Yeni yönetmelikle oto ekspertiz girişleri yüzde 40 artacak

0
506
Pilot-Garage-03
Pilot Garage, Türkiye'de 62 ilde, 160 noktada ekspertiz hizmeti veriyor.

Türkiye’de 62 ilde, 160 noktada hizmet veren ve ülkenin en büyük oto ekspertiz şirketi olan Pilot Garage‘ın Genel Koordinatörü Cihan Emre, ikinci el oto alım satımında geçerli olacak yeni yönetmelikle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Son 10 yılda ikinci el oto pazarının ciddi anlamda gelişmesiyle oto ekspertiz ihtiyacının ortaya çıktığına değinen Emre, “TSE belgeli oto ekspertiz şirketleri sektörün imajını yükseklere taşırken, merdiven altı oto ekspertiz işiyle uğraşan yerler, yeni yönetmelikle birlikte yok olacak. Güven vermeyen, kalitesiz cihazlarla ölçüm yapan, kalifiye personel çalıştırmamakta ısrar eden bu yerler, ikinci el otodaki güven probleminin asıl kaynağıdır.” dedi. 2020 yılında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 artışla yılın ilk yarısında yaklaşık 320 bin araca ekspertiz hizmeti veren Pilot Garage‘ın Genel Koordinatörü Cihan Emre, ayrıca yıl sonuna kadar yeni yönetmelikle birlikte ekspertiz girişlerinin ortalama yüzde 40 artış yaşayacağını da belirtti.

Pilot-Garage-Genel-Koordinatoru-Cihan-Emre
Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre

Yeni yönetmelikle birlikte artık aracın gerçek durumuna aykırı ekspertiz raporu düzenleyen ve bu durumu bir takvim yılı içerisinde tekrarlayan oto ekspertiz şirketlerinin yetki belgesi iptal edileceğine dikkat çekti. Emre, “İkinci el araç alım satımında güven probleminin ortaya çıkmasının asıl sebebi merdiven altı oto ekspertiz şirketleridir. Yeni yönetmelikle kalitesiz, hiçbir standarda uymayan ölçümler yapan ve kalifiye eleman çalıştırmamakta ısrar eden bu şirketler bu sınavdan başarısız ayrılacak, yok olacaklardır. Bu sebeple yeni yönetmelikle birlikte TSE ve Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip olan kurumsal oto ekspertiz şirketleri, sektöre aranan güveni sağlayacak.” dedi.

Pilot-Garage-02
Yeni yönetmelikle birlikte artık aracın gerçek durumuna aykırı ekspertiz raporu düzenleyen ve bu durumu bir takvim yılı içerisinde tekrarlayan oto ekspertiz şirketlerinin yetki belgesi iptal edilecek.

Ekspertize giren araç sayısı yüzde 30 arttı

İkinci el otoya olan taleple birlikte artan satışlarla doğru orantılı olarak ekspertiz işlemi gören araç sayısının geçen yıla göre yüzde 30 arttığını ifade eden Emre, yeni yönetmelikle birlikte ekspertiz girişlerinde yıl sonuna kadar yüzde 40 artış beklediklerini söyledi ve “Kurulduğumuz 2011 yılından bu yana yaklaşık 4 milyon araca ekspertiz yapan bir marka olarak, haziran ayından sonra uzun zamandır görmediğimiz bir hareketlilikle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Asıl hareketlilik ise ikinci el otoda yılın son çeyreğinde olacaktır.” yorumunda bulundu.

Pilot-Garage-01
İkinci el otoya olan taleple birlikte artan satışlarla doğru orantılı olarak ekspertiz işlemi gören araç sayısı geçen yıla göre yüzde 30 arttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here