IVECO, Africa Eco Race ve Dakar 2018 genel sıralamasında ilk 5’te

0
983

Gerard De Rooy, IVECO Powerstar’ıyla her ayakta bitiş çizgisini ilk geçen kişi olarak istikrarlı bir performansla genel sıralamadaki beşincilik konumunu korudu.

Federico Villagra da IVECO Powerstar kamyonu ile Dakar 2018’de ikincilik konumunu korudu.

Africa Eco Race’de yarışmacılar Fas’taki son iki ayağı tamamladı. Gerard De Roy, taşlık yüzeyde araca gelebilecek hasarlardan kaçınmak için IVECO Powerstar’ını çok zorlamadı. Dikkatli sürüşüyle navigasyon hatasına rağmen bitiş çizgisine ilk ulaşan yarışmacı olarak etabı beşincilikle tamamladı ve önder Vladimir Vasilyev’le olan farkı azalttı.

4. ayakta hızlı bir başlangıç yapan Kazak Artur Ardavichus, yarışmadaki en iyi performansını sergiledi.

Günün devamında yarışmacılar Moritanya’ya geçti. 6. ve 7. ayaklarda Gerard de Rooy bitiş çizgisine ilk ulaşan yarışmacıydı. Kendisi bu şekilde genel sıralamadaki beşinciliği güvene almış oldu.

Wuf van Ginkel ise yarışmadan çekilmek zorunda kalırken Hollandalı de Rooy podyumdaki gözünü koruyor: 439 kilometrelik 8. ayaktaki kum tepeleri Gerard De Roy’a genel sıralamadaki konumunu geliştirmek için bir fırsat sunabilir.

Dakar 2018’in 4. ayağı olan San Juan de Marcona’da başlayıp biten ayak, bugüne kadarki en zorlu yarışlardan biri oldu. 2000 metreden fazla yükseklik, sıcaklık, kum tepeleri ve navigasyon zorlukları yarışmacılar için bu ayağı oldukça zorlu bir ayak haline getirdi. Bu zorluklara karşın IVECO bitiş çizgisine ulaşan ikinci takım olarak genel sıralamadaki yerini korudu. 3. ayağın kazananı, 4. ayağınn ikincisi olan Federico Villagra, yarışın ilk kısmında Nikolaev ile baş başa bir mücadele sergiledi. Arjantinli pilot ikinci bölümde zaman kaybetse de üçüncü ile arasındaki süre farkını iki saate çıkararak genel sıralamadaki ikincilik konumunu korudu.

IVECO Powerstar’la yarışan Ton van Genugten, genel sıralamada 11. sırada, Nikolaev’in dört buçuk saat gerisinde.

İlk iki ayakta ilk 5’te yarışı tamamlayan Ton Van Genugten, 3. ayakta geçirdiği kaza sonucunda bir buçuk saat kaybetti. 4. ayakta ise vites kutusu sorunları nedeniyle sıralamada geriye düştü. IVECO Powerstar’la yarışan Genugten, genel sıralamada 11. sırada, Nikolaev’in dört buçuk saat gerisinde.

Kazak pilot Artur Ardavichus, dolambaçlı 2. ayakta takım arkadaşı Van Genugten’e geçirdiği kaza sonrasında yardımcı olurken zaman kaybetti. 4. ayakta ise hızlı bir başlangıç yapan Kazak pilot yarışmadaki en iyi performansını sergiledi. Günü en iyi sürücüler arasında tamamlayan Artur Ardavichus, 12.likten beşinciliğe kadar yükseldiyse de son kısımda bir saatten fazla zaman kaybederek etabı 11. sırada, Nikolaev’in bir saat 45 dakika gerisinde tamamladı.

Dakar yarışları, 4. ayak kadar zorlu olması beklenen 267 kilometrelik bir başka ayakla devam edecek. Önderlik yolu hâlâ açık ve IVECO Powerstar’lar sıkı birer rakip.

Arjantinli Federico Villagra, ikinci bölümde zaman kaybetse de üçüncü ile arasındaki süre farkını iki saate çıkararak genel sıralamadaki ikincilik konumunu korudu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz