Bosch Türkiye, 2017 yılına satışlarını artırarak başladı

0
1573
Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young

2016’da yüzde 14 büyüyerek cirosunu 12 milyar TL’ye yükselten, 2016 yılında Türkiye’ye 750 milyon TL yatırım yapan ve 2017’de yüzde 10 büyümeyi hedefleyen Bosch Türkiye, Türkiye’nin dijital dönüşümünde öncü rol oynamak istiyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden Bosch, Türkiye’de istikrarlı büyümesini sürdürürken, dijital dönüşüm için öncü rol oynamaya ve deneyimini sanayicilerle paylaşmaya hazır olduğunu duyurdu. Geçen yıl yüzde 14 büyüyen Bosch Türkiye’nin satış rakamları, bu yılın ilk çeyrek döneminde de önemli artış kaydetti ve tüm iş kollarında büyüme görüldü. Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, ‘’İlk çeyrekteki rakamlara baktığımızda, yıl sonunda satış rakamlarımızda yüzde 10’luk büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Bosch Türkiye, 2016 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 14 büyürken, cirosunu 12 milyar Türk Lirası’na ulaştırdı. Bosch, Türkiye’de 2016 yılında 750 milyon TL tutarında yatırım yaptı. Geçen yıl 7 milyar TL hacimle 40’a yakın ülkeye ihracat yapan şirket, Türkiye’nin genel ihracatına yüzde 1.5 oranında katkı sağlıyor. Bosch Türkiye, 17 bin çalışanla dünyada Almanya, Çin, Hindistan ve Amerika’dan sonra beşinci büyük ülke konumunda bulunuyor.

Bosch Türkiye, dijital dönüşümün bir parçası

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, dünyada hızlı bir dijital dönüşüm süreci yaşandığını ve buna bağlı olarak Bosch’un da iş modellerinin, ürünlerinin ve iş dünyasının değiştiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu dönüşümün hızını ve derinliğini, başta hareketlilik olmak üzere tüm teknolojik gelişmelerde görebiliyoruz. Pazarlarımızda önder oyunculardan olmak ve bunu korumak, artık bize yetmiyor. Bosch olarak bu sürecin destekçisi olmaya kendimizi adadık. Bosch Türkiye olarak, biz de 17 bin çalışanımızla bu dönüşümün önemli bir parçasıyız.

 “Türkiye akıllı yatırımı teşvik etmeli

Dünya genelinde Nesnelerin İnterneti’ne yönelik pazarın 2020’ye kadar her yıl yüzde 35 büyüyerek 250 milyar Dolar’lık bir değere ulaşacağının tahmin edildiğini dile getiren Young, “Nesnelerin İnterneti, artık sanayideki üretim sürecinde tüm parçaları, makineleri, ürünleri, sistemleri ve insanları birbirine bağlıyor. Biz, bu gidişatı erken gördük ve daha şimdiden, ağa bağlı endüstri teknolojilerinin başta gelen kullanıcısı ve sağlayıcısı olduk. Sanayici giderek maliyet avantajını kaybediyor. Eğer Sanayi 4.0 dönüşümünü gerçekleştiremezsek oyunun dışında kalırız. Bu, şirketler için geçerli olduğu kadar Türkiye için de geçerli.” diye konuştu.

Türkiye’nin Sanayi 4.0 için yol haritası hazırlaması gerektiğini kaydeden Steven Young, “Türkiye’nin yol haritası herkes için yol gösterici bir kılavuz olmalı ve akıllı yatırımı teşvik etmeli. Yol haritası hazırlandıktan sonra devlet tarafından sağlanacak teşviklerle akıllı yatırım yapmaya hevesli firmalar desteklenmeli.” dedi.

Türkiye’de Bosch fabrikalarında Sanayi 4.0 ile ilgili organizasyon çalışmalarını 2014 yılında başlattıklarını kaydeden Steven Young, bu alanda kazandıkları tecrübe ve bilgi birikimini Türk sanayicileriyle paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Young, “Sanayi 4.0 ekibimiz, bu dönüşümün bir parçası olmak isteyen sanayicilerle görüşmeye ve saha analizleri yapmaya başladı.” dedi.

Bosch, öğrencileri geleceğe hazırlıyor

Öğrencileri dijital dönüşüm hakkında bilgilendirerek geleceğe hazırlamak için lise ve üniversite düzeyinde de çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Steven Young, uluslararası bir robotik yarışması olan FIRST Robotics Competition’a katılan üç liseye maddi ve manevi destek verdiklerini, 2018 yılında bu alanda işbirliği yapılan lise sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Young ayrıca, Sanayi 4.0 alanında üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olarak, Boğaziçi Üniversitesi ile ‘Değişimi Şekillendirin-Dijital Üretim ve Sanayi 4.0 Programı’nı geliştirdiklerini açıkladı. Proje kapsamında 40 üniversite öğrencisi, Bosch Manisa Termoteknik fabrikasının desteğiyle hazırlayacakları projelerini eylül ayında sonlandıracaklar. Projenin diğer Bosch fabrikalarında da devam etmesi planlanıyor.

İş kollarında 2016’da öne çıkan gelişmeler

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, yıllık basın toplantısında iş kollarında 2016 yılındaki gelişmeler hakkında da bilgi verdi. Buna göre; Bosch’un dünyada en çok sayıda kombi ürettiği Bosch Termoteknik Manisa Fabrikası’nda 2016 yılında 700 bin adet kombi üretilerek, önemli bir kilometre taşı geride bırakıldı. Bosch Rexroth Bursa Fabrikası’nda A6 yeni nesil motor ile A4 yeni nesil BR40 pompanın üretimine başlandı. Sığası artırılan ve üretim hattı yenilenen Bosch Fren Sistemleri Fabrikası, geçen yılki üretimiyle iç pazarda ticari taşıt dahil donanım ihtiyacının yarısından fazlasını karşıladı. Elektrikli El Aletleri bir yılda 100’den fazla ürün pazara sürerken, Avrasya Tüneli’nde Bosch Güvenlik Sistemleri’nin teknolojisi kullanıldı.

Bosch’tan Türkiye’de bir ilk daha: Motosiklet bakım onarım servisi açıldı

Bosch Otomotiv Yedek Parça iş birimi hem müşteriler hem de ticari taşıtlar için çözümler sağlarken, şirket şimdi de iki ve üç tekerlekli motorlu taşıtlar pazarına giriş yaptı. Bosch’un Türkiye’de bir ilk olan motosiklet bakım onarım servisi ‘Express Bike Service’ adıyla hizmet vermeye başladı. Dünya çapında 500’den fazla servis noktasında hizmet veren Bosch, Türkiye’de ‘Express Bike Service’ sayısını üç yılda 30’a çıkarmayı hedefliyor.

Bosch teknolojisi şimdi de çilek üreticisinin hizmetinde

Her geçen gün şehirleşme artıyor, tarım alanları azalıyor. Bu da tarım alanlarını ve suyu daha verimli kullanmanın şart olduğunu gösteriyor. Bosch, üreticilerin ağ bağlantılı teknolojilerden yararlanması için geliştirdiği duyargalarla çilek üreticilerinin hayatını kolaylaştırıyor. Bu duyargalar sayesinde çiftçiler dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar don, aşırı sıcaklık, sulama ve hastalıklara karşı önlem almaları için gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young basın toplantısında cep telefonundan ‘deepfield’ uygulamasına bağlanarak Almanya’da çilekleri kontrol etti. Bosch, benzer bir teknolojiyi arı kovanlarında kullanmak üzere çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz