Burulaş, Allison tam otomatik şanzımanlı otobüsleri tercih ediyor

0
1732

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Şirketi (Burulaş), filosundaki Allison tam otomatik şanzıman donanımlı otobüs sayısını 130’un üzerine çıkardı.

 Burulaş’ın yakın zamanda alımını yaptığı 42 adet yeni Karsan Atak otobüs ile, filosundaki Allison tam otomatik şanzıman donanımlı otobüs sayısı 130’un üzerine çıktı.

Burulaş Otobüs İşletme Müdürü Erdinç Alkan, “Alımını gerçekleştirdiğimiz yeni otobüslerimizin yanı sıra 2009 yılından bu yana Allison tam otomatik şanzıman donanımlı otobüslerimizi kullanıyoruz. Yeni otobüslerimiz dışında, filomuzda Allison şanzıman donanımlı 89 adet otobüs daha bulunuyor.Olumlu deneyimlerimiz doğrultusunda alımlarımıza tam otomatik şanzımanlar ile devam ediyoruz.” dedi.

Kentiçi ulaşımda gerçekleştirdiği birbirinden modern çözümler ile 2017 yılında Global Trade Leaders Club Transportation Awards jürisi tarafından ödüle layık görülen Burulaş, modern ulaşım hedeflerinin bir parçası olarak tam otomatik şanzımanlara yatırım yapmaya devam ediyor. Allison tam otomatik şanzımanlar, sarsıntısız bir şekilde motor torkunu arttırıp, tekerleklere daha fazla güç aktararak manuel ve otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara kıyasla daha yüksek verimlilik, yakıt tasarrufu, güvenlik, operasyonel esneklik ve konfor sunuyor.

Allison Transmisson T2100 tam otomatik şanzımanlı Karsan Atak, Burulaş filosunda hizmet veriyor.

Erdinç Alkan açıklamasında; Burulaş olarak sadece otobüslerimiz ile günde ortalama 730 bin yolcunun şehiriçi ulaşımını sağlıyoruz. Böylesine yoğun bir ulaşım planlamasında yolcuların ve sürücülerin konforu ön planda oluyor.” diye belirtti. Erdinç Alkan; Burulaş olarak öz malımız olan 360’ın üzerinde otobüse sahip bir filo ile kentiçi toplu taşıma hizmeti sunuyoruz. Böylesine büyük bir filoda en önemli operasyonel maliyet, yakıt tüketimi oluyor. Allison tam otomatik şanzımanları, 500 bin km üzerinde kullanma şansımız oldu. Manuel şanzımanlı otobüslerle kıyasladığımızda kullandığımız Allison donanımlı otobüslerde ölçülebilir bir yakıt tasarrufu gözlemledik.” şeklinde konuştu. Yakıt tasarrufunun yanı sıra tam otomatik şanzımanın diğer şanzıman teknolojilerine göre bakım periyodunun uzun olduğunun altını çizen Erdinç Alkan,“Servise daha az gidilmesi, aracın hizmette kalma süresini maksimize ettiği için bizler adına önem taşıyor.” dedi.

Karsan’ın Atak modeli, otobüs işletmeleri tarafından 8 metre sınıfında yolcu sayıları nispeten daha düşük olan, yüksek manevra kabiliyeti gerektiren hatlarda operasyon maliyetlerinde tasarruf sağlamak üzere tercih ediliyor. Karsan Atak otobüsler, motorları 172kW (230hp) gücüne kadar olan kentiçi otobüsler için tasarlanan Allison T2100 şanzıman donanımına sahip. Tüm Allison tam otomatik şanzıman modellerinde olduğu gibi T2100 modeli de Allison‘ın patentli tork konvertörü sayesinde Kesintisiz Güç Teknolojisi, 5’inci nesil gelişmiş elektronik kontroller ve FuelSense Plus yakıt tasarrufu paketi ile sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz