Allison şanzıman donanımlı Scania 6×6 G500, Norveç’teki damperli kamyonların yerini alıyor

0
1181
Allison-Transmission_Scania-6x6-G500_Gorsel-1
Per Øren AS, Allison 4500 serisi retarderli tam otomatik şanzıman donanımlı Scania 6x6 G500 inşaat kamyonlarını damperli kamyonların yerine kullanmaya başladı.

Damperli kamyonların boyutları nedeniyle karayollarında kullanımı güç olduğundan Norveç’te güçlü inşaat kamyonları tercih edilerek bu sorun çözülüyor. Bu doğrultuda son olarak Høyanger’deki Per Øren AS nakliye şirketine teslim edilen Allison 4500 serisi retarderli tam otomatik şanzıman donanımlı Scania 6×6 G500‘e talepler, her geçen gün artarak devam ediyor.  

Høyanger, yaklaşık 4000 nüfusa sahip küçük bir belediye olmasının yanı sıra gelişmiş bir endüstriyel çeşitliliğe sahip. 1925 yılında kurulan Per A Øren ise çok yönlü bir nakliye şirketi olarak bölgedeki endüstri için hizmet veriyor. Uzun zamandır taşımacılık hizmetleri sunan şirket, 2009’dan bu yana inşaat operasyonlarında da en büyük hizmet sağlayıcılarından biri haline geldi.

Allison-Transmission_Scania-6x6-G500_Gorsel-2
Damperli kamyonlar karayollarında kullanılamayacak kadar büyük olduğu için Per A Øren nakliye firması, filosunu güçlü Scania G500 6×6 ve Allison tam otomatik şanzımanlarla tamamlamayı seçti. Bu araçlar, filodaki damperli kamyonlarla aynı görevleri yapıyor.

İnşaat Departmanı Müdürü Lasse Øren, yeni araçları ile ilgili açıklamasında “Geçmişte, filomuzda çok sayıda damperli kamyonumuz bulunuyordu; ancak karayollarında kullanım için çok büyük olduklarından alternatif bir araç bulmamız gerekiyordu. Yeni Scania 6×6 G500 modelini birkaç yıl önce fuarda ekstra büyük tekerleklerle sergilenirken incelemiştik ve operasyonlarımız için ideal bir çözüm olacağını düşündük.” şeklinde belirtti.

Per A Øren, şu anda damperli kamyonlarıyla aynı görevi yapan üç adet Scania inşaat kamyonuna sahip. Diğer nakliye şirketleri de sık sık referansları için Per A Øren’a yeni araçlarıyla ilgili danışıyorlar.

Lasse Øren, bu araçların özellikle karayollarındaki kullanımlarında birçok avantajını gördüklerini belirterek, “Scania G500, hem satın alma hem de işletme maliyeti olarak damperli kamyonlardan daha uygun. Yerden yüksekliği operasyonlarımız için çok ideal, yükleme ve boşaltma da damperli kamyonlara göre daha hızlı. Allison tam otomatik şanzıman donanımı da birçok avantajın yanı sıra dik bir yokuşta tam yüke rağmen mükemmel bir kalkış sağlıyor. Yakıt tüketimi daha düşük olurken şanzıman bakım maliyetleri de asgariye iniyor. Yapılması gereken tek servis işlemi, planlı yağ ve yağ filtrelerinin değişimi oluyor.” diye ekledi.

Allison-Transmission_Scania-6x6-G500_Gorsel-3
Per A Øren, şu anda damperli kamyonlarıyla aynı görevi yapan üç adet Scania inşaat kamyonuna sahip.

Kamyonlardan biri, ekstra büyük yerine standart tekerlekler ile de test edildi. Lasse Øren, “Bu şekilde de mükemmel çalışıyor ve diğer tüm inşaat kamyonları gibi yol özellikleri sunuyor.” dedi.

Yeni kamyonlar, şirketin ilk Allison tam otomatik şanzıman donanımlı araçları oluyor. Filodaki diğer araçlarda, AMT otomatikleştirilmiş manuel şanzıman bulunuyor.

Lasse Øren konuyla ilgili olarak “Allison şanzımanların performansından çok memnunuz. Çok güvenilir, vites geçişleri yumuşak ve sorunsuz olarak sağlanıyor. Her ne kadar modern damperlerdeki sürücü konforu iyileştirilmiş olsa da yeni Scania kamyonlarımız ile arasında çok fark var. Bu inşaat kamyonlarımıza uygun yeni bir projemiz var. Dolayısıyla bir yıl içinde yine bu araçlardan alım yapma ihtimalimiz çok yüksek. Tabii ki yeni araçlarımız da Allison tam otomatik şanzımanlarıyla donatılacak.” şeklinde açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here