ETRA ve IVECO, ortaklıklarını 2023’e kadar uzattı

0
406
iveco-etra
IVECO, FIA ETRC'nin tüm etkinlikleri için güvenlik kamyonu olarak Bio-LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ile çalışan bir IVECO S-WAY NP sağlayacak.

Avrupa Kamyon Yarışı Birliği (ETRA), IVECO ile olan uzun dönemli ortaklığını üç yıl daha uzattı.

IVECO, yalnızca FIA ETRC‘nin resmi ortağı olmaya devam etmeyecek, nakliye taşıtı üreticisi ayrıca tüm etkinlikler için güvenlik kamyonu olarak Bio-LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ile çalışan bir IVECO S-WAY NP sağlayacak.

IVECO Marka Başkanı Thomas Hilse, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: Kamyon yarışlarının geleceği kuşkusuz sıfır salıma erişmek ve IVECO S-WAY NP güvenlik kamyonu bizi buna bir adım daha yaklaştırıyor. Göz alıcı grafik tasarımı ve ekipmanlar CNH Endüstriyel’in Tasarım Merkezi tarafından tasarlandı ve resmî ekipmanlar IVECO Aksesuar Kataloğunda mevcut, yani isteyen sürücüler kendileri için harika bir kamyon tasarlayabilirler.”

Thomas-HILSE-IVECO-Brand-President_2
IVECO Marka Başkanı Thomas Hilse

2021 sezonundan itibaren FIA ETRC‘de HVO biyoyakıtın kullanılacak olmasıyla birlikte, Bio-LNG ile çalışan güvenlik kamyonu, şampiyonanın sera gazı yayımlarını azaltmak için teknik gelişmelere uyum sağlayan bir sonraki adımı olarak kamyon yarışlarındaki ikinci teknoloji olacak.

IVECO‘nun tüm doğal gazlı araçları gibi, yeni güvenlik kamyonu da Bio-LNG’ye hazır. Güvenlik kamyonu, Bio-LNG kullanarak sadece nitrojen dioksit ve kurum yayımlarını azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda karbondioksit yayımlarını da yüzde 95’e kadar düşürüyor.

Geçen sezon, IVECO S-WAY NP zaten yarış hafta sonlarında boy göstermişti ve şimdi kamyon yarışı etkinliklerinde gazla çalışan ilk çevre dostu güvenlik kamyonu olacak. Ekonomik tüketimin yanı sıra güvenlik kamyonu ayrıca bir gaz motorunun azaltılmış gürültü seviyesinden de faydalanacak.

ETRA Genel Müdürü Georg Fuchs, konuyla ilgili olarak “Öncelikle IVECO ile ortaklığımızı bir üç yıl daha sürdürmekten dolayı heyecanlıyız. IVECO’nun güveni ve bağlılığı için minnettarız ve işbirliğimizi yoğunlaştırmayı dört gözle bekliyoruz. Sürdürülebilirlik geçişimizle kamyon yarışlarını bir sonraki seviyeye geçirdiğimiz için bu yıl FIA ETRC için gerçek bir değişim yılı. Çevre dostu bir güvenlik kamyonuna sahip olmak, yarış pistinde ve dışında karayolu taşımacılığı endüstrisinde sürdürülebilir teknolojiler için lider bir platform olmak istediğimizde, aldığımız yönü temsil ediyor. Tamamen yenilenebilir kaynaklardan elde edilen bir yakıtın kullanılacak olmasıyla, CO2 yayımlarımızı azaltmada önemli bir adım atmış bulunuyoruz ve IVECO S-WAY NP, daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolda bir başka kilometre taşıdır.” dedi.

IVECO, FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası‘nda Hahn Racing ve Schwabentruck takımlarının arasındaki ortaklık sonucu doğan “Die Bullen von IVECO”nun da teknik sponsoru olmayı sürdürüyor. Alman sürücü Steffi Halm bu sefer Schwabentruck takımının lider koltuğunda. Şampiyonadaki tek kadın olarak geçen yılki pozisyonlarını iyileştirmeyi ve şampiyonayı IVECO S-WAY’iyle domine etmeyi hedefliyor.

IVECO aynı zamanda iki takımla daha temsil edilecek; Reinert Racing ve Don’t Touch Racing.

ETRC Güvenlik Kamyonu olarak IVECO S-WAY NP

Güvenlik kamyonu, sıralama turundan başlangıca kadar yarışmacılara öncülük ediyor. Aynı zamanda kaza sonrası ya da aşırı hava koşullarında yarışı yavaşlatmak için de kullanılabiliyor. Sürücülerin güvenliğini sağlamada önemli bir role sahip bulunuyor.

Güvenilik kamyonu 4×2 LNG sürümlü standart bir IVECO S-WAY NP ve 390 kg sıvı bio-LNG taşıyabilecek iki adet 540 litrelik tanka sahip. Bu, kamyona 1,600 kilometre menzil sağlıyor ve dizelle karşılaştırıldığında nitrojenoksit salımlarını belirgin ölçüde düşürüyor. Bio-LNG ile zamanda yüzde 95 daha az karbondioksit salınıyor.

Özel renkleri ile önce çıkan güvenlikkamyonunun görünüşünü tamamlamak üzere özel yapım bazı aksesuarlar mevcut: İki adet dönen sarı uyarı ışığı, ışık çizgili LED farlar, aydınlatılmış üç parçalı çekme demiri ve çeşitli LED flaşörler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here