşenler ise Bosch tarafından tedarik ediliyor. Bu doğuştan elektrikli araçlar, modüler bir mimari sayesinde hem yakıt hücresini hem de akü tahrik teknolojisini destekleyebilecek şekilde özel olarak yeniden tasarlanan IVECO S-Way kamyon platformunu temel alıyor.

IVECO HD BEV, 500 km’ye kadar menzil sunuyor. Toplam 738 kWh (9 paket) akü kapasitesine ve 350 kW’a kadar şarj gücüne sahip. Bu da lojistik merkezinden lojistik merkezine dağıtım görevlerini, çok çeşitli bölgesel uygulamaları ve hatta zorunlu sürücü molaları sırasında şarj fırsatı ile daha uzun mesafe gerektiren görevleri olanaklı hale getiriyor.

4×2 çekici konfigürasyonu, 2023’ün son çeyreğinde Avrupa pazarına ilk giren konfigürasyon olacak.

IVECO HD BEV
IVECO HD BEV, 500 km’ye kadar menzil sunuyor. Toplam 738 kWh (9 paket) akü kapasitesine ve 350 kW’a kadar şarj gücüne sahip.

IVECO HD FCEV, 800 km’ye kadar bir menzile sahip. 20 dakikanın altındaki hızlı yakıt ikmali süresiyle, ağır ticari taşımacılıkta uzun yol görevleri için mükemmel bir çözüm. 700 bar basınçta 70 kg H2 kullanılabilir enerji barındırabiliyor. Elektrikli bir araca kıyasla daha yüksek kilometre performansı sayesinde, sıfır egzoz yayımlı uzun mesafeli görevlerde gerçek bir oyun değiştirici olacak.

IVECO HD FCEV‘nin ilk araçları, ticari taşımacılık endüstrisinde hidrojen çözümlerinin kullanımını hızlandırmayı ve önümüzdeki yıllarda büyük ölçekli yakıt hücreli kamyon pazarını etkinleştirmeyi hedefleyen Temiz Hidrojen Ortaklığı (Clean Hydrogen Partnership) tarafından ortaklaşa finanse edilen H2Haul European projesinde planlandığı gibi 2023’ün sonunda Fransa, İsviçre ve Almanya’da teslim edilecek.

Her iki araç da Iveco Group‘un Almanya’daki çok markalı fabrikası olan Ulm’deki üretim tesisinde üretiliyor. Araçlar, Avrupa çapında 254 satış ve servis noktasına sahip kapsamlı IVECO bayi ağı tarafından pazarlanacak ve desteklenecek.

Araçların ana teknik özellikleri

IVECO HD BEV IVECO HD FCEV 

• 500 km’ye kadar menzil

• 800 km’ye kadar menzil 

• Şarj süresi (% 80 şarj) 90 dakika @ 350 kW 

• ≈20 dakika Dolum Zamanı 

• 44 tona kadar toplam yüklü katar ağırlığı

• 70 kg H2 kullanılabilir enerji, depolama basıncı @700 bar 

• E-aks – 480 kWh/ 645 bg sürekli güç çıkışı

• 400 kW Sürekli çıkış – 1.800 Nm tork

• Toplam akü kapasitesi (9 paket) 738 kWh 

• 24,7 tona kadar faydalı yük (@44 ton toplam yüklü katar ağırlığı) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here