Daimler Truck, otonom sürüş için yedekli ölçeklenebilir kamyon platformuyla endüstri ölçütlerini belirliyor

0
901
daimlertruck-saelevel4
Daimler Truck, güvenli ve güvenilir operasyonlar için gereken yedekleme sistemleri de dahil olmak üzere SAE Seviye 4 otonom sürüşe uygun, ölçeklenebilir bir otonom kamyon platformu geliştiriyor.

Daimler Truck, güvenli ve güvenilir operasyonlar için gereken yedekleme sistemleri de dahil olmak üzere SAE Seviye 4 otonom sürüşe uygun, ölçeklenebilir bir otonom kamyon platformu geliştiriyor. Yedekli bir mimariye sahip dört temel alan; fren sistemi, direksiyon sistemi, alçak gerilim güç ağı ve ağ iletişimi. Birincil sistemlerden herhangi birinin bir arıza ile karşılaşması durumunda, Seviye 4 araç, kamyonu güvenli bir şekilde kontrol etmek için yedek sistemlerini izleyebilecek, değerlendirebilecek ve devreye sokabilecek. Aracın çalışması için bir arızanın kritik olduğu kabul edildiğinde, otonom sürüş sistemi, kamyonun bir güvenlik protokolünü izlemesine ve güvenli bir şekilde durması için “minimum risk manevrası” gerçekleştirmesine izin verecek. Daimler Truck‘ın Seviye 4 kamyon platformu, Freightliner‘ın pazar lideri Cascadia‘sını temel alıyor ve yeni endüstri ölçütlerini belirlemeyi amaçlıyor. Benzersiz yedekli kamyon şasisi, teknik özelliklerine göre Waymo Via için geliştiriliyor. Kamyonun ilk sürümü, otonom sürüş sistemi Waymo Driver‘ın entegrasyonu için bu yıl zaten teslim edildi.

Daimler Truck Otonom Teknoloji Grup Başkanı Dr. Peter Vaughan Schmidt, konuyla ilgili olarak “Her akıllı otonom sürüş sisteminin güçlü bir temele ihtiyacı var: Freightliner Cascadia’yı temel alan Seviye 4 araç platformumuz, otonom yazılım, donanım ve hesaplama entegrasyonu için ideal. Yedekli sistemler ve çok sayıda duyarga sayesinde trafikte güvenliğin artırılmasına önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Bizi kazasız sürüş vizyonumuza çok daha yaklaştırıyor.” dedi.

Yedekli sistem mimarisi

Waymo Via tarafından 1500’den fazla yeni ve benzersiz gereksinim tanımlandı. Daimler Trucks North America LLC‘deki (DTNA) mühendislik ekibi, araç geliştirme sürecinde bu gereksinimleri geliştiriyor ve uyguluyor. Örneğin, günümüzün havalı fren sistemleri arıza yapabilir operasyonel özelliklere sahipken, Daimler Truck’ın Seviye 4 araçları, birincil ve ikincil sistem olmak üzere iki elektronik kontrol ünitesi (ECU) kullanan ek bir elektronik yedeklilik katmanına sahip. Birlikte, bir sistemin düzgün çalışmaması durumunda minimum riskli bir manevrayı güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için tam fren performansı sağlıyorlar.

Aynı mantık, iki servo motora sahip olarak geliştirilmiş direksiyon sistemi için de geçerli. Elektronik veya hidrolik arıza durumunda yedek servo motor da otonom sürüş sisteminden talep edilen direksiyon açısını alıyor ve buna göre tepki verebiliyor.

Bu kilit sistemler arasındaki sürekli iletişim, kontrol birimleri arasında kritik bilgi akışı kaybı olmamasını sağlıyor. Daimler Truck, kilit cihazlara yine siber güvenlik gereksinimleriyle korunan ikincil bir iletişim ağı ekledi. Otonom bir kamyondaki tüm ECU’lar ve duyargalar tarafından güç talep edildiğinde, sağlam bir düşük voltajlı güç ağı gerekiyor. DTNA‘da özel olarak geliştirilen güç ağı sistemi, kritik sistemlere sürekli enerji akışı sağlıyor.

Daimler Truck müşterileri için ölçeklenebilir bir çözüm

Bir üçüncü taraf otonom sürüş yazılımı ile birlikte bu yedekli kamyon şasi platformu, müşterilere tam SAE Seviye 4 otonom sürüş yetenekleri sunuyor. Daimler Truck‘ın çift hat stratejisinin bir parçası olarak, kamyon üreticisi iki güçlü otonom teknoloji ortağı Waymo ve Torc Robotics ile birlikte çalışarak teknolojiyle ticarileştirme için birden fazla yol sunuyor. Daimler Truck, Seviye 4 kamyon şasi platformunu her iki teknoloji ortağının otonom sürüş özelliklerine göre uyarlama ve ölçeklendirme yeteneğine sahip.

Talep artarken Daimler Truck pazar önderi konumunda – Birleşik Devletler’de en iyi test koşulları

ABD Taşımacılık İstatistikleri Bürosu’na göre ABD’de kamyonlarla taşınan malların tonajı son on yılda yüzde 56 oranında arttı. Bu rakamın önümüzdeki iki buçuk yılda neredeyse iki katına çıkması bekleniyor. Aynı zamanda, kamyon taşımacılığı endüstrisi bir sürücü sıkıntısı ile karşı karşıya. Bu gelişmeler; güvenli, güvenilir, uygun maliyetli kamyon taşımacılığı çözümlerine yönelik artan ihtiyaca katkıda bulunuyor. DTNA‘nın ABD pazar önderi ve endüstri için inovasyon önderi olarak rolü, otonom kamyon teknolojilerini güvenli bir şekilde geliştirmek ve test etmek için eşsiz bir konum sağlıyor. Portland’da yerleşik DTNA‘nın deneyimli mühendislerden oluşan ekibi, ortaklarıyla yakın işbirliği içinde yedekli sistemlerle Seviye 4 araç platformunu geliştirmekten, inşa etmekten ve piyasaya sürmekten sorumlu. DTNA, seri üretime yönelik kritik bir dönüm noktasına zaten ulaştı ve Waymo Driver‘ın entegrasyonu için L4’e hazır yedekli Freightliner Cascadia‘nın ilk sürümünü Waymo‘ya teslim etti.

Otonom Teknoloji Grubu – otonom sürüş için küresel bir güç merkezi

2019 yılının başında otonom sürüşe yönelik yatırım duyurusunun ardından Daimler Truck, Otonom Teknoloji Grubu’nu kurdu. Daimler Truck’ın otonom kamyon sürüşüne yönelik küresel organizasyonu, dünya çapındaki deneyimini ve uzmanlığını bir araya getiriyor. Grup; araştırma ve geliştirme, test etme ve doğrulama dahil olmak üzere otonom sürüş yol haritasının genel stratejisinden ve uygulanmasından ve on yıl içinde otonom kamyonların (SAE seviye 4) seri üretiminin nihai vizyonuyla gerekli operasyon altyapısının ve ağının kurulmasından sorumlu. Grup, şirketin dünya çapındaki geliştirme ağındaki çeşitli yerleşkelerde çalışan uzmanlarla küresel bir erişime sahip.

Otonom kamyonların öncüsü Daimler Truck

Daimler Truck, dünya çapında ticari araçların dayanıklılığını, güvenilirliğini ve güvenliğini test etme ve doğrulama konusunda yılların deneyimine sahip. Dünyanın önde gelen kamyon üreticisi, 2014 yılında, dünyanın ilk otonom kamyonu olan Mercedes-Benz Future Truck 2025‘i tanıttı ve otonom kamyonların müşterilere ve topluma sunduğu teknolojik fırsatları ve büyük potansiyeli ilk kez sergileyen şirket oldu. 2015 yılında Daimler’in Freightliner Inspiration Truck‘ı Nevada otoyollarında otonom sürüş vaadini gösteren kısmi otonom bir ticari araç için tarihteki ilk yola çıkma iznini aldı. Active Drive Assist (Mercedes-Benz Actros, FUSO Super Great) ve Active Lane Assist’li (Freightliner Cascadia) Detroit Assurance 5.0 ile Daimler Truck, kısmi otonom sürüş özelliklerini (SAE Seviye 2) seri üretime soktu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here