Ford Trucks, F-MAX ile pandemi döneminde de yeni başarılara imza atıyor

0
342
Ford-Trucks_GMY_Serhan-Turfan-01
Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Pandemiye rağmen F-MAX ile çekici segmentinde tarihimizin en yüksek pazar payına ulaştık. F-MAX, Mayıs-Haziran aylarında Türkiye’nin en çok satılan çekicisi olurken Ford Trucks, Türkiye ağır ticari pazarında satılan her 3 araçtan biri oldu.” dedi.

2019 Uluslararası Yılın Kamyonu ödüllü çekicisi F-MAX ile hem yurtdışı hem de iç pazarda büyümesini sürdüren Ford Trucks, pandeminin etkilerine rağmen 2020’nin ilk 9 ayında hedeflerine ulaşmayı başardı. Eylül sonu itibariyle Türkiye ağır ticari endüstrisinde yüzde 30,9 pazar payına sahip olduklarını vurgulayan Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Pandemiye rağmen F-MAX ile çekici segmentinde tarihimizin en yüksek pazar payına ulaştık. F-MAX, Mayıs-Haziran aylarında Türkiye’nin en çok satılan çekicisi olurken Ford Trucks, Türkiye ağır ticari pazarında satılan her 3 araçtan biri oldu.” dedi.

Ford-Trucks-FMAX-1s
İç pazarda F-MAX ile yeni rekorlar kıran Ford Trucks, pandemi sebebiyle dikkat çekici bir şekilde daralan Avrupa pazarında ise yayılım hedeflerini uzun vadeli bakış açısıyla koruyor.

Ford Otosan’n ağır ticari markası Ford Trucks, pandeminin etkileri ile geçen 2020 yılının ilk 9 ayında hedeflerin ve beklentilerin üzerinde bir büyüme yakalamayı başardı. İç pazarda F-MAX ile yeni rekorlar kıran Ford Trucks, pandemi sebebiyle dikkat çekici bir şekilde daralan Avrupa pazarında ise yayılım hedeflerini uzun vadeli bakış açısıyla koruyor.

serhan-turfan
Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, Ford Otosan’ın ağır ticari markası Ford Trucks’ın ilk 9 ay değerlendirmesinin ve güncel planlarının paylaşıldığı online basın buluşmasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlandırdı.

 “Türkiye ağır ticari pazarında satılan her 3 araçtan biri Ford Trucks oldu

ITOY ödüllü F-MAX’in başarısı ve müşterilerden gelen yoğun taleple çekici tarafında önemli bir yükselişe imza attıklarını kaydeden Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, şunları söyledi: “Ford Trucks olarak, pandeminin zorlayıcı etkilerine rağmen eylül sonu itibariyle yüzde 30,9 pazar payına ulaştık. 2020 yılında ağır ticari araç endüstrisinin yüzde 66‘sını oluşturan çekici segmentinde yüzde 24,1 ile tarihimizin en yüksek pazar payına ulaştık. Bu başarıda elbette, ‘2019 Uluslararası Yılın Kamyonu’ ödülüne layık görülen çekicimiz F-MAX’in rolü çok büyük. Uluslararası ödüllü çekicimiz, özellikle konfor ve düşük yakıt tüketim değerleri ile müşterilerden yoğun talep görüyor. Mayıs-Haziran aylarında Türkiye’nin en çok satılan çekicisi F-MAX oldu. Ford Trucks olarak bu sayede 2018 yılında yüzde 15,6, 2019 yılında yüzde 17,9 olan çekici segmentindeki payımızı yüzde 24’lere yükseltme başarısı gösterdik. Geldiğimiz noktada Türkiye ağır ticari pazarında satılan her 3 araçtan biri Ford Trucks oldu. İtfaiyeden, çöp aracına, inşaattan yollara, tüm taşımacılıkta yerli üretimle ülkemize hizmet etmekten gurur duyuyoruz.

Ford-Trucks_01
Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, Ford Trucks olarak, pandeminin zorlayıcı etkilerine rağmen eylül sonu itibariyle yüzde 30,9 pazar payına ulaştıklarını söyledi.
FT_Sektorel-Basin_final-9
Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, 2020 yılı planlarında 2019 yılında 7 bin 500 adetle dip noktaya inen 16 ton üzeri ağır ticari araç pazarının 12 bin 200 adetlere çıkacağını öngördüklerini ve yılın da iyi başladığını belirterek, pandemi nedeniyle mart, nisan ve mayıs aylarında daralan pazarın haziran ayı itibariyle yeniden yükselişe geçtiğini ve yıl sonunda 15 bin adetlerin üzerinde bir pazar görebileceklerini dile getirdi.

Pandemi ile e-ticaret’in arttığına ve lojistikte talebin yükseldiğine dikkat çeken Serhan Turfan, “Fiziksel yapılan birçok alışveriş e-ticarete kaydı, bu da doğal olarak lojistik ve nakliye ihtiyacını artırdı. Pandeminin bu etkisine paralel olarak, özellikle kamyon, çekici talebinde artış devam ediyor. Kamudaki siparişlerin de aynı şekilde aksamadan devam etmesi oldukça önemli. Önümüzdeki dönemde bu artışın devam edeceğini öngörmekteyiz.” diye konuştu.

FT_Sektorel-Basin_final-12
2020 yılında lojistik sektörüne yönelik çekici satışlarının arttığını ve ağır ticari araç pazarında çekicilerin pazar payının yüzde 66’ya çıktığını söyleyen Serhan Turfan, inşaat sınıfının 2017 yılından bu yana daraldığını ve son 10 yılın en düşük seviyesine geldiğini açıkladı.
FT_Sektorel-Basin_final-13
Ford Trucks’ın pazar payını son 10 yılda iki katına çıkardıklarını ve Eylül 2020 tarihi itibariyle yüzde 30,9 pazar payına sahip olduklarını kaydeden Serhan Turfan, geçen yılki pazar paylarını koruduklarını belirterek, şunları söyledi: “Pazardaki bu büyük değişime rağmen pazar payımızı koruyoruz. Pazarın üçte ikisisini çekiciler oluşturuyor. Artık bu pazar payını yakalamak için çekici pazarında başarılı olmak gerekiyor. Biz de burada çok önemli bir atak yaparak pazar payımızı yine aynı seviyelerde korumayı başardık.

Uluslararası pazarlarda güçlü büyüme hedeflerimizi pandemiye rağmen koruyoruz

ITOY ödüllü F-MAX’in global büyüme planlarında çok önemli bir eşiğe geçmelerini sağladığını ve yurtdışı pazarlardan yoğun bir talep görmeye başladıklarını aktaran Serhan Turfan, “Orta ve Doğu Avrupa’daki genişlememizi 2018’de tamamlamıştık. Geçtiğimiz yıl da Batı Avrupa’daki genişlememizi; İspanya, Portekiz ve İtalya’daki distribütörlerimizi atayarak başlattık. Pandemi sebebiyle Batı Avrupa pazarında yer alan İtalya ve İspanya’nın ve Ortadoğu Bölgesi’nin salgından yüksek ölçüde etkilenmesi ciddi bir daralma yaşanmasına neden oldu. Nisan ayında yüzde 70’leri gören daralmanın ölçütü mayısla beraber yüzde 50’ye çekildi. Ancak uzun vadeli bakış açımızla Avrupa’da daralan pazara rağmen hedeflerimizi koruyoruz. Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg başta olmak üzere Avrupa’da yeni gireceğimiz birçok pazarda var olma hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

FT_Sektorel-Basin_final-15
Serhan Turfan, F-MAX sayesinde çekici pazar paylarının Eylül 2020 itibariyle yüzde 24.1’e yükseldiğini belirterek, bu sayede Türkiye’de satılan her üç ağır ticari araçtan birinin Ford Trucks markasını taşıdığını vurguladı.
FT_Sektorel-Basin_final-18
Serhan Turfan, 2020 yılında satış sonrasında 2019 yılına göre yüzde 10 civarında bir daralma beklediklerini, ancak yıl sonu itibariyle 2019 rakamlarını halen yakalama şansına sahip olduklarını söyledi.

Orta ve Doğu Avrupa’da Ford Trucks’ın dikkat çekici başarı kazandığını vurgulayan Serhan Turfan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Avrupa’da ilk girdiğimiz pazarlardan Romanya’da 2,5 yılda 1.000 araç sattık ve yüzde 12,5 pazar payına sahibiz. 2 yıldır üst üste inşaat segmentinde liderliğimiz sürüyor. Ukrayna’da toplam yüzde 10 pazar payına ulaştık ve yol kamyonunda yüzde 14 payımız var. Macaristan’da ise inşaat segmentinde lider olarak yolumuza devam ediyoruz. Yeni girdiğimiz diğer pazarlarda da bu başarıları elde edeceğimize eminiz.

FT_Sektorel-Basin_final-19
Bulundukları yurtdışı pazarlarda pandemi nedeniyle özellikle nisan, mayıs ve haziran aylarında çok sert düşüşler yaşandığını dile getiren Serhan Turfan, temmuz ayı itibariyle belli bir toparlanma olsa da yılı toplamda yüzde 35’lik bir düşüşle kapatacacaklarını ifade etti.
FT_Sektorel-Basin_final-20
Serhan Turfan, dış pazarlardaki yüzde 35 düşüşe rağmen Ford Trucks olarak geçen yılki satış adetlerini koruduklarını ve yılı yine 3 bin adetlik satışla kapatacaklarını dile getirdi.
FT_Sektorel-Basin_final-21
Batı Avrupa’daki ana planlarında bir değişiklik olmadığını, ancak 2020 yılında girecekleri pazarları 2021 yılına ertelediklerini dile getiren Serhan Turfan, 2020 yılını İtalya, Portekiz ve İspanya’daki yapılanmalarını genişletmekle geçirdiklerini belirterek, şimdiki ilk hedeflerinin Almanya ve Fransa pazarları olduğunun altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz