BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, TEİD üyeleri arasına katıldı

5
2209

2010 yılında kurulan ve Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının katılımıyla bugün 140’a yakın üyeye ulaşan Etik ve İtibar Derneği TEİD’in üyeleri arasına BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti de katıldı.

Etik ve İtibar Derneği TEİD’in üyeleri, bugün Türkiye GSMH’nın yüzde 15’ini oluşturan ve 200 binin üzerinde çalışanı istihdam eden önde gelen kurum ve kuruluşlardan oluşuyor. İş dünyasının yoğun desteğini alarak üye sayısını düzenli olarak artıran Etik ve İtibar Derneği TEİD’e katılan yeni üye, küresel kimya şirketlerinden BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. oldu.

Türkiye’de ilk satışını 1880 yılında gerçekleştiren ve 138 yıllık bir geçmişe sahip olan BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, birçok endüstriyel sektöre kimyasal ürün sağlamayı sürdürmekte ve Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmektedir. 1969 yılında Sümerbank ile tekstil, kâğıt, boya ve deri gibi birincil endüstri dallarına ürün sağlamak üzere ortaklık kuran BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, 1970 yılında tekstil, deri, deterjan ve inşaat kimyasalları ürettiği ilk fabrikasını Gebze’de faaliyete geçirdi. Fabrikanın hizmete girmesiyle birlikte BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, dünya standartlarındaki ürünlerini Türkiye’de üretmeye başlamış, birçok sektörün gelişmesine ve Türk ekonomisine katkı sağlamıştır. Uzun yıllar devam eden ortaklık, BASF SE’nin Sümerbank Holding’den tüm hisseleri devraldığı 2000 yılında sona erdi.

BASF Türk Kimya Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, halen toplam altı üretim tesisi ve İstanbul merkez olmak üzere diğer şehirlerdeki ofisleriyle faaliyet göstermektedir. İstanbul‘daki merkez ofis aynı zamanda Rusya, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika‘yı kapsayan 78 ülkeyi yönetmektedir. Firma kimyasallar, işlevsel malzemeler ve çözümler, performans ürünleri ve zirai olmak üzere toplam dört alanda ürünlerinin satışıyla, otomotiv, elektrik ve elektronik, inşaat, deterjan, temizlik, ilaç, kozmetik, hayvan yemi, tarım ve gıda sektörlerine hizmet vermektedir.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here