Irizar ie kamyon, Irizar Grup’un yeni ve yenilikçi elektrikli taşıtı

2
1676
irizar-JAZ_812786
Irizar ie kamyon, Irizar Grup’un yeni ve yenilikçi elektrikli taşıtı

Irizar, Irizar ie kamyonu sıfır yayımlı ürün yelpazesine dahil ederek sürdürülebilir kentiçi hareketliliğe olan adanmışlığında bir başka adım daha attı. Şık bir tasarıma sahip kamyon, birçok pazar ihtiyacına yanıt veren ve kentlerde ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde hava ya da gürültü kirliliği yaratmadan sürüş yapmayı olanaklı kılan yenilikçi bir elektrikli kamyon.

Irizar, yeni elektrikli taşıtı Irizar ie kamyonu 20 – 23 Şubat tarihlerinde Bilbao’da gerçekleştirilen ilk Sürdürülebilir Kentiçi Hareketlilik Kongresi (SUM) kapsamında tanıttı.

Bu platform; çevre hizmetleri, bütünleşik su yönetimi ve altyapı geliştirme ve kurma ve diğer teknoloji merkezleri konularında küresel bir önder olan Group FCC ile geliştirilen bir Ar-Ge projesinin sonucu. Group FCC’nin kentiçi hizmetler sunma konusundaki geniş bilgi ve deneyimiyle katkıda bulunduğu işbirliğinin başarılı sonucu olarak atık toplama için yandan yüklemeli üstyapı ile donatılan ilk prototip üretildi. Bu prototipin önümüzdeki aylarda pazara sunulması bekleniyor.

Irizar Grup’un yenilikçi aracını tanımlayan en önemli özellikler çağdaş tasarım, güvenlik, performans, sürüş ve araç kullanımı. Irizar ie kamyon, hava ve gürültü kirliliği yaratmadan kentiçi ve kent çevresinde kullanım için tasarlandı. Düşük gürültü seviyesi gece çalışmayı olanaklı hale getiriyor ve böylece yoğun saatlerde trafik yoğunluğunu azaltıyor.

Irizar markasının tüm ürünlerinin ayırıcı özelliği olan tasarım, ie kamyonun da en önemli özelliklerinden biri ve taşıta çekicilik ve estetik katıyor.

irizar-JAZ_761496
Tanıtılan taşıt 18 ton taşıma sığasına sahip 8 metre uzunluğunda 6×2 sürüm idi.

Konfor ve güvenlik sürücü bölümü geliştirilirken ana öğeler arasında yer alırken ergonomi ve azami görüş alanı en önemli öncelikler olarak göze çarpıyor. Sürücü koltuğunun alçak konumu, ön ve yan camların genişliği ve tüm kontrollere ergonomik erişim ve kumanda paneli ekranı özel önem verilen özellikler.

Irizar Grup teknolojisi

Irizar ie kamyon, Irizar Grup bünyesinde geliştirilen ve Irizar Grup’un kendi elektrikli otobüslerinin ve enerji depolama ve kontrol elektroniklerinin yanı sıra tedarik edilen sistemlerde kullandığı öncü teknoloiyi içeriyor.

Kabin özellikle kentiçi uygulamalar için geliştirildi. 4 kişilik sığaya sahip kabine sürücü ve iş arkadaşlarının tek basamakla girmesi güvenliği artırıyor. Taşıt, pazardaki en alçak erişim yüksekliğine sahip olanlardan biri.

Tanıtılan taşıt 18 ton taşıma sığasına sahip 8 metre uzunluğunda 6×2 sürüm idi.

Taşıtta rejeneratif fren işlevi bulunuyor. Bu sayede taşıtın kinetik enerjisi mümkün olduğunca çok kullanılabiliyor.

İçe doğru açılan havalı kapı yolda bir nesne ile karşılaşıldığında daha güvenli bir taşımacılık sağlıyor. Ayrıca kapıda hızlı uygulamalar sırasında istenmeyen bir kazadan sakınmak için sıkışmaya karşı duyargalar, bir fotosel ve hassas kenarlar bulunuyor.

Taşıt, etkin güvenlik anlamında en son teknolojiler ile donatılıyor ve denge kontrolü bulunuyor. Şerit değişimleri (LDWS) kamera ve ön radar duyargası tarafından tespit ediliyor ve sürücü taşıt istek dışında şeritten çıkarsa uyarılıyor.  Acil Durum Fren Sistemi (AEBS), öndeki taşıta çok fazla yaklaşıldığında ve sürücü zamanında herhangi bir tepki göstermediğinde acil frenleme yapıyor.

irizar-JAZ_763549r
Irizar ie kamyonun CNG menzil uzatıcı ile elektrikli sürümü tanıtıldı. Kamyon kentiçinde elektrikli modda sürülürken doğal gazla çalışan motor menzili ve çalışma zamanını uzatıyor.

Irizar ie kamyonun süspansiyonunda otomatik seviye kontrolü ve farklı uygulamalar için özel işlevler (ELC) bulunuyor.

Irizar ie kamyonun CNG menzil uzatıcı ile elektrikli sürümü tanıtıldı. Kamyon kentiçinde elektrikli modda sürülürken doğal gazla çalışan motor menzili ve çalışma zamanını uzatıyor.

Tamamen elektrikli sıfır yayımlı sürümün farklı çeşitleri halen geliştiriliyor.

Farklı endüstriyel kullanımlar için tasarlandı

Çok yönlülüğü ve esnekliği sayesinde Irizar ie kamyon, elektrikli hareketliliğe önem veren farklı endüstriyel kullanımlar için tasarlandı. Şu anda mevcut her tür üstyapı taşıta uyarlanabiliyor. Uygulama için özel olarak tasarlanan dingiller ve direksiyon, taşıta yük sığası ve manevra yeteneği anlamında daha iyi performans sağlıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz