Fiat Doblo ve Fiat Fiorino, 2017’de kendi sınıflarının önderi oldu

0
1709

Fiat Professional, 2017 yılında güçlü ürün yelpazesi, tüm yurda yayılmış güçlü bayi teşkilatı ve en iyi müşteri deneyimini yaşatmak üzere sürekli geliştirdiği hizmetlerle Türkiye otomotiv pazarındaki iddiasını sürdürdü. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de toplam 233 bin ticari taşıt satışının gerçekleştiğini kaydeden Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Fiat Professional ailesinin aynı dönemde 58 bin adetle ticari taşıt pazarından yüzde 25 pay aldığını dile getirdi. Satış adetleri göz önünde bulundurulduğunda Fiat Professional markası açısından İtalya’dan sonra en iyi performans gösteren ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Altan Aytaç, “2017 yılı hem Fiat hem de Fiat Professional markalarımızın büyüme yılı oldu. Türkiye’de ürettiğimiz Doblo ve Fiorino, 50 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaşarak kendi sınıflarının en çok satan modelleri oldu. Ducato ve Fullback modellerimizle de 7 bin 500 adedin üzerinde bir satış gerçekleştirdik. 2018 yılında 60 bin adetlik satış rakamına ulaşarak pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye otomotiv sektörünün üretim rekortmeni Tofaş, 50’nci yılı vesilesiyle ticari taşıt basınıyla Bursa’da yer alan fabrikasında bir araya geldi. Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Fiat Professional Pazarlama Müdürü Hasan Erdoğan ve Tofaş Üretim Direktörü Recep Temizesen’in ev sahipliğinde Bursa’da düzenlenen basın toplantısında ülkemizde Tofaş çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Fiat Professional’ın 2017 yılı değerlendirmesi yapılarak, 2018 hedefleri paylaşıldı. Toplantıda ayrıca, Fiat Professional’ın amiral gemisi Fiat Doblo’nun yeni 1.4 litre benzinli sürümü Türkiye’de ilk kez tanıtıldı.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki hafif ticari taşıt bayi teşkilatlanmasını güçlendirecek bir adımla Fiat Professional markası altında yeniden yapılandıklarını hatırlatan Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, söz konusu oluşumla beraber Fiat Professional’ın hafif ticari taşıt pazarında, güçlü ürün yelpazesi ve yaygın bayi teşkilatlanmasıyla büyümesini sürdürdüğünü dile getirdi. 2017 yılında Türkiye’de 233 bin ticari taşıt satışı gerçekleştiğini kaydeden Altan Aytaç, “Fiat Professional olarak, geçtiğimiz yıl 58 bin adet satış gerçekleştirdik ve pazarda yüzde 25’e pay aldık. Şu anda satış adetlerimizle tüm Fiat Professional dünyasında İtalya’dan sonra en iyi performansı gösteren ülke konumundayız.” dedi.

Doblo ve Fiorino 50 bin adedin üzerinde sattı

Türkiye’de üretilen ve dünyanın dört bir yanına ihracatı gerçekleştirilen Doblo ve Fiorino’nun iç pazarda önemli bir paya sahip olduğunu ifade eden Altan Aytaç, “Doblo ve Fiorino, 2017 yılında 50 bin adedin üzerinde satış rakamına ulaşarak kendi sınıflarının en çok satan modelleri oldu. Her iki modelimiz de bizler için çok önemli. Doblo’yu 2000, Fiorino’yu ise 2007 yılından bu yana üretiyoruz. Modellerimiz yurtiçinde olduğu kadar uluslararası pazarlarda da beğeni ile karşılandı ve pek çok önemli ödüle layık görüldü. Bu iki yıldız modelimizin ilk günden itibaren toplam üretim rakamı ise 3 milyon adedi geçerek bizlere önemli bir gurur yaşatıyor. Bu üretimin yaklaşık yüzde 25’inin satışını iç pazarda gerçekleştirdik. Öte yandan, Ducato ve Fullback modellerimizde ise geçtiğimiz yıl 7 bin 500 adedin üzerinde bir satış gerçekleştirdik. Fiat Professional olarak, 2018 yılında 60 bin adetlik satış rakamına ulaşarak pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Fiat Doblo’ya 1.4 litre benzinli motor seçeneği geldi

Fiat Professional Pazarlama Müdürü Hasan Erdoğan ise Fiat Doblo model ailesine yeni bir üyenin daha katıldığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl Fiorino’da satışa sunduğumuz 1.4 litrelik benzinli motor seçeneği kullanıcıların büyük beğenisini topladı. Oldukça olumlu geri dönüşler aldık. Bu doğrultuda, Türkiye’de sınıfına ismini veren model Fiat Doblo da artık 1.4 litre benzinli motor seçeneğiyle yollarda olacak. Böylece kendi sınıfının önderi konumunda bulunan Doblo ve gerek benzinli seçeneği gerekse dizel otomatik sürümü ile sınıfında tek olan Fiorino, başarılı performanslarını güçlenerek sürdürecek.” ifadelerini kullandı.

Fiat Ducato FSM Köprüsü’den geçebilecek

Üçüncü köprünün açılmasıyla beraber Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) geçme koşullarının güncellendiğini kaydeden Fiat Professional Pazarlama Müdürü Hasan Erdoğan, “Hali hazırda beş farklı gövde seçeneği bulunan Fiat Ducato’ya haziran ayından itibaren 3 metrelik dingil mesafesine sahip 9.5 metreküplük yeni ürün seçeneğimizi dahil ediyor olacağız. Böylece yeni Ducato FSM Köprüsü’nden tüm ölçütlere uygun bir şekilde geçebilecek.” dedi.

Kamyonet pazarına küçük hafif ticaride Fiat Pratico ile yeni bir soluk getirdiklerini vurgulayan Hasan Erdoğan, 2018 yılı sonunda Fiat Pratico satışlarını iki katına çıkararak 2 bin adet Fiat Pratico satmak istediklerini sözlerine ekledi.

450 bin adetlik üretim sığası

Tofaş Bursa fabrikası hakkında bilgi veren Tofaş Üretim Direktörü Recep Temizesen, fabrikanın yıllık 450 bin adetlik üretim sığasına sahip olduğunu belirterek, 2017 yılında 384 bin 174 toplam üretim adediyle, Aralık 2016’da da bin 500 günlük üretim adediyle üretim rekorları kırdıklarını söyledi. Fabrikada beş markaya toplam 951 adet farklı gövde tipi üretimi yaptıklarını kaydeden Recep Temizesen, fabrikada üretilen araçların yüzde 73’ünün başta Avrupa olmak üzere yurtdışına ihraç edildiğini deli getirdi. Dünya Sınıfı Üretim programında Altın Seviye’ye sahip sahip Tofaş Bursa fabrikasının FCA’nın Avrupa’daki en büyük iki Ar-Ge merkezinden biri olduğunun altını çizen Recep Temizesen, 700 çalışan ve 18 bin metrekarelik laboratuvar ve ofis alanıyla hedeflerinin dünyanın her bölgesinde müşteri ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan, heyecan verici araçlar ve teknolojiler üretmek olduğunu belirterek, son üç yıldır Ar-ge harcamaları sıralamasında Türkiye birincisi olduklarını, 2015 yılında tüm sektörlerde en başarılı üçüncü Ar-Ge merkezi seçildiklerini ve 2015 ve 2016 yıllarında otomotiv sektöründe en başarılı Ar-Ge merkezi ödülünü aldıklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz