Diz eklemi kusurlarının burundan alınan kıkırdak ile tedavisi mümkün hale geliyor

0
53
diz implant
Renault Trucks

Yakın zamanda başlatılan AB projesi ENCANTO’nun (İspanyolca’da “sihir”) aynı adlı Disney filmiyle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, çalışma konusu meslekten olmayan kişilere sihir gibi gelebilir. Oliver Pullig şöyle açıklıyor: “Hastalarımızın nazal septumundan küçük bir kıkırdak parçası alıyoruz, bunu yapısal olarak destekleyici bir kolajen matris üzerine kültürlüyoruz ve dört hafta sonra kıkırdağı yenilemek için hasarlı dizine yerleştiriyoruz.

Kıkırdak rejenerasyonu için bu yöntemin güvenliği ve etkinliği, biyolog tarafından, Basel Üniversite Hastanesi’nin yönetimi altında uluslararası bir ekiple 100’den fazla kişi üzerinde yapılan eski bir burun kıkırdak çalışmasında zaten gösterilmişti. Bu çalışmada, örneğin bir kaza sonrası oluşan fokal kıkırdak lezyonları, yani lokal olarak sınırlı ve net olarak tanımlanmış yaralanmalar, burundan laboratuvarda yetiştirilen kıkırdak dokusu ile tedavi edildi.

Daha ileri düzeyde kıkırdak defekti olan hastalar artık ilk kez ENCANTO çalışmasına dahil edilecek. Sürecin proteze bir alternatif olup olmadığı ve dolayısıyla patellofemoral osteoartrit (PFOA), yani diz kapağının arka kısmında ve karşı uyluk kemiğindeki kıkırdak hasarı için yeni bir tedavi oluşturup oluşturmadığı araştırılacak. Bu nedenle ENCANTO kısaltması: Osteoartrit Tedavisi için Burundan Tasarlanmış Artilaj – dejeneratif eklem aşınmasının tedavisi için burundan yapay olarak üretilen kıkırdak.

Pullig’e göre, eğer implantların protezlere uygulanabilir bir alternatif olduğu kanıtlanırsa, kıkırdak dejenerasyonunun tedavisinde devrim yaratacak. Şimdiye kadar terapötik yaklaşımlar ağrı yönetimi veya yapay eklem değişimi ile sınırlıydı. Dünya çapında 500 milyondan fazla kişi diz eklemindeki artritin ağrılı ve zayıflatıcı etkilerinden muzdarip. Obezite oranları artmaya devam ettikçe ve ortalama yaşam süresi arttıkça bu yaygın hastalığın yaygınlığı da artıyor.

Kıkırdak implantının üretim süreci

Peki böyle bir doku implantı gerçekte nasıl yaratılıyor? Başlangıçta, çalışmaya katılanların burun septumundan küçük bir parça kıkırdak dokusu alınıyor. Burun kıkırdak hücreleri dizdekilere çok benziyor; mekanik dayanıklılık gösteririyorlar ve laboratuvarda verimli bir şekilde çoğaltılabiliyorlar.

Nazal septumdan küçük bir parçanın çıkarılmasının ardından kıkırdak dokusu, temiz odada en sıkı aseptik koşullar altında işleniyor. Hücreler izole edilip kültürleniyor ve sonunda 4 x 5 santimetrelik bir taşıyıcı yapıya yerleştiriliyor. Burada tıbbi cihaz olarak onaylanan kolajen membrana göç ederek kendi kıkırdak matriksini büyütüyorlar. Dört hafta sonra N-TEC (nazal kondrosit bazlı doku mühendisliği ürünü kıkırdak) adı verilen implant kullanıma hazır hale geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz