BRC’nin hedefi net sıfır emisyon

0
516
brc-01
Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC; Çevresel, Sosyal ve Yönetişim Raporu’nu yayınladı.

Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC; Çevresel, Sosyal ve Yönetişim Raporu’nu yayınladı. Sera gazı salımının yıllar içindeki artışını ve giderek büyüyen karbon ayak izimizi verilerle gözler önüne seren raporda BRC, hedefinin alternatif yakıtları destekleyerek sıfır emisyon olduğunu açıkladı. BRC CEO’su David M. Johnson, “Faaliyetlerimizin merkezinde karbon ayak izini azaltma taahhüdümüz var. Tüm gücümüzle uzun vadeli, net sıfır emisyon hedeflerimiz için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC, ‘Çevresel, Sosyal ve Yönetişim Raporu’nu (ESG) açıkladı.  Sera gazı salımının yıllar içerisindeki değişimini ortaya koyan rapor, ulaşımda yakıt verimliliğine ve karbon ayak izine de değinerek BRC’nin net sıfır emisyon vizyonunu ortaya koydu.

BRC-CEOsu-David-M-Johson
BRC CEO’su David M. Johnson

Sera gazı salımı artışı sürüyor

Rapor, enerji tüketiminin 2018’e göre 2019 yılında yüzde 7,6 azaldığını ortaya koyarken, 2018 yılına kıyasla 2019 yılında sera gazı salımı yüzde 15,7 artış gösterdi. 2019 yılında dünya çapında ‘çevreci yakıtlara’ yönelik talep azalırken, LPG kullanımı 2018’e göre yüzde 7,8 ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kullanımı yüzde 100’lük düşüş gösterdi. Buna karşılık insan sağlığını tehlikeye sokan katı parçacık (PM) ve azot oksitler (NOx) salımı diğer fosil yakıtlara oranla çok daha fazla olan dizel yakıta olan talep Avrupa Birliği üyesi ülkelerde uygulanan yasaklara rağmen yüzde 72,5 oranında arttı.

brc-03
Sera gazı salımının yıllar içindeki artışını ve giderek büyüyen karbon ayak izimizi verilerle gözler önüne seren raporda BRC, hedefinin alternatif yakıtları destekleyerek sıfır emisyon olduğunu açıkladı.

Çevreci yakıtlara teşvik sağlanmalı

ESG raporu hakkında açıklamalarda bulunan BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “BRC olarak vizyonumuz ‘net sıfır emisyon’ yaratacak teknolojileri geliştirmek ve ulaşım sektörünün kullanımına sunmak. Bunu dünyamıza karşı bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bizler globalde ve ülkemizde çevreci yakıtları özendirmek için elimizden geleni yapsak da devletler çevreci yakıtları cazip hale getirecek teşvikler açıklamadığı sürece havamızı kirleten ve atmosferimize ağır zararlar veren yakıtların kullanımı devam edecek. Enerji tüketiminin azaldığı 2019 yılında sera gazı salımının artışı dizel ve kömür gibi kirletici yakıtların hala çarpıcı oranlarda kullanılmasından kaynaklanıyor. Dünyamız daha iyisini hak ediyor. Gelecek nesiller için bugün adım atmalıyız.” şeklinde konuştu.

BRC-Turkiye-CEOKadir-orucu-1
BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü

Vizyonumuz net sıfır emisyon

Dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin CEO’su David M. Johnson hedeflerinin sıfır emisyon olduğunu vurgulayarak, “Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) raporumuzu yayınladık. Sürdürebilir vizyonumuzun merkezinde düşük karbonlu, temiz ulaşım çözümlerinden oluşan ürünlerimiz ve faaliyetlerimizin merkezinde karbon ayak izini azaltma taahhüdümüz var. Sürdürülebilir taşımacılığa giden yol, maliyet açısından rekabetçi ve piyasa taleplerine uygun teknolojiler üretmekten geçmektedir. Bizler de tüm gücümüzle uzun vadeli net sıfır emisyon hedeflerimiz için çalışıyoruz. İnanıyoruz ki, yenilenebilir ve karbondan arındırılmış gazlara odaklanmak temiz ve sürdürülebilir hareketliliğin yanı sıra ekonomik iyileşmeyi artırmak, yeni istihdam yaratmak ve emisyon azaltma hedeflerimize ulaşmak için de bir fırsat sunar.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz