Ford Trucks, 2018’e yeni yönetim takımıyla girdi

0
1533

Son 10 yılda 16 ton üzeri ağır ticari taşıt pazarında pazar payını iki katına çıkaran Ford Trucks, yeni inşaat serisi sayesinde 2017’de 16 ton üzeri ağır ticari taşıt pazarının yüzde 46’sını oluşturan inşaat sektöründe yüzde 33 pazar payı elde etti. Yurtiçinde 4S bayi yapılanmasını 30 tesis ile tamamlayan Ford Trucks, yurtdışındaki büyümesini sürdürerek 2017 yılında uluslararası pazarlardaki satışlarını 2016 yılına göre yüzde 50 artırdı.

Ford Trucks, 18 Ocak 2018 tarihinde İstanbul Hotel Les Ottomans’da gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile 2017 yılını değerlendirdi ve 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle göreve başlayan yeni yönetim takımını tanıttı.

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Ford Trucks Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanan Serhan Turfan, Ford Trucks kamyonların yerlilik oranının parça oranı olarak yüzde 89 olduğunu açıkladı.

2017 yılı 16 ton üzeri ağır ticari taşıt pazarı

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Ford Trucks Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanan Serhan Turfan, toplantıda yaptığı konuşmada öncelikle 16 ton üzeri ağır ticari taşıt pazarı hakkında bilgi verdi. 2017 yılının ilk altı ayında pazarın, 2016 yılının aynı dönemine göre, yüzde 32 küçüldüğünü, son altı ayında ise yüzde 26 büyüdüğünü kaydeden Serhan Turfan, sonuç olarak pazarın 18 bin 745 adetle hemen hemen 2016 ile aynı seviyede kapandığını dile getirdi.

2010 ile 2015 yılları arasında ortalama 31 bin adet seviyesinde gerçekleşen Türkiye ağır ticari taşıt pazarının son iki yıldır yüzde 40’lık bir düşüşle 18 bin 500 adet seviyelerinde seyrettiğini söyleyen Serhan Turfan, bu durumun aynı zamanda kendilerine umut da vaad ettiğini belirterek, şunları söyledi: “2014 yılında alınan kamyon ve çekiciler şu anda üç yaşını doldurmuş durumda. Bunların önümüzdeki senelerde yenileneceğini düşünürseniz pazarın 2018 – 2019 yıllarında büyüyebileceğini söyleyebiliriz. Bunun sinyallerini aralık ayında aldık. Yaklaşık 3 bin 500 adetlik büyük bir satış oldu ve bunların da büyük bir kısmı çekici idi. Buradan yola çıkarak lojistik sektöründe bir hareketlenmenin başladığını söyleyebiliriz.

Daha önce Ford Trucks Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapan Burak Hoşgören, Ford Trucks Türkiye Direktörlüğü’ne atandı.

Değişen pazarda Ford Trucks pazar payı

Ford Trucks’ın 16 ton üzeri ağır ticari taşıt pazarındaki pazar payının son 10 yılda yüzde 14’lerden yüzde 28’lere geldiğini ve 2017 yılını yüzde 27.7 pazar payı ile kapıttıklarını kaydeden Serhan Turfan, bu pazar payında özellikle inşaat kamyonlarının önemli bir katkısı olduğunun altını çizdi.

Son iki yıla bakıldığında 16 ton üzeri ağır ticari taşıt pazarında büyük bir değişim yaşandığını, 2014 yılında yüzde 61 paya sahip olan çekici sınıfının payı yüzde 38’e düşerken, 2014’te yüzde 24 paya sahip olan inşaat sınıfının payının yüzde 46’ya çıktığını, yol kamyonlarının yüzde 17 – 16 bandındaki payının ise aynen devam ettiğini söyleyen Serhan Turfan, inşaat pazarındaki bu artışın en önemli nedeninin devlet ihaleleri ve inşaatları olduğunu vurgulayarak, Ford Trucks olarak bu artışı çok iyi değerlendirdiklerine ve yeni ürünleriyle pazardan iyi bir pay aldıklarına dikkat çekti.

Ford Trucks Pazarlama ve Stratejik Planlama Müdürü M. Armağan Hazar, Ford Trucks Çekya Ülke Müdürü olarak atandı.

Yeni ürünlerle inşaat sınıfında artan pazar payı

2010 yılında yüzde 12.5 olan inşaat sınıfı pazar paylarının 2011 yılından itibaren yeni inşaat serisiyle birlikte yüzde 24’lere çıktığını, 2016 yılında da MY serisi ile yüzde 33 seviyesine ulaştığını açıklayan Serhan Turfan, şu anda satılan her üç inşaat kamyonundan birinin Ford Trucks olduğunu vurguladı.

2017 yılında inşaat sınıfında yatırımlara devam ettiklerini ve sektörden gelen istekleri yerine getirdiklerini kaydeden Serhan Turfan, ilk olarak çok ağır şartlar için geliştirilen ve üçüncü havaalanı inşaatında kullanılan 4142 XD modelini, ikinci olarak hafifletilmiş mikser ve 8×4 ve 6×4 güçlü ve yüksek dayanımlı beton pompalarını ve son olarak da özellikle yurtdışında zorlu şantiye şartları için önemli bir ihtiyaç olan 3542 T 6×4 çekiciyi pazara sunduklarını ifade etti.

Üçüncü Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü gibi büyük projelerde yaklaşık bin adet kamyonlarının çalıştığını ve sundukları satış sonrası hizmetler sayesinde bu büyük projelerde yer aldıklarını söyleyen Serhan Turfan, son çıkardıkları yerli Euro 6 Ecotorq motorlarının da bu başarılarında önemli bir paya sahip bulunduğunu ve özellikle düşük yakıt tüketimi konusunda son derece iyi geri bildirimler aldıklarını belirterek, Türk mühendislerinin geliştirdiği bu motordan dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Daha önce Ford Trucks Ürün ve İş Geliştirme Yöneticiliği görevini yapan Bahattin Topçu, Ford Trucks Pazarlama ve Stratejik Planlama Müdürlüğü’ne getirildi

JMC Weilong, Çin’de “Yılın Kamyonu” seçildi

Serhan Turfan, Ford Otosan mühendislerinin emeğiyle geliştirilen ve yollara çıkan Ecotorq motorlu JMC Weilong kamyonların Çin’de “Yılın Kamyonu” seçilmesinin kendilerini bir kez daha gururlandırdığını sözleri ekledi.

Katma değerli hizmetler

Ocak 2015’te operasyona başlayan ikinci el markaları Truckmarket ile 2017 yılında bin adet araç alım satımı yaptıklarını, HED Akademi ile birlikte kurdukları Ford Sürüş Akademisi ile 2017 yılında Türkiye’de bin, yurtdışında da 200 müşteriye eğitim verdiklerini ve dijitalleşme alanında da yeni web siteleri, Asistanım ve Yolunuza Sağlık uygulamaları ve Ford Trucks Net ile önemli adımlar attıklarını kaydeden Serhan Turfan, büyük önem verdikleri dijitalleşme konusunda şunları söyledi: “Ford Otosan olarak dijitalleşme konusunda önemli bir vizyon ve hedefimiz var. Dijitalleşmeyi destekleyen bütünleşik sistemler geliştiriyoruz. Artık dünya çapında bir marka olmamızdan dolayı her türlü elektronik ortamda çalışan yeni web sitemizi kurduk. Yeni web sitemiz ile yedi farklı dilde müşterilerimize hizmet veriyoruz. Asistanım hizmeti tüm bayi teşkilatımız tarafından kullanılan ve çok faydalı olduğunu gördüğümüz bir sistem. Şu anda bizim tüm satış elemanlarımız tabletler ve akıllı telefonlar üstünden anında müşterilere ürünleri anlatabiliyorlar, teklif veribiliyorlar ve ödeme planlarını gönderebiliyorlar. ‘Her Yükte Birlikte!’ sloganımız doğrultusunda geçen yıl Medline ile işbirliği yaparak başlattığımız Yolunuzu Sağlık projesiyle birlikte bir yıl boyunca ücretsiz acil sağlık hizmeti sunmaya başladık. Diğer bir katma değerli hizmetimiz olan Ford Trucks Net ile de Ford Trucks çekici müşterilerimize kabin için 4.5 G internet hizmeti verdik.

Uzun yıllar Ford Otosan Ar-Ge bölümünde görev alan Aysan Hoşver ise Ford Otosan İnönü Fabrikası Direktörü olarak atandı.

Ford Trucks, uluslararası pazarlardaki satışlarını yüzde 50 artırdı

2017 yılı içinde Türkiye’deki bayi yapılanmalarını tamamladıklarını ve toplamda 30 adet 4S tesise ulaştıklarını kaydeden Serhan Turfan, uluslararası pazarlarda ise üç kıtada büyümelerini devam ettirdiklerini belirterek, 2017’de girdikleri yeni pazarlarla birlikte Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Mısır, Hırvatistan, İsrail, Gürcistan ve Gana’da sekiz adet 4S tesis açılışı yaptıklarını dile getirdi. Serhan Turfan, “2017’de ihracat operasyonlarımız için büyük önem taşıyan Avrupa bölgesinde Romanya, Macaristan, Hırvatistan ve İsrail pazarlarına giriş yaptık. Afrika’da Cezayir ve Fas’ta olan yayılımımızı, 2017 yılında Mısır ve Gana ile genişlettik. Ortadoğu’daki yapılanmamızın çoğu 2016 yılına kadar tamamlanmıştı. Bu bölgede 2017 yılında Suudi Arabistan’da ve Irak’ta uydu tesislerimizin açılışını yaptık. 2017 yılında Türk Cumhuriyetleri bölgesinde Gürcistan tesisimizin açılışını yaptık. Bununla birlikte Rusya’da yeni bir bayi yapılanmasına gitme kararı aldık. 2016 yılına oranla uluslararası pazarlarda satışımızı 2017 yılında yüzde 50 artırdık.” şeklinde konuştu.

Uluslararası pazarlarda 2018 hedefi

2016 yılında 14 ülkede 16 tesislerinin bulunduğunu, 2017 yılında 20 ülkede 39 tesise sahip olduklarını, 2018 yılı hedeflerinin ise 32 ülkede 88 tesise ulaşmak olduğunu açıklayan Serhan Turfan, 2020 yılında 50 ülkede Ford Trucks markasını yaygınlaştırarak artık tamamen küresel bir marka olmayı amaçladıklarını ifade etti.

Ford Trucks 2018 yılına yeni yönetim takımıyla girdi

2017 yılının markaları açısından çok başarılı geçtiğini ve 2018 yılında da bu başarıyı devam ettirmeyi hedeflediklerini kaydeden Serhan Turfan, bu amaçla yeni bir yönetim takımı kurduklarını söyledi.

Ford Trucks Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdüren Ahmet Kınay’ın 2018 yılı ocak ayı itibariyle emekliye ayrılmasıyla, Ahmet Kınay’dan boşalan göreve Ford Trucks Türkiye Direktörlüğü görevini yürüten Serhan Turfan atandı. Emrah Duman, Ford Trucks Uluslararası Pazarlar Direktörlüğü görevini sürdürmeye devam ederken, daha önce Ford Trucks Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapan Burak Hoşgören, Ford Trucks Türkiye Direktörlüğü’ne atandı. Ford Trucks Pazarlama ve Stratejik Planlama Müdürü M. Armağan Hazar, Ford Trucks Çekya Ülke Müdürü olarak atanırken, yerine daha önce Ford Trucks Ürün ve İş Geliştirme Yöneticiliği görevini yapan Bahattin Topçu getirildi. Uzun yıllar Ford Otosan Ar-Ge bölümünde görev alan Aysan Hoşver ise Ford Otosan İnönü Fabrikası Direktörü olarak atandı.

Ford Trucks, 16 ton üzeri ağır ticari taşıt pazarında 2017 yılını yüzde 27.7 pazar payı ile kapattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz