Cummins, Busworld Türkiye’de yeni tahrik sistemlerini tanıttı

0
5048
cummins-BT-01
İnce profilli yeni nesil bataryaların kullanıldığı, sıfır emisyonlu tam elektrikli şehiriçi otobüs sistemini de içeren, Cummins’in hızla genişleyen ürün gamındaki farklı enerji çözümlerinin gösterimi Busworld Türkiye Fuarı'nda gerçekleştirildi.

Cummins, İstanbul’da gerçekleştirilen Busworld Türkiye’de turizm ve servis minibüsleri ve midibüsleri için Euro 6 Faz-D ölçütünü karşılayan 2.8 ve 3.8 litrelik F serisi motorlarının yanı sıra yeni ince tip bataryası da dahil olmak üzere Yeni Nesil Batarya Elektrik Sistemi‘ni (BES) sergiledi.

129 beygirden 188 beygire kadar (96-140 kW) güç ve 700 Nm’ye kadar azami tork üreten kompakt boyutlardaki F2.8 ve F3.8 motorlar yüksek bir performans sunuyor. Geliştirilmiş F serisi, 5’ten 8 metreye kadar hafif yolcu taşıma araçları için daha fazla tork, daha az yakıt tüketimi ve daha fazla sessizlik sağlıyor. Düya çapında kullanılan kendini kanıtlamış dört silindirli F temel platformunu kullanan Euro 6 motorlar; akıllı elektronik yönetim, telematik ön hazırlığı ve bütünleşik Stop/Start sistemi gibi özelliklere sahip.

Daha temiz ve daha verimli bir yanma formülü, Single Module egzoz gazı arındırma sistemi ile birleştirildiğinde motor üzerinde egzoz gazı geri çevremi (EGR) sistemine ihtiyaç duyulmadan sıkı Euro 6 Faz-D ölçütleri karşılanıyor. Bunun sonucunda soğutma ihtiyacı azalıyor ve motor yapısı basitleşiyor.

CUMMINS_fserisi
129 beygirden 188 beygire kadar (96-140 kW) güç ve 700 Nm’ye kadar azami tork üreten kompakt boyutlardaki F2.8 ve F3.8 motorlar yüksek bir performans sunuyor.

Cummins Otomotiv Birimi Türkiye Müdürü Cenk Yavuz, konuya ilişkin olarak “F serisi motorlar Türkiye pazarı için uygun bir zamanda geliyor; çünkü servis ve turizm taşımacılığı yapan hafif ticari taşıtlar için daha yüksek performanslı, daha temiz ve daha sessiz motorlara pazarda artan bir talep görüyoruz. F2.8 ve F3.8, daha büyük Cummins B serisi motorlarla ortak olan yüksek dayanıklılığa sahip oldukları için daha küçük ama daha güçlü bir çözüm. Ayrıca ortak olan son teknoloji yüksek basınçlı common rail püskürtme sistemi, artan motor yük talepleri için daha konforlu kullanım ve daha hızlı motor tepkisi imkanı sağlıyor. Akıllı elektronik yönetim aynı zamanda motor arıza teşhis ve yolculuk bilgilerine Cummins dijital servis araçları ile hızlı bir şekilde ulaşma imkanı sağlıyor.” dedi.

F serisi motorlar, geniş bir aralıkta sunduğu motor hacmi ve performans seçenekleri sayesinde farklı uygulama ve kullanım koşulları için ideal bir ilerleme kaydediyor. F2.8, 450 Nm’ye kadar azami tork ile 129 beygirden 174 beygire (96-130 kW) kadar güç sunarken; F3.8, 700 Nm’ye kadar azami tork ile 141 beygirden 188 beygire (105-140 kW) kadar güç üretiyor. İki motor da uygulama verimliliği sağlayan kompakt yapıda ve araç kontrol sistemleri ve güç aktarma grubu ile sorunsuz bir şekilde entegre olarak çalışabilen motor yönetim sistemine sahip.

CUMMINS_engines
Sıfıra yakın egzoz yayımlarına sahip, performansı artırılmış L9N doğal gaz motoruyla birlikte, endüstri standartlarına yön veren, B4.5 ve B6.7 motorları da dahil olmak üzere Cummins Euro 6 motor serisi, yayımlar daha da azaltıp, daha düşük karbon ayak izi elde edebilmek için Dur–Kalk (Stop-Start) ve hibrit sistemlere uyarlanabilme özellikleri ile en yeni Faz-D düzenleme isterlerini karşılıyor.

Yeni Nesil Batarya Elektrik Sistemi

Avrupa ve Türkiye pazarı için tasarlanan, fakat diğer pazarlar için de uygun olan ince tip pil, 150 mm’nin altında yüksekliği ile fuardaki 8.9 m’lik demo otobüste ziyaretçilere gösterildi. Bu batarya, otobüslere düşük ağırlık merkezi ve geniş kullanım alanı avantajı sağlayarak, Avrupa ve Türkiye’deki OEM’lerin alçak tabanlı otobüs ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Daha geniş bir modüler platformun parçası olarak sunulacak yeni ince profilli pil, yüksek enerji yoğunluğu ve uygulama verimliliği sağlamak için en yeni hücre teknolojisini kullanıyor ve sıfır emisyonlu otobüs tasarımı için ileriye doğru atılan önemli bir adımın göstergesi

CUMMINS_bes
Cummins, Busworld Türkiye’de Yeni Nesil Batarya Elektrik Sistemi’ni de sergiledi.

Cummins Elektrikli Güç Genel Müdür Yardımcısı Julie Furber, “Yeni Nesil Batarya Elektrik Sistemi (BES), Cummins’in elektrikli güç aktarma organları için gelecekteki ürün planlarının heyecan verici bakışını sunuyor. Elektrikli araçlar toplu taşıma sektöründe yaygınlaştıkça, daha hızlı şarj edilebilen ve daha uzun menzilli piller tasarlamak çığır açan teknolojik bir değişim olacak. Bunu yasal gereklilikleri karşılayan formlarda ve rekabetçi fiyatlarla yapmak sektör için hayati bir adım olacaktır.” dedi.

İnce profilli batarya, Cummins’in mevcut ürün portföyündeki, tavana monte edilmiş yüksek enerjili BP74E piller ve Cummins Sistem Kontrol Cihazı gibi ürünlerle birlikte eksiksiz bir Batarya Elektrik Sistemi’nin (BES) bir parçası olarak sunuluyor. Şanzımanı ve invertörü (dönüştürücü) tek bir hafif sistemde birleştiren yeni Cummins Entegre e-Drive (Cummins Integrated e-Drive) gibi diğer bileşenler, Cummins’in gelecekteki ürün yol haritasının parçaları.

CUMMINS_05
İnce profilli batarya, Cummins’in mevcut ürün portföyündeki, tavana monte edilmiş yüksek enerjili BP74E piller ve Cummins Sistem Kontrol Cihazı gibi ürünlerle birlikte eksiksiz bir Batarya Elektrik Sistemi’nin (BES) bir parçası olarak sunuluyor.

Julie Furber, “Cummins ağı tarafından sunulan kapsamlı küresel destekle birleştiğinde, bu sistem, müşterilerin Cummins’ten bekledikleri güvenilirliği, yeni nesil elektrikli aktarma organlarının verimliliğiyle ve kolay adaptasyon için tasarlanmış bir yapıyla birleştiriyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here