Yeni Ford Trucks uzun yol çekicisi yolda

0
3038

Koç Grubu ve Ford Motor Company arasındaki bir ortak girişim olan Ford Trucks’ın yeni uzun yol çekicisi üzerindeki kamuflajla Türkiye karayollarında görüntülendi. 500 beygir gücündeki 12.7 litrelik Ford Ecotorq motoruyla donatılan yeni çekicinin resmi tanıtımı eylül ayında Hannover Ticari Taşıtlar Fuarı’nda (IAA) gerçekleştirilecek. 

Türkiye karayolları bazen tamamen sürprizlerle dolu oluyor. Bunun bir kanıtı da İstanbul ve Ankara’yı birbirine bağlayan O-4 Otoyolu’nun Sakarya mevkiinde kısa bir süre önce çekilen bir fotoğraf. Fotoğrafta üzerindeki kamuflajla görülen araç Ford Otosan tarafından tasarlanan ve üretilen yeni Ford Trucks uzun yol çekicisi. Kabinin boyutları, özellikle de genişliği ve yüksekliği herhangi bir şüpheye yer bırakmıyor. Bu yani araç, 420 beygirlik (2642T ve 1842T) veya 480 beygirlik (1848T) Ford Ecotorq motoruyla donatılan şu andaki güncel Ford Trucks yol kamyonu ve çekici serisinin yüzü gerdirilmişi ya da geliştirilmişi değil. Ford Trucks çekiciler güncel olarak doğrudan Ford tarafından Arjantin’de ve Güney Amerika’da ve Ford Trucks tarafından Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Türk Cumhuriyetleri ve Rusya Federasyonu’nda satılıyor. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Slovenya, Çekya, Slovakya, Hırvatistan ve Ukrayna yer alıyor. Kamuflajlı araç, eylül ayında Hannover Ticari Taşıtlar Fuarı’nda (IAA) tanıtılacak Ford Trucks’ın yeni uzun yol modeli. Euro 6 motor, Ford’un teknik desteğiyle Türkiye’de tasarlanan ve üretilen 12.7 litrelik sıralı altı silindirli Ford Ecotorq motoru temel alıyor. 2.5 metre genişliğindeki kabinin boyutları, yeni modelin ağırlığı ve özel uzun yol taşımacılık görevleri daha fazla güç gerektiriyor. Bu nedenle, birçok söylentiye göre motorun gücü, temel altı silindirli mimarinin yanı sıra Ecotorq motorun silindir çapı ve uzunluğu değiştirilmeden 500 beygire çıkarıldı. Bu motor, Ford Otosan mühendisleri tarafından 100 milyon Dolar’lık bir yatırımla tasarlandı. Yeni çekicinin en önemli teknik yeniliği ise 49.5 milyon Euro’luk bir yatırımla Ford Otosan tarafından tasarlanacak ve üretilecek otomatikleştirilmiş vites kutusu. Bu vites kutusu, 2020 yılından itibaren yeni ürün neslinde kullanılacak.

Ford Trucks’ın yeni uzun yol çekicisinin kabin içi tasarımıyla ilgili çok az ya da hiç bilgi sızmamış durumda. Kabinin büyüyen boyutlarına bakılarak şu andaki güncel Ford Trucks çekicilerden oldukça farklı olacağı tahmin ediliyor.

Stratejik bir seçim

Resmi olarak 2020 yılında ağır hizmet çekicisinde kullanılmaya başlanacak yeni vites kutusu, Ford Trucks için, birkaç yıl önce FPT Cursor motoru yerine kendi ağır hizmet motoru Ecotorq’u kullanma kararı alması gibi stratejik bir seçim. Ford Trucks’ın Ecotorq motor ile uyum yazılımı ve Uyarlanabilir Hız Sabitleme ACC (Adaptive Cruise Control) ve yolun altimetrik profiline göre öngörülü vites değiştirme PPC (predictive gear changing) gibi gelişmiş işlevlerle birlikte geliştirdiği yeni 12 oranlı otomatikleştirilmiş vites kutusu, Türk kamyon üreticisine yeni ufuklar açacak. Ford Trucks’ın ilgi alanına diğer pek çok şeyin yanı sıra bağlantılılık ve özerk sürüş de giriyor. Yeni uzun yol modelinin dış kabin tasarımında rüzgar direncini düşürecek çözümler yer alıyor. Bu çözümler arasında kabin basamaklarını tamamen kapatacak aşağı doğru kapı uzantıları, tavanın yuvarlatılmış şekli ve küçük boyutlu bütünleşik rüzgar saptırıcılar bulunuyor. Kabin içi tasarımıyla ilgili çok az ya da hiç bilgi sızmamış durumda. Kabinin büyüyen boyutlarına bakılarak şu andaki güncel Ford Trucks çekicilerden oldukça farklı olacağı tahmin ediliyor.

Ford Trucks’ın yeni uzun yol çekicisinde motorun gücü, temel altı silindirli mimarinin yanı sıra Ecotorq motorun silindir çapı ve uzunluğu değiştirilmeden 500 beygire çıkarıldı.

13 litrelik ağır hizmet motoru

Ford Trucks’ın yeni uzun yol modelinde, Ford Trucks’ın bölgesel ve ulusal taşımacılık görevleri için şu anki güncel yol kamyonu ve çekicilerinin yanı sıra 6×4 ve 8×4 inşaat kamyonlarında da kullandığı 12.7 litrelik sıralı altı silindirli Ecotorq motoru bulunuyor. Ford Trucks, bu motorun güç seviyesi 420 ile 480 beygir ve azami tork seviyesi 2150 ile 2500 Nm arasında değişen Euro 3, Euro 5 ve Euro 6 yayım ölçütlerindeki sürümlerini sunuyor. Ford Otosan’ın Ar-Ge merkezi tarafından geliştirilen bu motor, tepe basıncı 2500 bara ulaşan common rail püskürtme sistemi ile donatılıyor. Ecotorq motorun diğer teknik özellikleri arasında değişken geometrili turbo, çift hızlı su pompası ve düşük enerji soğurumlu akıllı harici birimler yer alıyor. 500 beygirlik Ecotorq, 2020 yılından itibaren Ford Otosan tarafından geliştirilen yeni 12 oranlı otomatikleştirilmiş vites kutusu ile birleştirilecek. Böylece tüm aktarma organları şirket içinde tasarlanmış ve üretilmiş olacak.

Yeni Ford Trucks uzun yol çekicisi üzerindeki kamuflajla İstanbul ve Ankara’yı birbirine bağlayan O-4 Otoyolu’nun Sakarya mevkiinde görüntülendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here