Goodyear, kavram lastiği “Oxygene”i tanıttı

0
981

Goodyear’ın Oxygene kavramı, havanın kalitesini iyileştirmeyi hedefleyen bir sürüş çözümünü içeriyor.

Goodyear’ın, 2018 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan en yeni kavram lastiği, daha temiz, uygun, güvenilir ve vizyoner bir çözüm olarak geleceğin hareketliliğini hayata taşıyor.

Oxygene olarak adlandırılan yeni kavram, lastiğin yanak kısımlarının içinde yaşayan yosun içerme özelliği ile eşsiz bir yapıya sahip. Bu açık yapı ve lastiğin akıllı sırt deseni, nemi ve yol yüzeyindeki suyu soğurup yayarak fotosentez oluşumuna izin veriyor. Böylece, oksijeninin havaya aktarılımını sağlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hava kirliliğinin ölçümlendiği kentsel alanlarda yaşayan insanların yüzde 80’inden fazlası, Dünya Sağlık Örgütü sınırlarını aşan hava kalite seviyelerine maruz kalıyor.

Goodyear Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Chris Delaney, “2050 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşaması beklenirken, kentsel çevrelerde taşıma ağlarına yönelik olan talepler de çok ciddi bir şekilde artacaktır. Daha akıllı, daha yeşil altyapı ve taşıma, kentsel hareketlilik ve geliştirmenin en baskıcı ve ivedi zorluklarını belirlemede çok önemli olacaktır.” dedi.

Goodyear’ın Oxygene kavramı; atık madde, yayım ve enerji kayıplarının azaltılmasına odaklanarak ve döngüsel ekonominin ilkelerinden ilham alarak, geleceğin kentsel oluşumlarıyla kusursuz bir şekilde bütünleşecek ve çeşitli performans çözümleri içerecek şekilde tasarlandı:

  • Soluduğumuz Havayı Temizliyor: Oxygene kavramı, yoldaki nemi eşsiz sırt hamuru sayesinde soğurur, havada bulunan CO2’i çekerek yanaklarında bulunan yosunun beslenmesini sağlar ve fotosentez aracılığıyla da oksijeni salar. Bu; Paris benzeri ve yaklaşık 2.5 milyon aracın bulunduğu bir şehirde, yılda yaklaşık 3 bin ton oksijen üretimi ve 4 bin tondan fazla karbondioksidin emilimi demektir.
  • Yıpranmış Lastiklerin Geri Dönüşümünü Sağlıyor: Oxygene kavramı, yeniden kazanılmış lastiklerden elde edilen kauçuk tozu ile 3-boyutlu olarak basılmış havasız bir yapı içeriyor. Hafif ve şok-emici yapı, lastiğin kullanım süresini uzatırken, servis sorunlarını da azaltmayı hedefleyerek uzun süreli, patlamadan giden bir çözüm ve endişesiz bir hareketlilik sunar. Lastiğin sırt bölgesindeki suyun soğrulmasına yardım ederek ıslak zemin yol tutuş performansını iyileştiren lastiğin açık yapısı ayrıca ilave güvenlik sunar.
  • Kendi Elektriğini Üretiyor: Oxygene kavramı, fotosentez sırasında üretilen enerjiyi, içine yerleştirilmiş olan duyargalar ve yapay zeka işlem birimi ile lastiğin yanaklarında bulunan renkleri değiştirerek hem yoldaki sürücüleri hem yayaları, şerit değişimi veya frenleme gibi manevralar hakkında uyarır. Kavram, bu verileri, kişiye özel olarak uyarlanma özelliğine sahip ışık şeridini de kapsayan elektronik yapının çalıştırılması için saklar.
  • Işık Hızında İletişim Kuruyor: Oxygene kavramında ışık hızında yüksek sığalı hareketli bir bağlantısallık için, açık ve görünür bir ışık iletişim sistemi veya LiFi kullanılmaktadır. LiFi, nesnelerin internetine bağlantıyı gerçekleştirerek, akıllı hareketlilik yönetim sistemleri için son derece önemli olan araçlar arasında ve araç ile altyapı arasında verilerin değişimini sağlar.

Delaney, “Goodyear’ın geçmişte Cenevre’de sunduğu diğer kavram lastikler gibi, Oxygene kavramı da bizim düşünce yapımızı zorlayacak ve akıllı, güvenli ve geleceğin sürdürülebilir hareketliliği hakkındaki müzakerenin daha da ileriye taşınmasına destek olacaktır. Bu lastik, daha temiz bir hava üretimine bu şekilde katkıda bulunarak, kentlerde yaşayanların yaşam ve sağlık kalitelerinin artırılmasına destek olur.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz