DAF, uzatılmış menzilli CF Electric modelini sunuyor

0
293
DAF_CF_Electric_Extended_e-Range_Tractor
DAF Trucks, DAF CF Electric'in menzilini 200 kilometrenin üzerine çıkararak elektrikli tahrik organlarında bir sonraki adımı atıyor.

DAF Trucks, VDL E-Power teknolojisine sahip DAF CF Electric‘in menzilini 200 kilometrenin üzerine çıkararak elektrikli tahrik organlarının geliştirilmesinde bir sonraki adımı atıyor. Ayrıca, yeni nesil akülerin piyasaya sürülmesi, ağırlığın 700 kg kadar azalmasını sağlıyor ve bu da doğrudan daha fazla yük kapasitesi anlamına geliyor.

DAF, tamamen elektrikli kamyonların geliştirilmesinde ve satışında ön planda yer alıyor. CF Electric‘in ilk modellerinin saha çalışma testleri 2018 yılında Hollandalı ve Alman müşterilerle başladı. Ardından yeni yazılım ve yeni bir kumanda tablosu ile donatılmış ikinci nesil geçen yıl satışa sunuldu.

Çekici ve kamyon

DAF CF Electric; genel dağıtım gereksinimleri, süpermarketlere ürün tedariği ve atık toplama gibi uygulamalarda şehiriçi bölgelerde sıfır emisyon ve sessiz kullanım için ideal. DAF şu anda CF Electric‘i 4×2 çekici olarak (GCW: 37 ton) ve azami manevra kabiliyeti için en arka dingili yönlendirilebilir 6×2 kamyon olarak (GVW: 28 ton) sunuyor.

Kanıtlanmış ve güvenilir teknoloji

En yeni nesil CF Electric araçlar, önceki nesillerin kanıtlanmış güvenilirliği ve kullanıcı dostu özellikleri dikkate alınarak geliştirildi. Güncel nesle, 250 kWh (215 kWh etkin kapasite) kapasiteye sahip lityum iyon akü grubu eklendi. Yeni akü grubu, daha güçlü olmasının yanı sıra çok daha hafif. Ağırlık 700 kg kadar azaltıldı. Bu azalma doğrudan daha fazla yük kapasitesi anlamına geliyor.

Akü jele gömülüdür; bu nedenle hava şartları ne olursa olsun sıcaklığı her zaman 25-40 Santigrat derece arasında kalır. Böylece akü grubunun dayanıklılığı ve tutarlı performans seviyesi desteklenir.

Elektrik gücüyle günde 500 kilometre

Aynı boyutlarını koruyan akü grubunun artan kapasitesi sayesinde CF Electric, artık önceki nesillere kıyasla iki kat daha yüksek olan 200 kilometreden fazla bir menzile sahip. Akünün tamamen şarj edilme işlemi, genellikle kamyonun ana üssünde yapılıyor ve 300 kilowatt kapasiteli bir şarj istasyonu kullanılarak yaklaşık 75 dakika sürüyor.

Yükleme/boşaltma sırasında veya sürücü mola verdiğinde akü yeniden şarj edilirse DAF CF Electric kullanırken yalnızca elektrik gücüyle günde 500 kilometre sürüş yapmak mümkün. Bu, kamyonun üretkenliği ve verimliliği açısından önemli bir avantaj.

DAF_CF_Electric_Extended_e-Range_Rigid-2
DAF şu anda CF Electric’i 4×2 çekici olarak (GCW: 37 ton) ve azami manevra kabiliyeti için en arka dingili yönlendirilebilir 6×2 kamyon olarak (GVW: 28 ton) sunuyor.

Satın alma ve kullanım ile ilgili özel tavsiyeler

Elektrikli araçların kullanılması, müşterinin özel bir yaklaşımını gerektiriyor. Bu nedenle DAF, müşterilerine araçları için en verimli planı oluşturmalarına yardımcı olmak amacıyla gelişmiş rota simülasyon modelleri aracılığıyla destek sunuyor. Ayrıca akünün akıllı ve verimli bir şekilde şarj edilmesi konusunda faydalı tavsiyeler veriyor. Bunlara ek olarak DAF, VDL gibi belirli tedarikçilerle birlikte optimum şarj altyapısı konusunda tavsiyeler de sunuyor.

Eylül ayında satışta

Uzatılmış menzilli CF Electric, eylül ayında satışa sunulacak ve teslimatın 2021 yılının ilk aylarında başlaması bekleniyor.

İleri yönde önemli bir adım

DAF Ürün Geliştirme Direktörü Ron Borsboom, “Yeni CF Electric, daha uzun menziliyle elektrikli karayolu taşımacılığındaki lider konumumuzu güçlendiriyor. Bu kamyon, şehirlerimizde hava kalitesini iyileştirme ve CO2 emisyonlarını azaltma yönündeki talebin artması üzerine geliştirildi. Sadece elektrik gücüyle günde 500 kilometre, taşıma operatörleri için oldukça uygun.” dedi.

DAF CF Electric | FT çekici — Teknik özellikler

Şasi                                                                 4×2

Dingil mesafesi                                                 380 santimetre

Çekicinin ağırlığı                                               9000 kg

Elektrik motoru                                                210 kW

Tork                                                                2000 Nm

Akü kapasitesi                                                 350 kWh (315 etkin kapasite)

Tam şarj edilmiş araç menzili                            220 km’ye kadar

Hızlı şarj olan aküler                                        75 dakika (300 kW değerinde)

DAF CF Electric | FAN kamyon — Teknik özellikler

Şasi                                                                 6×2, öndeki arka dingil

Dingil mesafesi                                                 380/420/460/480 santimetre

Kamyon ağırlığı                                                10.200 kg

Elektrik motoru                                                210 kW

Tork                                                                2000 Nm

Akü kapasitesi                                                 350 kWh (315 etkin kapasite)

Tam şarj edilmiş araç menzili                            220 km’ye kadar

Hızlı şarj olan aküler                                        75 dakika (300 kW değerinde)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz