Allison Transmission, Busworld Türkiye’de otomatik şanzımanlarını sergiledi

0
5798
ALLISON_KAZAR_DARAKCI_TALAS
Allison Transmission Türkiye Pazar Geliştirme Müdürü Burak Kazar, Büyük Müşteri Müdürü Meltem Darakçı ve Türkiye ve Ortadoğu Bölge Direktörü Atak Talas (soldan sağa) Busworld Türkiye Fuarı'nda ziyaretçileri karşıladılar.

Allison Transmission, 5-7 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen Busworld Türkiye Fuarı‘nda xFE teknolojisiyle yüzde 7 yakıt tasarrufu sağlayan otomatik otobüs şanzımanlarını sergiledi.

xFE otomatik şanzıman modelleri, düşük motor hızlarında yüksek yakıt tasarrufu için aracın tork konvertörde daha fazla lock up operasyonu sağlaması ve daha yüksek viteslerde kullanılması amacıyla tasarlandı. xFE şanzımanlar, özellikle düşük ortalama hızlara sahip şehiriçi otobüslerde lock up özelliğinin daha erken devreye girmesi için geliştirildi. Bu da erken lock up ve otobüslerin en verimli seviyede daha fazla çalışması anlamına geliyor.

ALLISON_busworldTurkey
Allison T3270 xFE otomatik şanzıman

xFE şanzımanlar, daha fazla yakıt ve performans dengesi sağlamak için DynActive vites değiştirme teknolojisine sahip yeni ve geliştirilmiş FuelSense 2.0 paketi ile donatılıyor. Bu yenilikçi vites değiştirme teknolojisi; uygulama alanına, araca ve çevresel parametrelere göre en etkili vites değiştirme noktasını seçmek için bir algoritma kullanıyor. Daha eski vites teknolojileri, vites değişiklikleri için sabit vites geçiş noktalarını kullanıyordu. Duruş Esnasında Otomatik Boşa Alma özelliği ise araç durdurulduğunda motordaki yükü azaltarak veya ortadan kaldırarak yakıt tüketimini ve emisyonu azaltıyor. Duruş Esnasında Otomatik Boşa Alma özelliğinin iki sürümü bulunuyor:

• Standart – Duruş Esnasında Kısmi (birinci seviye) Boşa Alma sağlıyor.

• Premium – Duruş Esnasında Tam Kapsamlı Boşa Alma sağlıyor ve yeni sürüm düşük hızda vites boştayken sürüş özelliğini de içeriyor.

Araç İvmelenme Kontrolü, motor torkunu otomatik olarak kontrol ederek agresif sürüşü azaltıyor. Şu anda mevcut olan beş seviyeli kontrollere ek olarak yeni güncellenen bu özellik, araç ivmelenmesini istenilen oranda tutarak daha fazla hassasiyet sağlıyor.

ALLISON_ATAK_TALAS
Allison Transmission Türkiye ve Ortadoğu Bölge Direktörü Atak Talas

Allison Transmission Türkiye ve Ortadoğu Bölge Direktörü Atak Talas, fuar sırasında düzenlenen basın toplantısında orta ve ağır kamyonlar ile kentiçi ve seyahat otobüslerinin tekerleri arasına sığacak ve geleneksel güç aktarma sisteminin yerini alacak şekilde tasarlanan tam entegre elektrikli aks sistemi Allison AXE Serisi hakkında bilgi verdi.

AXE Serisi aracın mevcut şasisi, süspansiyonu, poyrası ve çoğu OEM araç montaj süreciyle tam uyumlu tak-çalıştır bir sistem. Tam entegre elektrik motorları, çoklu-hız dişli kutusu, yağ soğutucusu ve pompasıyla AXE Serisi, tam elektrikli araçlar ve yakıt hücreli elektrikli araçlardan hibrit uygulamalara kadar geniş bir uygulama alanına sahip. AXE Serisi’nin 7, 9, 10 ve 13 ton yük kapasiteli dört farklı sürümü bulunuyor.

ALLISON_T2100
Allison T2100 xFE otomatik şanzıman

Atak Talas, tam alçak tabanlı otobüsler için elektrikli sürüş sistemi olan Ultra-Alçak Taban Otobüs Kavramı ABE hakkında da açıklamalarda bulundu. Allison Transmission’ın geleneksel güç aktarım sisteminin yerini almak üzere tasarlanmış çift katlı, alçak tabanlı, yüksek tabanlı ve körüklü otobüslere uyumlu yeni tam entegre elektrik aks ailesi ABE Serisi’nin tek ve iki hızlı seçenekleri bulunuyor. ABE Elektrikli Aks Serisi; elektrik motorları, güç elektronikleri, çoklu-hız vites kutusu, yağ soğutucu ve pompasından oluşan tak çalıştır bir sistem. İzin verilen otoyol hızlarında ve eğimlerinde herhangi bir kısıtlama olmadan çalışabiliyor olması, ABE Serisi elektrikli tahrik sistemini otobüs filoları için pazardaki en verimli ve yetenekli çözümlerden biri yapıyor.

Allison 9 vitesli şanzıman, tork konvertörünün birinci viteste erken lock up yapmasını sağlayan yüksek verimli dişli tasarımı sayesinde önemli bir yakıt tasarrufu sunuyor. Ayrıca motor yeniden başlatıldığında şanzımanın direkt devreye girmesini ve aracın aynı pozisyonda tutulmasını sağlayan entegre dur-kalk sistemini kapsıyor.

Allison 9 vitesli şanzıman, aynı platformda 2000 Serisi altı vitesli ticari tam otomatik şanzımanların kanıtlanmış dayanıklılığını bir üst seviyeye taşıyor. Bu özel şanzıman, Allison 2000 Serisi ile PTO konumu, tork konvertör gövdesi, soğutma portları gibi birçok ortak özelliğe sahip. Böylece 1000-2000 serisi ile piyasaya sürülen araçlara entegrasyon kolaylığı sunarak önceki altı vitesli modelden kolay geçiş sağlanıyor.

Atak Talas, konuyla ilgili olarak “Allison’ın 7-8 metre otobüslerde halihazırda sunduğu benzersiz performansı 9 vites teknolojisi ile bir ileri seviyeye çıkarmayı ve gelişmekte olan pazarlardaki otomatikleşme trendini iyileştirilmiş verimlilik, daha yüksek yakıt ekonomisi ve kullanım kolaylığı ile daha da hızlandırmayı hedefliyor.” dedi.

Atak Talas, daha sonra şunları söyledi: “Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlardaki en büyük sorunlardan biri de eğitimli ve deneyimli sürücülerin eksikliği. Allison’ın şu anki 6 vitesli ürünü, servis ve turizm filoları için bu sorunun üstesinden geliyor ve sarsıntısız vites geçişi ile yolcu konforunu artırıyor. Buna ek olarak Allison teknolojisi, sürücü üzerindeki stres seviyesini azaltıyor. Uzun yıllardır bu alandaki deneyimlerimize dayanarak kolayca söyleyebiliriz ki; otobüste mutlu sürücü mutlu yolcu anlamına geliyor. Allison 9 vites şanzıman, OEM’lerin ve son kullanıcıların, önemli yakıt ekonomisi avantajları ve iyileştirilmiş dişli oranları ile geliştirilmiş kalkış performansı ve sera gazı düzenleme gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olarak bunu bir adım öteye taşıyacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here