Honda, küresel otomobil üretim ağını yeniden yapılandırıyor

0
973
Honda Civic Sedan
Renault Trucks

Honda, bugün küresel üretim ağını yeniden yapılandıracağını açıkladı. Bu yeniden yapılandırma, küresel otomotiv endüstrisindeki köklü değişikliklerin bir yansıması olarak Honda’nın elektrikli otomobillere verdiği önemi artırmasının sonucunda ortaya çıkıyor. Elektrifikasyonun yol açtığı önemli değişiklikler, Honda’nın üretim operasyonlarını revize etmesini ve faaliyetlerini yüksek üretim hacminin yakalanabileceği bölgelerde yoğunlaştırmasını gerekli kılıyor.

Bu nedenle, HUM (Honda UK Manufacturing Ltd.), mevcut model üretim ömrünün sonu olan 2021’de İngiltere’deki Swindon araç üretim tesisini kapatma önerisini bugün çalışanlarına iletti. Tesis şu anda yılda 150 bin otomobil üretmekte ve yaklaşık 3 bin 500 kişiyi istihdam sağlıyor. Karardan etkilenen çalışanlarla görüşmelere bugün başlanacağı belirtiliyor.

Söz konusu küresel yapılanma Honda’nın Türkiye’deki otomobil operasyonlarını da kapsıyor. Honda Türkiye A.Ş. şu anda yılda 38 bin adet otomobil üretiyor. Şirket, 2021 yılında mevcut Civic sedan modelinin üretimini durdurmayı, bunun yanı sıra Türkiye’deki faaliyetlerini sürdürmeyi planlıyor. Honda Türkiye A.Ş. bu dönemde Türkiye’deki paydaşlarıyla yapıcı diyaloğunu sürdürmeye devam edeceği belirtiliyor.

Honda Motor Avrupa Başkanı Katsushi Inoue, “Sektörümüzü etkileyen köklü değişikliklerin sonucunda, elektrifikasyon stratejimizi hızlandırmamız ve küresel operasyonlarımızı buna göre yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Bunun sonucu olarak, üretim ağımızı geleceğe nasıl hazırlayacağımıza dair çalışanlarımızla masaya oturmak üzere zor bir karar aldık. Bu hiç de kolay olmadı. Bugünkü duyurunun çalışma arkadaşlarımızda yaratacağı tedirginlikten dolayı derin üzüntü duyuyoruz.” dedi.

Honda’nın Avrupa merkezinin İngiltere’de yer almaya devam edeceği ve Avrupalı ​​müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanacağı belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz