Bosch ve Daimler sürücüsüz araçlar için çalışacak

0
1472
Renault Trucks


Geliştirilen işbirliği ile 2020’li yılların başında tamamen özerk (otonom) sürücüsüz araçlara yönelik bir sistemin pazara sunulması hedefleniyor. Hedefler arasında, şehir trafiğinde kullanım için özerk taksilere yönelik üretime hazır bir sistemin geliştirilmesi ve pazara sunulması da yer alıyor.

Bosch ve Daimler, tamamen özerk, sürücüsüz araçların geliştirilmesini ileriye taşıma konusunda birlikte çalışmalar yürütüyor. İki şirket, önümüzdeki on yıllık dönemin başında trafikte tamamen özerk ve sürücüsüz araçlar için bir sistemi gerçeğe dönüştürme hedefiyle bir geliştirme ittifakı konusunda anlaşmaya vardı. Hedef, bir özerk sürüş sistemi için yazılım ve algoritmaların birlikte geliştirilmesi. Proje, dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Daimler‘in kapsamlı araç uzmanlığını, dünyanın en büyük otomotiv tedarikçilerinden olan Bosch’un sistem ve donanım uzmanlığı ile birleştirecek. Bu iki firma arasındaki sinerji teknolojileri mümkün olduğunca erken üretime hazır hale getirmeye yönlendirilecek.

Otomobil, sürücünün ayağına gelecek

Şehiriçi sürüş için tamamen özerk, sürücüsüz araçlara yönelik bir sistem geliştirme konusunda Bosch ve Daimler, şehiriçi trafik akışlarını iyileştirmek, karayolu emniyetini artırmak ve geleceğin trafiği için önemli bir yapıtaşı sağlamak istiyor. Bunun arkasındaki fikir sürücünün araca gitmesi değil, aracın sürücüye gitmesi. Önceden belirlenmiş bir şehiriçi alanda insanlar, otomobil paylaşımı rezervasyonu için akıllı telefonlarını kullanabilecek veya şehiriçi kullanıma yönelik özerk bir taksi onları alarak istedikleri yere götürecek.

İnsanların otomobil içerisinde geçirdikleri zamanı en uygun şekilde kullanmasını sağlayacak ve sürücü ehliyeti olmayan insanların hareketli hale gelmesinin yeni yollarını açacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz