Batman Belediyesi, filosunu tam otomatik Allison şanzımanlı otobüsler ile güçlendiriyor

0
1287
Renault Trucks

Toplu taşıma hizmetlerinde tam otomatik şanzımanlı araçların avantajlarından yararlanmak isteyen belediyeler arasına Batman Belediyesi de katıldı.

Batman Belediyesi, son olarak filosuna kattığı 20 adet Otokar Doruk LE ile yüzde 70’i Allison tam otomatik şanzımanlı otobüslerden oluşan filosu ile hizmet veriyor. Batman Belediyesi’nin şehiriçi toplu taşıma hizmeti sunduğu 60 otobüsün, 42’si Allison şanzıman ile donatılıyor.

Batman Belediyesi İşletme İştirakler Müdürü Adnan Yürük, açıklamasında; “Kullanım rahatlığı, sürücü hatalarını en aza indirmesi, yolcular için rahat, konforlu ulaşım sağlaması gibi avantajları nedeniyle Allison tam otomatik şanzımanları tercih ettik. Gelecekteki alımlarımızda, tüm otobüslerimizin tam otomatik şanzımanlı olmasını planlıyoruz.diye belirtti.

Batman Belediyesi, ilk olarak beş yıl önce Allison tam otomatik şanzımanlı otobüsleri kullanmaya başladı. Batman’ın yakın zamanda hizmete sunduğu son 20 adet Otokar Doruk LE otobüsler, fren ömrünü uzatan retarderli Allison Torqmatic T 28 tam otomatik şanzımana sahip. Bu şanzımanlar, yakıt tasarrufunu arttırmak için 5’inci nesil elektronik kontroller ve FuelSense Max teknolojisi paketi ile sunuluyor.

Allison Transmission tam otomatik şanzımanlı Otokar Doruk LE

Otobüs filosu ile günde 18 bin – 22 bin arasında yolcunun merkez ve ilçeler arasındaki ulaşımını sağlayan Batman Belediyesi’nin güzergahlarında toplam 300 – 320 arasında durak bulunuyor. Otobüsler, ortalama 30 km’lik hatlarda günde 8 ile 14 sefer yapıyor.

Adnan Yürük; “Bir otobüsümüz yılda ortalama 95 bin km yol kat ediyor. Şu ana kadar ortalama 400 bin km’lerde olan Allison donanımlı araçlarımızda şanzıman kaynaklı hiçbir bir sorun yaşamadığımız gibi bakım maliyetlerinde de avantajlar görüyoruz. şeklinde konuştu.

Allison şanzımanlar, tork konvertörlü Kesintisiz Güç Teknolojisi sayesinde sarsıntısız bir şekilde motor torkunu çoğaltarak, tekerleklere daha fazla güç aktarılmasını sağlıyor. Aşınmaya sebebiyet veren mekanik debriyajlı manuel ve otomatikleştirilmiş manuel şanzımanların (AMT) aksine Allison tam otomatik şanzımanlar, tork konvertörü sayesinde yüksek performans için sadece periyodik yağ ve filtre değişimi gerektiriyor ve çok az aşınma gösteriyor.

Manuel araçlarda iki ayda bir debriyaj setinin değiştirildiğine dikkat çeken Adnan Yürük; Allison tam otomatik şanzımanlar sayesinde böyle bir gereklilik ortadan kalkıyor. dedi.

Allison Tranmission, 2017’de Batman’daki yetkili servisi Özgün Kardeşler Otomotiv ile Türkiye’deki servis sayısını artırarak Batman’da yetkili servisi ile hizmet vermeye başladı.

Tüm hizmet ömrü göz önünde bulundurulduğunda tam otomatik şanzıman donanımlı araçlar, diğer şanzıman teknolojilerine kıyasla daha düşük operasyon maliyetleri sağlıyor. Verimliliği arttırmak ve bakım gerekliliklerini azaltmak için Allison tam otomatik şanzımanlar, filoların verimini artırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz